Panorāma

Jauns ES militārais atbalsts Ukrainai – 500 miljoni eiro

Panorāma

Panorāma

NBS rīcībā jauni lidaparāti

NBS apgūst iemaņas ar jaunajiem lidaparātiem; prezidents uzsver pienesumu Gaisa spēkiem

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā nonākuši vairāki moderni lidaparāti, kas būtiski pārspēj to priekštečus, kas līdz šim bijuši bruņoto spēku rīcībā. Tie prasa arī īpašu apmācību un papildu pilota prasmēm arī labas datoriemaņas, tādēļ Gaisa spēkos turpinās jauno iemaņu apgūšana. Gaisa spēku bāzē ar jaunieguvumu pirmdien iepazinās arī Valsts prezidents Egils Levits, uzsverot, ka "Black Hawk" helikopteri ir liels pienesums Latvijas Gaisa spēku jaudai.

NBS Gaisa spēku bāzē kopš pērnā gada beigām tiek apgūtas iemaņas ar jaunajiem lidaparātiem, kas tagad ir pašu rīcībā. Te ir gan divas ļoti straujās un manevrētspējīgās "Tarragon" lidmašīnas, gan amerikāņu "Black Hawk" helikopteri.

"Tarragon" lidmašīnas paredzētas treniņlidojumiem un kaujas spēju attīstīšanai. Lidaparāts ražots Latvijā. Tas ir ātrākais "ultra-light" (īpaši viegls – no angļu valodas) klasē un ir arī gana ekonomisks. Tas patērē 20 līdz 30 litrus degvielas stundā un ar pilnu bāku spēj nolidot līdz 1000 kilometriem.

"Tarragon" pilots Rihards Kadiķis stāstīja, ka pašlaik ir apmācības procesā. Parasti viņš lido ar "AN2" lidaparātiem. 
Kadiķis pauda: "Salīdzinājums apmēram būtu tā kā autobuss ar kartingu. Šis būtu kartings. "AN2" ir salīdzinoši palēns un ne tik ļoti manevrētspējīgs. Šī lidmašīna būtībā spēj attīstīt pat līdz pieciem "džiforsiem" [G-force]. Tā teikt, sajūta, ja uzraujam lidmašīnai degunu uz augšu, var nedaudz mutē sagaršot smadzeņu garšu apmēram."

“Tarragon” pilots Rihards Kadiķis

Arī decembrī saņemto "Black Hawk" helikopteru piloti pieredzi ar jaunajiem lidaparātiem apraksta, neslēpjot sajūsmu.

Kadiķis sacīja: "Bauda lidot un redzēt, ko tas helikopters spēj. Lai arī tā pieredze iepriekš nav bijusi salīdzinoši liela, šis ir kaut kas neaprakstāms."

Savukārt NBS Aviācijas eskadriļas helikopteru posma pilots Jānis Ķēniņš sacīja: "Tehnika ir tiešām ļoti spējīga. Viņai bija ļoti, ļoti daudz papildu sistēmas, kas pilotam tikai atvieglo dzīvi, un galvenokārt tā ir drošība, jo ir lidots ar dažādu veidu helikopteriem. Tad nu šis ir viens no drošākajiem, ar ko ir lidots līdz šim."

Latvijas gaisa spēku jauno lidaparātu prezentācija

"Black Hawk" ir arī tehniski ievērojami pārāki par "Mi17" gaisa kuģiem. 

Pērnā gada beigās saņemtos lidaparātus pirmdien apskatīja arī Valsts prezidents, norādot, ka šis ir milzīgs pienesums mūsu Gaisa spēku jaudai. Pēc helikopteru apskates un sarunām ar Latvijas Gaisa spēku pilotiem Levits norādīja:

"Mēs šos helikopterus saņēmām pagājušā gada decembrī; tas ir liels pienesums mūsu gaisa spēku jaudai. Šādus helikopterus var izmantot arī civilajai aizsardzībai – gan, piemēram, ugunsgrēku gadījumā, gan cilvēku glābšanā."

Latvijas gaisa spēku jauno lidaparātu prezentācija

Prezidents arī novērtēja Gaisa spēku personāla augsto apmācības līmeni. Levits atzīmēja: "Mūsu Gaisa spēki ir augsti kvalificēti; mēs sūtām savus cilvēkus uz mācībām – uzlabojam mūsu bruņoto spēku kapacitāti, uzlabojam kā militārās, tā civilās aizsardzības spējas. Iepriekšējos helikopterus mēs nododam Ukrainai, viņi prot ar tiem apieties."

Valsts prezidents arī tika iepazīstināts ar Latvijā ražotajām "Tarragon" lidmašīnām, kas paredzētas pilotu kvalifikācijas uzturēšanai. "Pasūtīt lidmašīnas ārvalstīs ir laikietilpīgs process, un tas ir lieliski, ka mums ir šī inženierzinātņu kapacitāte uzbūvēt lidmašīnas, kas ir vienas no labākajām šādu lidmašīnu vidū," norādīja Levits.

Savukārt paši piloti norādīja, ka viņiem ir vajadzīgi papildspēki, tāpēc aicina apgūt šo profesiju. 

KONTEKSTS:

Latvija 2018. gadā parakstīja līgumu ar ASV par četru "Black Hawk" helikopteru iegādi aptuveni 175 miljonu eiro vērtībā. ASV līdzfinansējums veido 15,5 miljonus ASV dolāru. 

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) jau saņēmuši pirmos divus militāros helikopterus "Black Hawk". Jaunos helikopterus izmantos ne vien militārajām vajadzībām, bet arī glābšanas darbos un cita veida operācijās. 

Tikmēr Latvijas Gaisa spēkiem iegādātas divas jaunas pašmājās ražotas apmācībām paredzētas lidmašīnas "Tarragon". Gaisa spēku rīcībā šie ir pirmie gaisa kuģi, kuri tiks izmantoti pilotu un apkalpes apmācībām, kā arī kvalifikācijas uzturēšanai un operacionālo uzdevumu nodrošināšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti