Sadaļas Sadaļas

Nav ziņu, ka Latvijā kāds būtu miris elektronisko cigarešu lietošanas dēļ

Kamēr ASV, lietojot elektroniskās cigaretes, miruši 12 cilvēki, Latvijā par letālu iznākumu ziņu nav. Latvijas Radio aptaujāja atbildīgās institūcijas un neguva apliecinājumu tam, ka kāds iedzīvotājs būtu miris, lietojot elektroniskās cigaretes. Tomēr negatīva nokrāsa šī produkta straujajai izplatībai ir, jo elektroniskās cigaretes īpaši iecienījuši jaunieši. Statistikas dati liecina, ka tās lieto 18% skolēni vecumā no 13 līdz 15 gadiem. 22% zēnu un 14% meiteņu, kas ir ievērojams īpatsvara kāpums, salīdzinot ar 2009.gadu.

Nav ziņu, ka Latvijā kāds būtu miris elektronisko cigarešu lietošanas dēļLinda Zalāne

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Una Mārtinsone apliecina, ka elektroniskās cigaretes gandē Latvijas bērnu un jauniešu veselību. Statistikas dati jau 2017.gadā uzrādīja augstākos rādītājus Eiropas Savienības dalībvalstu vidū - elektroniskās cigaretes bija pamēģinājuši 20% iedzīvotāju.

Savukārt, atbildot uz jautājumu, vai Latvijā ir bijis kāds nāves gadījumus saistībā ar elektronisko cigarešu lietošanu, SPKC pārstāve saka, ka nāves cēloņu datu bāzē nav precīzi norādīts, vai cilvēks miris no onkoloģiskās saslimšanas vai kādas traumas. Nav arī detalizēti izdalīts, ka nāvi ierosina kādas ierīces lietošana.

Arī Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna akcentē, ka elektronisko cigarešu popularitāte jauniešu vidū ir satraucoša. Turklāt jaunieši elektroniskās cigaretes neapdomīgi daudz lieto, līdz ar to ir liels pārdozēšanas risks. Viņa apgāž mītu, ka elektroniskās cigaretes ir nekaitīgas veselībai: „Cik zināms, arī pasaulē ir pētījumi par to, ka tās tomēr negatīvi iedarbojas ne tikai uz plaušām, bet arī uz nierēm un aknām.”

Par nāves gadījumiem Latvijā, viņa uzsver, esot grūti spriest, neesot dzirdēts, bet par to, ka tas ir atkarību izraisošs produkts, šaubu nav. Viņa norāda, ka ne velti mūsu valstī arī elektroniskās cigaretes ir ar akcīzes nodokli, tāpat kā citas akcizētās preces. Stirna uzsver, ka dienests nekādā ziņā neatbalsta elektronisko cigarešu lietošanu un nerunā par to kā līdzekli, kas varēs samazināt smēķēšanu.

Latvijas Radio uzrunātie jaunieši Rīgas centrā apliecina, ka nav sarežģīti iegādāties tā saucamo veipu, kas ir lētāk nekā klasiskās cigaretes. Jaunieši ir arī zinoši par nāves gadījumiem ASV, taču uzskata, ka tiem par iemeslu ir kancerogēni, kādi citi piejaukumi vai arī pakaļdarinājumi. Dzīva ir arī versija par aparāta uzsprāgšanu.

Arī elektronisko cigarešu veikala „Cukura Barons” pārdevēja Dace Tarvida apliecina, ka ASV notikumi tiek apspriesti ar pircējiem. Viņa pauž savu viedokli, ka pie vainas varētu būt „jauna nikotīna koncentrācija, jo amerikāņiem, viņiem baigi patīk stiprie, tādi pat 50 miligrami koncentrācijā, kas mūsu Eiropā ir maksimālais, 20 miligrami, atļauts.”

Taujāta, vai elektroniskās cigaretes ir populāras bērnu un jauniešu vidū, pārdevēja uzsver, ka veikalā viņi pie aizliegtā augļa netiek, bet jaunieši zinot visu, arī veidus, kā iegādāties elektroniskās cigaretes.

Internets šajā gadījumā izdara lāča pakalpojumu, jo tīmeklī jaunieši atrod interneta veikalus trešajās valstīs, kur preci var legāli iegādāties. Ķīnā var dabūt visu. Produkta pieejamībai ir liela nozīme.

Elektroniskās cigaretes visbiežāk tirgo specializētos veikalos, kas nereti dizaina ziņā ir pievilcīgi un atgādina pieaugušo konfekšu veikalus. Latvijas Radio Veselības inspekcijā uzzināja, ka patlaban Latvijā ar šo biznesu nodarbojas 50 komersanti, kuri atvēruši aptuveni 250 tirdzniecības vietas. Lauvas tiesa no tām atrodas Rīgā, bet arī reģionos šāda tipa veikali durvis ver aizvien biežāk.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt