Pusdiena

Klintone oficiāli pieņem aicinājumu kandidēt uz ASV prezidenta amatu

Pusdiena

Pusdiena 29.07.2016

Nav statistikas par pazudušiem bērniem; institūcijas atgādina par vecāku atbildību

Nav statistikas par pazudušiem bērniem; institūcijas atgādina par vecāku atbildību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valsts policijai (VP) nav statistikas, cik vidēji gadā no vecāku redzesloka pazūd mazi bērni, jo ir tikai kopējie dati par meklēšanā esošajiem nepilngadīgajiem. Taču šādu gadījumu par laimi ir maz, un tie arī uzreiz plaši izskanējuši masu medijos. Šovasar šādi gadījumi ir divi - Rūdolfs un Abragciemā pazudušais Hugo.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) pārstāve Liene Masļeņikova norāda, ka vasaras laiks saistās palielinātiem riskiem bērnu drošībā un uzraudzībā, jo šajā laikā vecākiem ir atvaļinājums un dzīvesveids ir bezrūpīgāks.

„Es vēlreiz vēlos atgādināt un norādīt uz bērnu tiesību aizsardzības likumā norādīto, ka bērnus līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt vienus pašus, bez pieaugušo vai par 13 gadiem vecāku personu uzraudzību,” norāda Masļeņikova. Tomēr, ja bērns ir vecāks, arī tad vecākiem ir jāvērtē, vai bērns viens pats spēs būt drošībā.

Tiesa, VP nav datu, cik gadā pazūd mazi bērn -i viņi ir iekļauti kopējā bērnu pazušanas statistikā, kur lielais vairākums ir klaiņojošie bērni, kas atrodas pēc dažām dienām. Kāpēc mazie bērni netiek izdalīti atsevišķi - tāpēc, ka šāds datu dalījums nav bijis nepieciešams, saka VP pārstāvis Dairis Anučins.

Piemēram, jūlija sākumā Abragciemā kempinga teritorijā svētdienas vakarā pazuda nepilnus divus gadus vecs puisēns, kuru māte atstāja rotaļājamies ar citiem bērniem smilškastē, kamēr viņa devās mazgāt traukus. Zēnu, kurš bija mērojis vairākus kilometrus, nākamās dienas rītā atrada mežā.

Šonedēļ savukārt izskanēja ziņa par Imantas mežā atrastu divgadnieku, kura māte ilgāku laiku nebija atrodama. Te gan tika iesaistīta pašvaldības policija, ne VP. Kādēļ mazi bērni pazūd, iemesli ir dažādi, saka VP pārstāvis. „Skaidrs, ka bērni šajā vecumā ir ļoti aktīvi.

Pietiek tikai uz mirkli novērsties un aizrunāties ar kādu, un bērns var kaut kur aizklīst. Protams, ka sākumā bērnu meklē tuvējā teritorijā, taču tikmēr bērns ir vecākus apsteidzis un devies tālāk. Protams, ka arī vecāks ir šokā un izmisumā. Sākumā parasti mēģina paši atrast bērnu, bet pēc tam iesaista citus,” stāsta Anučins.

Tāpēc vienīgais ierosinājums ir mazu bērnu ne uz mirkli atstāt bez uzraudzības, un, ja bērns pazūd, uzreiz zvanīt policijai, nemēģināt ne 20 minūtes, ne stundu meklēt pašiem. Anučins norādīja, ka policija katru gadījumu izvērtē, kādēļ pazuduši, vai vecāki pildījuši vecāku aprūpe tiesības. Tiesa, Abragciemā pazudušā bērna gadījumā vecāku administratīvā atbildība netika vērtēta, jo notikušais esot uzskatāms par nelaimes gadījumu, izteicās policija.

Sociālantropoloģe Aivita Putniņa norāda, ka šobrīd Latvijā ir mainījusies bērnu aprūpes kultūra, salīdzinot ar padomju gadiem, kad bija raksturīgi, ka bērni gana daudz laika pavadīja publiskajā telpā - uz ielas, pagalmos. Tagad no vecākiem sagaida daudz ciešāku bērnu uzraudzību, kas raksturīgi Rietumeiropas valstīm. „Daļai no vecāku aizvien ir saglabājušās no saviem vecākiem aizgūtās iemaņas un zināšanās. Līdz ar to mēs dzīvojam laikā, kad šīs vecās tradīcijas nomaina jaunas tradīcijas. Divgadnieki, trīsgadnieki ir vecumā, kad viņi ir ziņkārīgi – viņi grib izpētīt, izzināt. No vienas puses, tā ir vecāku nolaidība, no otras puses, tā varbūt ir bērnu vecuma īpatnība,” pauda Putniņa.

Sociālantropoloģe norāda, ka ne velti Igaunijā viens no dzimstības veicināšanas pasākumiem ir vecāku izglītošana – vecāku prasmju stiprināšana. Iespējams, Latvijā ir robi vecāku izglītošanā un rodas bažas, vai viņi pietiekoši labi pārzina bērnu vecumposmu īpatnības un vai pārāk daudz nepaļaujas uz uzskatu, ka daudzkas ir pats par sevi saprotams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti