Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Reformas medicīnā pēc partejiskās piederības?

Naudu reģionu slimnīcām, iespējams, dala pēc novada vadītāja politiskās piederības

Nodokļu reforma iet roku rokā ar vēl kādām lielām izmaiņām – reformām medicīnā. Taču novadu slimnīcas uz jauno karti skatās bez cerībām. Tā paredz, ka par otrā līmeņa jeb neatliekamās palīdzības slimnīcām kļūst Dobeles, Jūrmalas, Cēsu, Ogres un Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība. Tās saņems lielāku finansējumu. Taču, piemēram, Kuldīgā paliek tikai traumupunkts. Arī dzemdības vairs nepieņems. Kuldīgas slimnīcā šo karti, kurā “zaļzemnieku” pašvaldību slimnīcas un pat privātā slimnīcu apvienība saņēmušas augstāko novērtējumu un vismaz miljonu eiro fondu naudu katra, sauc par “Rīdzenes sarunu” turpinājumu.

Patlaban uz Kuldīgu brauc dzemdēt pat no Rīgas. “Šeit bija individuāla pieeja, un tas bija svarīgākais faktors, kāpēc mēs izvēlējāmies Kuldīgu. Nevis tā kā Rīgā, kur būtu konveijera tipā – “bērniņš nāk, bērniņš iet”! Mums bija svarīgi, lai par mūsu bērniņu rūpētos no paša sākuma,” stāsta mazā Gustava tētis Andis Dobrovoļskis.

Ar ko atšķiras pirmā līmeņa slimnīca no otrā līmeņa slimnīca?

Pirmā līmeņa slimnīcās ir terapija un hronisku pacientu aprūpe.

Savukārt otrā līmeņa slimnīcās terapija, hronisku pacientu aprūpe, ķirurģija, neiroloģija, ginekoloģija, grūtniecības un dzemdību profils, pediatrija, kā arī neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana.

Kalendārs, kurā redzami dzimušie puikas un meitenes, pamazām pildās. Līdz šim dzimuši 375 bērni, un slimnīcā pieļauj, ka šogad te sagaidīs pat 700 jaundzimušo.

““Rīdzenes saruniņu” stila mazais turpinājumiņš - ne tik grandiozos izpildījumos un ne tik kroplos. Bet principā “Rīdzenes sarunas”!”

- tā Kuldīgas slimnīcas vadītājs Ivars Eglītis vērtē gaidāmo reformu, kas viņa slimnīcā nozīmē slēgtas nodaļas un atlaistus darbiniekus.

Viņš arī nekavējas uzskaitīt rādītājus, kur Kuldīgas slimnīca ir viena no labākajām Latvijā. “Dažās jomās lokālo slimnīcu grupā pat labākie Latvijā!” viņš saka. Eglītis norāda, ka tuvākās slimnīcas atrodas salīdzinoši tālu. Savukārt Saldus slimnīca vispār ir zemākā līmenī. Ja Kuldīgas slimnīcu pārdēvēs par traumu punktu, tad slimnīcā jāver ciet dzemdību un ķirurģijas nodaļas. Eglītis skaidro, kamēr Kuldīgas slimnīcai ir pirmais līmenis un nauda no Eiropas fondiem var palikt nesasniegta, tikmēr Dobeles slimnīca ir otrajā līmenī, taču finansējums daudz lielāks.

Jaunais kartējums paredz, ka reģionu slimnīcas būs iedalītas pirmā un otrā līmeņa slimnīcās. Pirmais līmenis ir Alūksnes, Bauskas, Aizkraukles slimnīcām, kā arī Kuldīgai, Līvāniem, Ludzas un Saldus medicīnas centriem, Tukuma, Preiļu, Krāslavas un Limbažu slimnīcām.

Otrais jeb augstākais līmenis Ogres rajona slimnīcai, Cēsu klīnikai, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībai, Dobeles slimnīcai, Jūrmalas slimnīcai un Madonas slimnīcai.

(Ar mazākajiem krustiem apzīmētās pirmā līmeņa slimnīcas, ar lielākajiem - otrās līmeņa slimnīcas)

“Dobeles slimnīca ir celta padomju laikā. Tur ir daudz vairāk jāiegulda naudas. Nav neviena rādītāja, ar ko viņi ir priekšā mums,” sašutis par jauno kartējumu ir Eglītis.

Taču ir kāds rādītājs, ar ko augstāka līmeņa slimnīcas tomēr izceļas, proti, pašvaldības politiskā piederība.

Jūrmalā, kur tuvu ir Rīgas lielās slimnīcas, bet atstāts otrais līmenis, pie varas ir “zaļzemnieks” Gatis Truksnis. Dobelē – Andrejs Spridzāns, arī ZZS; Ogres mērs ievēlēts no Latvijas Zemnieku savienības apvienotā saraksta; Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība ir īpaša arī ar faktu, ka tās valdē ir bijusī Čakšas padomniece Alīda Vāne. Arī pie Balvu stūres – Latvijas Zemnieku savienības pārstāvis un Gulbenē – ZZS pārstāvis. Vienīgi Cēsu mērs pārstāv “Vienotību”, taču visas pārējās otrā līmeņa slimnīcas būs tajās pašvaldībās, kur pie varas ir “zaļzemnieki”.

(Pašvaldības, kur pie varas ir ZZS pārstāvji  - iezīmēts ar zaļu krāsu. Izņēmums Cēsis, kur pašvaldību vada "Vienotības" pārstāvis)

Veselības ministre Anda Čakša (no Zaļo un zemnieku savienības izvirzīta) gan apgalvo, ka, nosakot slimnīcas līmeni, ņemti vērā daudzi un dažādi faktori.

Proti, speciālistu nodrošinājums, kas nozīmē, ka slimnīcā ir pieejams ginekologs, dzemdību speciālists, ķirurgs, terapeits.

Tāpat ministre uzsver, ka šie līmeņi vēl var mainīties.

Taču īstā atbilde, visticamāk, ir nauda.

Proti, slimnīcām tiek arī Eiropas fondu investīcijas. Visām otrā līmeņa slimnīcām investīcijās tiek piešķirts viens miljons eiro, tikmēr pārējām no 39 000 līdz 500 000 eiro. Lielais Eiropas Reģionālo un attīstību fonda kumoss jau iepriekš tika sadalīts septiņām reģionālajām slimnīcām - Ventspils un Liepāja tika pie 24 miljoniem jeb tikpat, cik visām pārējām kopā.

Kuldīgas dzemdību speciālisti gan vēl cer, ka arī nākamgad te skanēs mazuļu pirmie kliedzieni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti