Rīta Panorāma

Kītings saņem kompensāciju no tabloīdiem par izspiegošanu

Rīta Panorāma

Intervija ar NBS Speciālo operāciju pavēlniecības virsseržantu Jāni Miķi

Intervija ar RPNC Narkoloģias palīdzības dienesta vadītāji, narkoloģi Astrīdu Stirnu

Narkoloģe: Latvijā alkohola pieejamība ir ļoti liela, un tas ir bīstami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā alkohola patēriņš pieaug, turklāt Covid-19 pandēmija izdarījusi savu korekciju, kas devusi vēl lielāku kāpumu, tāpēc Veselības ministrijas (VM) darba grupā pieaicinātie speciālisti sprieduši par to, kā risināt šo problēmu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" norādīja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģijas palīdzības dienesta vadītāja un narkoloģe Astrīda Stirna.

Viņas vērtējumā alkohola pieejamība Latvijā ir ļoti liela, turklāt pandēmijas laikā attīstījās iespējas saņemt grādīgos dzērienus ar piegādi mājās.

"Tas [alkohola pieejamība] ir ārkārtīgi bīstami ne tikai pieaugušiem cilvēkiem, bet arī bērniem, kuriem alkohols var būt pieejams mājās," sacīja Stirna.

Viņa norādīja – lai cik alkohola tirgotājiem nebūtu sāpīgi ierobežojumi šajā jomā un lai cik viņi nesatrauktos par nelegālā alkohola apriti, tomēr ierobežojumiem ir ārkārtīgi liela ietekme, kas apstiprinājusies arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pētījumos, proti, alkohola pieejamībai un politikai šajā jomā ir ārkārtīgi liela ietekme uz patēriņu.

Stirna arī norādīja uz Lietuvas piemēru, kur pēc alkohola tirdzniecības laiku striktākām izmaiņām un vecuma ierobežojuma pacelšanas līdz 20 gadiem bijis efekts – mūsu kaimiņvalsts PVO iesniegtajās atskaitēs un ziņojumos ir redzams, ka patēriņa līkne iet lejup.

Savukārt Latvijā tā pieaug, kam ir arī sekas, proti, dažādas saistītas saslimšanas, ceļu satiksmes negadījumi un psihiatriska rakstura problēmas.

Stirna sacīja, ka patlaban stacionāra nodaļa ir pilna ar alkohola, tā lietošanas izraisītās psihozes un smagas abstinences seku pacientiem. Vienlaikus viņa minēja, ka daudzi alkohola atkarīgie nereti pārtrauc ārstēšanu, jo viņiem pat dažreiz nepietiek naudas tramvaja biļetei līdz stacionāram, nemaz nerunājot par medikamentiem, kurus valsts nekompensē, un pacientu iemaksām, kas 28 dienu ārstēšanas programmā veido tādu summu, ko daudzi pacienti nevar atļauties.

Tāpēc viens no rosinājumiem ir gan segt ārstēšanas izdevumus, gan vismaz daļēji kompensēt medikamentu iegādi.

Narkoloģe uzsvēra, ka alkohola problēmas nav tikai narkoloģija, jo arī daudzprofilu slimnīcās ir vērojamas dzeršanas sekas, piemēram, sirds un asinsvadu, kā arī kuņģa slimību pacienti.

Viņa norādīja, ka šim priekšlikumam vajadzīgi papildu līdzekļi vairāku miljonu eiro apmērā un tas vēl gaida apstiprinājumu.

Tikmēr Valsts policijai ir grūtības kontrolēt atļauto alkohola tirdzniecības laiku. Īpaši interneta vidē, jo Ministru kabineta noteikumi Valsts policijai pagaidām ļauj veikt kontrolpirkumus tikai skaidrā naudā. Tiesa, darbs pie grozījumiem, kas atļautu šādus kontrolpirkumus, jau ir sākts, bet konkrētus termiņus pagaidām prognozēt ir grūti.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija (VM) rosina aizliegt alkohola tirdzniecību pēc pulksten 20, tādā veidā cerot samazināt alkohola patēriņu. VM rosina arī citas izmaiņas, piemēram, aizliegt reklamēt alkoholisko dzērienu cenas un atlaides.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti