Nākamajā apkures sezonā piedāvā kompensēt pusi no energocenu pieauguma

Valsts varētu kompensēt pusi no siltumenerģijas, elektrības un dabasgāzes tarifu pieauguma. To paredz Labklājības ministrijas valdībā iesniegtais informatīvais ziņojums par iedzīvotāju atbalsta pasākumiem nākamajā apkures sezonā. Tāpat tiek plānoti atsevišķi pabalsti sociāli mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām. 

Labklājības ministrijas vadībā ir sagatavots risinājums, kā kompensēt elektrības, siltumenerģijas un dabasgāzes tarifu pieaugumu iedzīvotājiem. Tiek piedāvāts, ka virs noteikta sliekšņa - 68 eiro par megavatstundu - valsts kompensēs pusi no tarifa pieauguma.

"Protams, tas budžetam maksā samēra lielu naudu, bet mums jāsaprot, ka šī apkures sezona būs ļoti, ļoti grūta. Un tie sadārdzinājumi... Mums visiem kopā ir jāatrod veidi, kā izvilkt šo apkures sezonu," sacīja labklājības ministrs Gatis Eglītis ("Konservatīvie").

Piedāvātie pasākumi valsts budžetam varētu izmaksāt apmēram no 450 līdz 468 miljoniem eiro, teikts Labklājības ministrijas valdībā iesniegtajā informatīvajā ziņojumā. Konkrētas izmaksas ir atkarīgas no tā, vai īstenos visus vai tikai daļu no atbalsta pasākumiem. Jo mazāks būs mājsaimniecības patēriņš, jo lielāks būs atbalsts.  

Iepriekš premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka ir nepieciešams izstrādāt mērķētu atbalsta sistēmu. Taču to īstenot šogad nav iespējams.

"Ja mēs ejam uz automātiskiem, mērķētiem, ļoti mērķētiem pasākumiem, ko premjers arī gribēja redzēt, to var darīt, bet tad mums ir jārēķinās ar milzīgu administratīvo slogu sociālajiem dienestiem šajā apkures sezonā, un to mēs negribam pieļaut," komentēja Eglītis.

Taču darbs pie mērķētu un automātiski izmaksājamu pabalstu sistēmas turpināsies. Labklājības ministrija plāno līdz 2023./2024. gada apkures sezonai izveidot mājsaimniecību reģistru, kas palīdzētu sasniegt šo mērķi.

Turklāt, lai palīdzētu sabiedrības mazaizsargātajām grupām nomaksāt komunālos un citus rēķinus nākamajā apkures sezonā, Labklājības ministrija piedāvā uzlabot mājokļa pabalstu, lai tam varētu kvalificēties plašāks cilvēku loks. Tiek piedāvāts arī vienreizējs pabalsts personām ar invaliditāti, kā arī senioriem un citi atbalsta veidi. 

KONTEKSTS:

Jau 2021./2022. gada ziemas sezonā bija vērojams gan elektroenerģijas, gan dabasgāzes cenu kāpums, kas ietekmēja apkures izmaksas. Pēc februārī uzsāktā Krievijas iebrukuma Ukrainā energoresursu cenas atkal kāpa, un netiek prognozēta cenu samazināšanās.  

Maija izskaņā "Rīgas Siltuma" aplēsa, ka siltumenerģijas tarifs varētu palielināties par teju 110%, un viena megavatstunda nākamajā apkures sezonā varētu maksāt 155 eiro.

Tāpat ziņots, ka elektroenerģijas cena maijā Latvijā pieaugusi par 50,1%. Savukārt "Latvijas gāzes" dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no 1. jūlija atkarībā no patēriņa apmēra pieaugs robežās no 65,6% līdz 89,9%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt