Dienas ziņas

Mātes un meitas kopizstāde ''Tropu iedvesmots''

Dienas ziņas

ES spriež par jaunām sankcijām pret Minsku

4,3 miljoni cistiskās fibrozes pacientiem

Nākamā gada budžetā paredzēti 4,3 miljoni eiro cistiskās fibrozes ārstēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nākamā gada budžetā 4,3 miljoni eiro piešķirti reto slimību medikamentiem. Šoreiz cerības saņemt inovatīvu terapiju ir vienīgi retās slimības – cistiskās fibrozes – pacientiem. Tā kā medikamenti ir ļoti dārgi, pašlaik nav zināms, vai šī summa būs pietiekama, lai terapiju nodrošinātu pilnīgi visiem, kam tā vajadzīga.

Elīna ir talantīga, muzikāla pusaudze. Latvijas Televīzija šovasar jau vēstīja par ģimenes cīņu, lai meita tiktu pie valsts apmaksātas inovatīvas ārstēšanas. Meitenei katra diena sākas un beidzas ar dažādu medikamentu lietošanu.

“Katru dienu no rīta un vakarā jātaisa inhalācijas. Nav viegli, bet tāda ir mana dzīve,” stāsta Elīna.

Tomēr daudzās pašlaik lietotās zāles, tajā skaitā regulāri antibiotiku kursi, neaptur pamatslimības – cistiskās fibrozes progesu. Cistiskā fibroze lēnām sabeidz visu organismu.

Tāpēc jau vairākus gadus Elīnas ģimene cīnās, lai tiktu pie inovatīva medikamenta, kura lietošanu noteicis ārstu konsīlijs un kuru dažās Eiropas valstīs pacientiem jau apmaksā. Tas varētu apturēt slimības progresu. Un beidzot ir pavīdējis cerību stars. Nākamā gada budžetā plānots 4,3 miljonus eiro novirzīt tieši cistiskās fibrozes pacientu ārstēšanai.

“Tas ir prioritārais pasākums, un šobrīd piešķirtā nauda tiks novirzīta tikai cistiskās fibrozes pacientiem,” informē Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Taču medikaments ir dārgs, bet pacientu, kam līdzīgi kā Elīnai vajag dārgos medikamentus, ir vairāki desmiti. Vai medikamentus varēs saņemt visi, kam tie vajadzīgi, būs atkarīgs Nacionālā veselības dienesta un zāļu ražotāja sarunām par cenām un nosacījumiem.

“Šajā gadījumā es gribētu teikt, kad rezultāts ir atkarīgs no sarunas ar ražotāju, no ražotāja gatavības līdzdarboties, palīdzēt pacientiem un savas izmaksas samazināt, lai mēs varētu šo loku palielināt un nodrošināt visiem, kam tas nepieciešams,” stāsta Kaupere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti