Aktuāli

Vai jau šonedēļ sagaidāma valdības izveidošanās? Komentē Juris Rozenvalds

Aktuāli

KPV LV premjera amata kandidāts Aldis Gobzems par valdības veidošanu

Nacionālās drošības komisijā ievēlētie deputāti pieteikušies pielaidei valsts noslēpumiem

Nacionālās drošības komisijā ievēlētie deputāti pieteikušies pielaidei valsts noslēpumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Iepriekšējā Saeimas sasaukuma laikā pielaide valsts noslēpumam atteikta desmit Saeimas deputātiem, tajā skaitā "Saskaņas" deputātam Jānim Tutinam, kam tā bija nepieciešama, lai strādātu par specdienestu pārraudzību atbildīgajā Nacionālās drošības komisijā. Šādas pielaides pašlaik nav arī teju pusei pagājušajā nedēļā izveidotās jaunās Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputātu, kas gan ir pieteikušies pielaides saņemšanai.

Aizvadītajā nedēļā Saeima apstiprināja visu parlamenta pastāvīgo komisiju, tajā skaitā Nacionālās drošības komisijas sastāvu. Lai strādātu šajā komisijā, Saeimas frakciju deleģētajiem deputātiem – pa vienam no katras frakcijas – ir nepieciešama pielaide valsts noslēpumam.

Komisijas priekšsēža amatā ievēlētajam Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (Zaļo un Zemniekus avienība) tāda ir. Atļauja iepazīties ar valsts noslēpumus saturošiem dokumentiem ir arī komisijas priekšsēdētāja biedrei Inesei Lībiņai-Egnerei ("Vienotība"), kas iepriekšējā Saeimas sasaukumā bija komisijas vadītāja, kā arī Nacionālo apvienību pārstāvošajai Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei. Pārējiem četriem komisijas deputātiem pielaižu šobrīd nav.

Komisijas priekšsēdis Kučinskis pieļauj, ka tas varētu nozīmēt, ka kādu brīdi komisijā lielākoties tiks spriests par vispārīgiem jautājumiem.

"Sākotnējais posms visdrīzāk būs vispārēji jautājumi. Es domāju, ka kamēr tiks aizpildītas anketas un visi tās saņems, mēs tiksimies un runāsim par vispārīgiem jautājumiem."

To, kad komisija varēs uzsākt pilnvērtīgu darbu, pagaidām esot grūti prognozēt. "Likumā ir noteikts laiks – trīs mēneši, bet, ja nepieciešams pagarinājums – seši mēneši. Ņemot vērā, ka likums ir mainīts un jebkuras pielaides neiedošanu var pārsūdzēt tiesā, ir redzams, ka pēdējā laikā viss tiek ļoti skrupulozi skatīts."

Pagājušajā nedēļā anketas pielaides saņemšanai aizpildījuši trīs Nacionālās drošības komisijas deputāti. "Es tieši esmu paņēmis anketu līdzi un grasos to aizpildīt," pagājušajā ceturtdienā, vaicāts, vai jau iesniedzis pielaides saņemšanai nepieciešamos dokumentus, teica deputāts Juris Jurašs (Jaunā konservatīvā partija).

Nepieciešamos dokumentus jau iesniedzis arī "Saskaņas" deputāts Valērijs Agešins: "Viss, kas bija nepieciešams no manas puses, jau ir padarīts. Tagad man atliek vien gaidīt atbildi. Man ir bijusi augstākā līmeņa pielaide visus piecus sasaukumus, vairāk nekā 15 gadus, kamēr es strādāju Saeimā, bet pagājušajā gadā, aizejot uz Liepājas domi, man bija jānodod šī pielaide. Tagad es attiecīgo atļauju atjaunošu."

Arī "Attīstībai/Par!" deputāts Daniels Pavļuts ir pārliecināts, ka saņems atļauju darbam ar sevišķi slepeniem dokumentiem: "Man ir bijusi jau agrāk pielaide ne vienu reizi vien. Līdz nesenam laikam es biju ārlietu ministra ārštata padomnieks, līdz ar to man arī bija spēkā esoša pielaide burtiski vēl dažas dienas atpakaļ."

Partijas "KPV LV" deputāts Aldis Gobzems, kurš ir šī politiskā spēka kandidāts Ministru prezidenta amatam, dokumentus pielaides saņemšanai iesniedzis jau oktobrī. Pagājušajā nedēļā kļuva zināms, ka, Satversmes aizsardzības biroja ieskatā, par Gobzemu vēl nepieciešama papildu pārbaude.

"KPV LV" līderis Artuss Kaimiņš uzskata, ka šī kārtība būtu jāmaina: "Vajadzētu būt tā, ka, ja tauta ir izvēlējusies Saeimas deputātus un viņus ievēlējusi, viņiem automātiski ir šī pielaide.

Tad, ja nu gadījumā tas ir dzimtenes nodevējs, viņam atņem to pielaidi. Nevis otrādāk, ka tauta ir devusi savu mandātu, bet nāk viena organizācija, kas pasaka: "Paldies tauta, ka nobalsojāt, bet sistēma ir sistēma, un mēs to pielaidi nedodam". Tas ir ačgārni un nevienā Eiropas valstī tā nav."

Tikmēr vairumā 13. Saeimas frakciju par šo jautājumu nav diskutēts. "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Pavļuts uzskata, ka visiem deputātiem šādas pielaides valsts noslēpumam nemaz nav nepieciešamas. Tām pieteikšoties tikai tie deputāti, kam tās vajadzīgas darbam.

"Es nedomāju, ka visiem ir nepieciešams pieteikties. Man nav ne mazāko šaubu, ka tur nekādas problēmas nerastos. Tie, kam sanāks strādāt ar attiecīgiem jautājumiem, protams, pieteiksies un kārtos nepieciešamās atļaujas," sacīja Pavļuts.

Arī "Saskaņas" frakcijas priekšsēdētāja biedrs Agešins uzskata, ka atļaujas darbam ar valsts noslēpumu saturošiem dokumentiem visiem deputātiem nemaz nav vajadzīgas. "Mūsu deputāti pieteiksies pielaidei pēc nepieciešamības," viņš sacīja.

Iepriekšējā Saeimā speciālajām atļaujām nepieteicās teju puse deputātu. Vēl desmit deputātiem, tajā skaitā par Nacionālās drošības komisijas deputātu ievēlētajam Jānim Tutinam no "Saskaņas", pielaide valsts noslēpumam tika atteikta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti