Nabadzību mazinās ar lielāku minimālo algu un diferencētu neapliekamo minimumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Nevienlīdzības un nabadzības mazināšanai Latvijā minimālo algu no nākamā gada varētu palielināt no pašreizējiem 200 latiem līdz 225 latiem, bet iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu par apgādībā esošiem būtu jāpalielina no pašreizējiem 70 latiem līdz 98 latiem. Savukārt ar IIN neapliekamo minimumu varētu diferencēt atkarībā no ienākumiem – tā griesti varētu 84 lati.

To paredz Finanšu ministrijas (FM) paspārnē esošās darba grupas izstrādātais piedāvājums, kas šodien nodots publiskajai apspriešanai. Tie būs pirmie soļi sociālās nevienlīdzības mazināšanas virzienā, preses konferencē sacīja finanšu ministrs Andris Vilks no „Vienotības”.

Viņš atzina, ka – lai arī ekonomika dinamiski attīstās, daudzas mājsaimniecības ar zemākiem ienākumiem tautsaimniecības izaugsmi tikpat kā nejūt vai pat to situācija paliek vēl sliktāka. „Tā ir situācija, kad iziet no krīzes [..] Maksimāli jādomā, kā palīdzēt cilvēkiem ar zemākiem ienākumiem, kā mazināt sociālo nevienlīdzību.”

Ministrs sacīja, ka, nākamgad paaugstinot minimālo algu līdz 225 latiem jeb 320 latiem mēnesī, tiktu sasniegts Igaunijas līmenis. 2015.gadā minimālo algu varētu celt vēl - līdz 330 eiro mēnesī. Tas palīdzēs cīnīties ar ēnu ekonomiku.

Savukārt demogrāfiskās situācijas uzlabošanai palīdzēs IIN atvieglojumu celšana par apgādībā esošajām personām – nākamgad atvieglojumu plānots celt līdz 98 latiem jeb 140 eiro, bet aiznākamgad to varētu paaugstināt līdz 160 eiro. „Ar šādu piedāvājumu būtiski pārsniedzam situāciju Igaunijā un Lietuvā. Mēs šeit pārsniedzam rādītājus, kas ir pārējās Baltijas valstīs,” teica Vilks.

Neapliekamo minimumu kopumā plānots saglabāt 45 latu līmenī. Taču izņēmums būs iedzīvotāji ar zemākiem ienākumiem – viņiem neapliekamais minimums nākamgad varētu būt lielāks un sasniegt pat 84 latus jeb 120 eiro, bet aiznākamgad – 130 eiro. Cilvēkiem ar salīdzinoši lielākiem ienākumiem neapliekamais minimums varētu būt mazāks, bet ar mazākiem ienākumiem – attiecīgi lielāks.

„Ja paskatāmies 2013., 2014., un 2015.gadu, tad es ceru, ka mums šī sociālās nevienlīdzības mazināšanas politika būs un tiks akceptēta politiski [..] Tāds ir tas mūsu redzējums. [..] Ir ļoti svarīgi, lai politiķi un sabiedrība vienotos, ka šī tiešām ir liela prioritāte Latvijai. Tas ir pozitīvs un tas ir tikai pirmais solis. Pie pozitīvas ekonomikas attīstības šie soļi turpmāk varētu būt lielāki un mērķtiecīgāki,” teica Vilks.

Labklājības ministre Ilze Viņķele no „Vienotības” savukārt norādīja, ka ar šiem priekšlikumiem pieteikta būtiska nākamā gada budžeta iniciatīva, kas ir gan finanšu ietilpīga, gan ar plašu ietekmi uz sabiedrību – vairāk uz tās mazāk aizsargātajiem slāņiem. „Piedāvājums ir ļoti mērķēts un tas lielākus ieguvumus ļaus gūt tām ģimenēm, kas šobrīd vairāk ir pakļautas nabadzības riskam un tie ir strādājoši vecāki ar bērniem,” teica Viņķele.

Šī diena, kad jaunais piedāvājums tika publiskots, bija vaina no retajām reizēm, kad atzinīgus vārdus par valdības pārstāvju darbu varēja dzirdēt arī no valdības sociālajiem partneriem. "Šie priekšlikumi mazinās gan ēnu ekonomiku, gan mazinās nabadzību, gan atvieglos stāvokli ģimenēm ar bērniem, gan to, ka mūsu sabiedrība ienākumu ziņā ir ļoti polarizēta sabiedrība. Un tas, protams, arī ir tas, kas mums ir jāskatās, lai tie labumi, kas sabiedrībā kopīgām pūlēm tiek gūti, tiek arī taisnīgāk sadalīti," sacīja arodbiedrību pārstāvis Egils Baldzēns.

Diskusijas par priekšlikumiem turpināsies vismaz līdz vasarai. Visplašākās debates tiek gaidītas par minimālās darba algas apmēru – darba ņēmēji, visticamāk, vēlēsies panākt lielāku minimālās algas apmēru, bet darba devēji – pretējo. Tāpat ar pašvaldībām gaidāmas spraigas debates, ka kompensēt ieņēmumu samazinājumu saistībā ar atvieglojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti