Pusdiena

Vairākas ministrijas uzlabojušas premjera izbrāķētos rīcības plānus

Pusdiena

Pusdiena 09.04.2016

NA rosina valsts valodu nezinošajiem deputātiem par mācībām maksāt pašiem

NA rosina valsts valodu nezinošajiem deputātiem par mācībām maksāt pašiem

Balvu pašvaldības deputāts Ivans Baranovs joprojām turpina ieņemt deputāta amatu, lai gan Latgales apgabaltiesa lēma Baranovam mandātu anulēt slikto latviešu valodas zināšanu dēļ. Pašvaldība vēl nav saņēmusi tiesas spriedumu, turklāt Baranovs vēl taisās lēmumu pārsūdzēt arī Augstākajā tiesā. Tikmēr Saeimas deputāti rosina mainīt kārtību, ka pašvaldību deputātu latviešu valodas apmācībai tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda. 

Valsts valodas centrs jau pērn novembrī uzvarēja pirmās instances tiesā pret Balvu pašvaldības deputātu Ivanu Baranovu, un tiesa apmierināja centra prasību anulēt Baranova mandātu slikto latviešu valodas zināšanu dēļ. Baranovs spriedumu pārsūdzēja, taču arī apelācijas instancē zaudēja. Pagaidām gan pašvaldība tiesas lēmumu nav saņēmusi un Baranovs joprojām ir deputāts, stāsta Balvu pašvaldības priekšsēdētājs Andris Kazanovskis.

"Praktiski mums nekāds tiesas lēmums uz domi nav atsūtīts. Visu laiku notiek šī pārsūdzēšana," teica Kazanovskis.

Jautāts, kā Baranovs līdz šim varējis strādāt par deputātu, nezinot latviešu valodu, Balvu mērs atbild - partiju "Saskaņa" pārstāvošais deputāts parasti ir kluss.

"Mums jau deputātiem ir tiesības būt aktīviem vai nebūt aktīviem. Viņš nav nekāds īpaši aktīvais, bet šajā domē, kad es esmu vadītājs, viņš savus pienākums it kā veic. Diži daiļrunīgs viņš nav, bet tāpat arī lauzītā valodā viņš kaut ko saka. Tā jau nav, ka pilnīgi neko.

Latvijas Radio sazvanīts, Baranovs atbild krievu valodā. Taču izdzirdējis, kas viņam zvana, ātri noteic, ka šobrīd nevar runāt un klausuli nometa.

Likums nosaka pašvaldībai apmaksāt deputātu latviešu valodas apmācību, ja deputāts Valsts valodas centra vērtējumā valodu neprot pietiekami labi. Balvu mērs Kazanovskis stāsta, ka arī Baranovs nodokļu maksātāju naudu latviešu valodas mācībām ir saņēmis, tomēr konkrēti nevar atbildēt, cik lielu summu.

Pret šādu kārtību iestājusies Nacionālā apvienība. Pieci "nacionāļu" Saeimas deputāti ierosinājuši likt deputātam pašam maksāt par valodas kursiem.

"Dīvainākais un nesamērīgākais ir tas, ka domes priekšsēdētājam ir pienākums nekavējoties nodrošināt finanšu līdzekļu piešķiršanu, lai deputāts varētu apgūt valsts valodu. Tātad finanšu līdzekļu piešķiršanu no pašvaldības budžeta, no pašvaldības iedzīvotāju maciņiem.

Vai tas ir samērīgi? Protams, ka tas nav samērīgi," uzskata Nacionālās apvienības frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš.

Savā runā Saeimas tribīnē Bērziņš atsaucās uz gadījumu Daugavpilī, kur pašvaldība piešķīra 2300 eiro par deputāta Viktora Pučkas valsts valodas apmācību. Pret "nacionāļu" ieceri iebilst partija "Saskaņa". Tās deputāts Sergejs Dolgopolovs Saeimā teica, ka tas tikai izsauks kārtējo spriedzes vilni.

Tikmēr Balvu mērs Kazanovskis norāda, ka problēma drīzāk ir tā, ka valodu nezinoši deputāti vispār kandidē vēlēšanās.

"Vispār likumdošanā ir cita veida robiņš, jo kandidāti jau būtu iepriekš jāizvērtē, vai ir vai nav jāpielaiž pie vēlēšanām. Tad, kad ir ievēlēts, tad jau ir grūti kaut ko izdarīt, jo šo cilvēku ir ievēlējis kaut kāds konkrēts vēlētāju skaits. Tad jau šī tiesvedība ir bezjēdzīga un naudas izšķērdēšana," sprieda Kazanovskis.

Nacionālās apvienības rosinājumu likt pašam deputātam par savu naudu mācīties latviešu valodu atbalsta arī Zaļo un zemnieku savienība un "Vienotība". NA priekšlikums nodots vērtēšanai Saeimas komisijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti