NA nešūpos valdību «nepilsoņu bērnu likuma» dēļ, bet uzstās uz izglītību tikai latviski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Četri “Kustības Par” deputāti, kas strādā koalīcijas partijas “Vienotība” Saeimas frakcijā, pretēji koalīcijas viedoklim gatavi atbalstīt nepilsoņa statusa piešķiršanas pārtraukšanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem. Nacionālā apvienība to uzskatīs par koalīcijas līguma pārkāpumu, bet valdības demisiju neprasīs un tā vietā uzstās uz pāreju uz izglītību tikai valsts valodā.

“Kustības Par” pārstāve Lolita Čigāne otrdien LTV raidījumā “Viens pret vienu” atzina, ka viņa pati un arī citi kustības deputāti gatavi atbalstīt prezidenta iniciatīvas nodošanu komisijām.

Nacionālās apvienības (NA) līderis Raivis Dzintars raidījumā pauda, ka tas būs koalīcijas līguma pārkāpums, jo līgums paredz pilsonības jautājumus lemt tikai pēc konsensa principa, bet NA prezidenta iniciatīvu par nepilsoņa statusa nepiešķiršanu neatbalsta un koalīcija vienojās to nevirzīt tālāk.

Čigāne gan atgādināja, ka prezidenta iniciatīva neskar koalīcijas līgumā pieminēto Pilsonības likumu, bet gan iesniegta kā atsevišķs un ļoti šaurs likumprojekts.

Taču Dzintars uzsvēra, ka NA to uzskatīs par līguma pārkāpumu, tiesa, valdības demisiju neprasīs.

“Mēs secināsim, ka koalīcijas līgums nav ievērots, un iesniegsim grozījumus Izglītības likumā”, lai pārietu uz izglītību tikai valsts valodā, uzsvēra Dzintars.

Čigāne norādīja, ka varētu sākt ar pāreju uz izglītību latviešu valodā vai bilingvālo izglītību bērnudārzos, taču Dzintars kritizēja bilingvālo izglītību un uzstāja, ka mācībām jābūt tikai latviešu valodā.  

Čigāne piekrita, ka šobrīd Latvijas izglītības sistēma veicina segregāciju, jo krievvalodīgajās skolās Rīgas mikrorajonos un arī latviešu skolās reģionos izglītības kvalitāte ir sliktāka nekā citās skolās. Viņa uzsvēra, ka jāveido “uz latviešu valodu balstīta izglītības sistēma” un visām mācībām jānotiek latviski, lai visi bērni no visām ģimenēm varētu iegūt izglītību, saglabājot mazākumtautību skolās speciālus priekšmetus.

Dzintars savukārt apsolīja, ka turēs viņu un “Kustības Par” deputātus pie vārda, kad NA iesniegs grozījumus Izglītības likumā.

Jau ziņots, ka prezidents Raimonds Vējonis iesniedzis Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”. Tas darīts, lai gan Nacionālā apvienība nolēmusi izmantot koalīcijas līgumā paredzētās veto tiesības, iebilstot pret šādu iecerei, un valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem.  

Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi.  2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti