Rīta Panorāma

Intervija ar Inesi Šteinu

Rīta Panorāma

„Pasaka par tukšo telpu” – vienīgā Latvijas filma Riga IFF konkursā

Intervija ar Gaidi Bērziņu

NA līderis: Bērnu nepilsoņu jautājums ietekmē valdības stabilitāti, bet nebūtu iemesls tās krišanai

Koalīcijā pārstāvošo Saeimas frakciju deputātu atbalsts prezidenta iniciatīvai pārtraukt piešķirt nepilsoņa statusu bērniem būtu koalīcijas līguma pārkāpums, intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs, Saeimas deputāts Gaidis Bērziņš. Vienlaikus viņš pauda, ka tas nav iemesls tam, lai valdība kristu.

Bērziņš norādīja uz “Vienotības” paziņoto, ka viņu frakcijā turpina strādāt deputāti, kuri iesaistījušies "Kustībā Par!”. Turklāt šie Saeimas deputāti ievēlēti no “Vienotības” saraksta.

Tikmēr koalīcijas līgums paredz, ka netiek lemts par loka paplašināšanu pilsonības iegūšanai. Līdz ar to atbalsts prezidenta iniciatīvai būtu koalīcijas līguma pārkāpums, norādīja NA līdzpriekšsēdētājs.

Vienlaikus viņš arī sacīja – ja daļa “Vienotības” frakcijas deputātu atbalstīs minēto ieceri, varēs izdarīt secinājumu, ka šie deputāti nav koalīcijā un

koalīcijai turpmāk jārēķinās ar mazāku deputātu skaitu.

Bērziņš uzsvēra, ka Nacionālās apvienības mērķis neesot iet prom no koalīcijas. Jautājums par nepilsoņa statusa piešķiršanas pārtraukšanu gan ietekmē valdības stabilitāti, taču neesot iemesls, lai tā kristu.

Ziņots, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis iesniedzis Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”, informēja prezidenta kancelejā. Tas darīts, lai gan Nacionālā apvienība nolēmusi izmantot koalīcijas līgumā paredzētās veto tiesības, iebilstot pret šādu iecerei.

Jau iepriekš bija zināms, ka Vējonis grasās iesniegt Saeimā likumprojektu, kas pārtrauktu nepilsoņa statusa piešķiršanu bērniem. Tādējādi nepilsoņu bērniem būtu jākļūst par Latvijas pilsoņiem ar piedzimšanas brīdi, vai arī viņu vecākiem jāizvēlas viņiem citas valsts pilsonība. Vējonis gan uzsvēra, ka šāds ierosinājums neparedz atteikšanos no nepilsoņa statusa vispār vai naturalizācijas procesa atvieglošanu.

Taču Nacionālā apvienība paziņoja par veto šim jautājumam, līdz ar to valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem. Arī premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) paziņoja, ka šī jautājuma dēļ neplāno izjaukt pastāvošo koalīciju.

Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi. Tomēr ir vairāki ierobežojumi.

2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem. Kopumā nepilsoņa statuss ir nedaudz vairāk nekā sešiem tūkstošiem bērnu. Kopš 1990. gadu vidus, kad nepilsoņu īpatsvars sasniedza 29% no Latvijas iedzīvotājiem, tas ir ievērojami sarucis, un tagad nepilsoņu skaits nedaudz pārsniedz 11% no visiem iedzīvotājiem, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti