Rīta intervija

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs par lietus ietekmi uz zemkopību

Rīta intervija

Pašvaldību savienības padomniece Ināra Dundure par savienības veidoto izglītības pētījumu

Ritvars Jansons par likumprojektu saistībā ar nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu

NA deputāts Jansons: Atverot Pilsonības likumu pirms vēlēšanām, sagaidāmi radikāli priekšlikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Atverot Pilsonības likumu pirms nākamgad gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, sagaidāmi ļoti radikāli priekšlikumi. Šādu viedokli intervijā Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" pauda Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

Lai arī Valsts prezidenta kanceleja ir norādījusi, ka Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa priekšlikuma iedzīvināšanai saistībā ar nepilsoņa statusa piešķiršanas pārtraukšanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem Pilsonības likuma grozījumi nebūs nepieciešami, tomēr šādas pārliecības nav. Šo jautājumu plānots vērtēt Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē trešdien, 20. septembrī.

"Būtu nepieciešams juridiskais skaidrojums, kā ir iespējams nepiešķirt vairs šo nepilsoņa statusu bērniem, bet tanī pašā laikā Pilsonības likumā saglabāsies norma, kas ļauj vecākam brīvu izvēli reģistrēt bērnu kā pilsoni vai viņš paliek nepilsonis, vai citas valsts pilsonis," sprieda Jansons.

Kā norādīja Jansons, ja Pilsonības likums jāver vaļā pirms vēlēšanām, tad tas diezvai veicinās sabiedrības saliedētību. "Protams priekšvēlēšanu gaisotnē būs dažādi priekšlikumi Pilsonības likumā," uzskata Jansons. Pēc viņa teiktā, atverot likumu pirms vēlēšanām, sagaidāmi ļoti radikāli priekšlikumi, piemēram, par nepilsoņa statusa likvidēšanu, kas sabiedrībā varētu izraisīt ļoti lielu polarizāciju.

Viņš skaidroja, ka Nacionālā apvienība nemaina savu nostāju – Pilsonības likums nav jāatver. Jansons gan ir pārliecināts, ka, neatverot likumu, Valsts prezidenta Vējoņa priekšlikums par nepilsoņa statusu nevar tikt īstenots.

Politiķis pauda viedokli, ka prezidents ar "nepilsoņu bērnu likumu" "spodrina savu tēlu". "Šis ir dekoratīvs pasākums, ko šobrīd virza prezidents. (..) Es to uzskatu par sava tēla spodrināšanu. Tas ir mans personiskais viedoklis."

Jansons ir pārliecināts, ka nepilsoņa statuss "atmiršot" pats par sevi, ja būs vienota skolu sistēma. "Valoda ir viens no elementiem. Informatīvā telpa, kurā ir skolēni, nav vienāda, piemēram, palīglīdzekļi vēsturē atšķiras krievu skolā no latviešu skolām," teica politiķis un piebilda, ka tas ir politiskās gribas jautājums mainīt šo skolu sistēmu. 

Saeima ceturtdien, 21. septembrī, lems par Valsts prezidenta priekšlikuma nodošanu vērtēšanai parlamenta komisijās, teica Jansons, atzīstot, ka neviens pašlaik nevar pateikt, kāds būs balsojums Saeimā par šo jautājumu.

Zaļo un Zemnieku savienībā (ZZS) ietilpstošās Latvijas Zaļās partijas (LZP) vadītājs, Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Tavars Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina, ka par šo jautājumu plānots spriest ZZS Saeimas frakcijas sēdē, kurā aicināti arī Valsts prezidenta kancelejas pārstāvji.

"Es personīgi uzskatu, ka mums nav jābaidās no 40-50 bērniem, kuriem automātiski tiktu piešķirts pilsoņa statuss. (..) Manuprāt, katram par šo iniciatīvu ir jābalso pēc savas sirdsapziņas," teica Tavars, atzīstot, ka vairākums LZP deputātu nolēmuši šodien neatbalstīt šo iniciatīvu.

Jau ziņots, ka prezidents Vējonis iesniedzis Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”. Tas darīts, lai gan Nacionālā apvienība nolēmusi izmantot koalīcijas līgumā paredzētās veto tiesības, iebilstot pret šādu iecerei, un valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem.  

Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi. 2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti