Mūziķis Frīdenbergs pilns optimisma ārstējas, aicina uz labdarības koncertu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mūziķis un LTV raidījuma “Gudrs, vēl gudrāks” vadītājs Valters Frīdenbergs Berlīnē, Šaritē slimnīcā, ārstē vēzi par līdzcilvēku saziedotiem līdzekļiem. Pašlaik viņu ārstē ar ķīmijterapiju un cilmes šūnu manipulācijām. Valters aicina ikvienu atbalstīt Latvijas onkoloģijas pacientus arī īpašā labdarības koncertā otrdien, 30. janvārī, "Arēnā Rīga".

Uz pāris dienām tiek paelpot svaigu gaisu

“Čau! Beidzot svaigs gaiss! Forši! Esmu ārā…uz pāris dienām!” Valters mūs satiek pie slimnīcas rietumu ieejas, jo uz pāris dienām izsprucis laukā no savas nodaļas.  “Ir pauzīte. Jāgatavojas nākamajam cēlienam. Tā visu laiku palātā rīts, vakars, rīts vakars un sistēmas," Valters Frīdenbergs apraksta savu ikdienu Berlīnes Šaritē slimnīcā.

“Diagnozi apstiprināja, jā. Ir metastāzes diezgan daudz un pasmagas. Arī šeit operāciju netaisīs. Bet būs diezgan smaga ķīmija nākamajā nedēļā. Un cilmes šūnu terapija, nu jau pārstādīšana. Šajā nedēļā no manis izpumpēja laukā diezgan daudz cilmes šūnu, 12 miljonus. Un līdz maijam, jūnijam tad to visu liks atpakaļ. Kopumā būs trīs ķīmijas. Un tad, cerams, ka vasaras vidū būs izraksts “Viņam viss ir kārtībā”," cer Valters. 

Prognozes mediķi procentos gan nesauc.

Valters turpina: “Ārsti ir optimistiski noskaņoti. Ka visam vajadzētu izdoties. Smagās ķīmijas un cilmes šūnu terapija ir diezgan ierasta lieta šeit, neizdarāma lieta Latvijā. Mēs ar cilmes šūnam tikai iepazīstamies. Šeit ar to jau reāli darbojas. Cilmes šūnas ir šūna, kurai vēl nav dots uzdevums. Viņa var būt jebkas. Viņa ir nulles šūna. Un šīs smagās ķīmijas, cik es saprotu, nobeidz manas kaula smadzenes, kas ir arī asins ražotājas. Un ar šo cilmes šūnu palīdzību tad atjaunos kaulu smadzenes, lai asins sastāvs būtu labāks nekā tas ir šobrīd," viņš apraksta inovatīvo vēža ārstēšanas metodi. 

"Lai šis te vēzis, lai metastāzes nevarētu baroties no asinīm. Jo tās piegādā barības vielas arī metastāzēm. Un tad šādā veidā - visu nobeidzot, atkal atjaunojot, visu nobeidzot, atkal atjaunojot, un tā trīs reizes ārsti ir optimistiksi noskaņoti, ka viss būs kārtībā," stāsta mūziķis.

Berlīnē ir plus 10 grādi un līņā. Kārtīgu sniegu Valters pa slimnīcas logu nav redzējis, toties ar interesi skatās bildes no Latvijas. Puteni, kupenas.  Pēc visām šīm medicīniskajām manipulācijām Valteram Frīdenbergam sevi jāsargā. No vīrusiem un baktērijām. Tāpēc uz istabiņu, ko savā dzīvoklī laipni atvēlējuši mīļas draudzenes radinieki, viņš brauc ar taksometru. Tā ir nevis kaprīze, bet nepieciešamība.

Jautāts, vai kādreiz ir tik ilgi prom no mājām, Valters atbild noliedzoši: "Nē. Nē. Baigi gribas mājās.”

Bez nopūtām

Par mūsu, Latvijas, medicīnu un veselības aprūpes sistēmu Valteram nav pārāk optimistiskas pārdomas: “Laikam jau kaut kas tajā sistēmā nav sakārtots līdz galam. Citādāk nebūtu tik daudz un tik dažādās jomās problēmas, ne jau tikai onkoloģijā. Labi, man ir saziedota nauda šim posmam, bet es esmu tikai viens no! Un tādu kā es ir ļoti, ļoti daudz. Viņiem vajag ārsyēšanos, lai viņi vispār varētu izdzīvot. Kur nu vēl dzīvot tālāk!”

Uzzinot, ka izmeklējumu posms Vācijā, Šaritē slimnīcā maksās 17 500 eiro, bet ārstēšanas izmaksas var pārsniegt 100 000 eiro, Valters vērsās labdarības organizācijā “ziedot.lv”. Lai cik skaudri tas skanētu, bet tur tā ir ikdiena. Uzklausīt cilvēkus, kam valsts atsaka un aicināt citus glābt viņu dzīvību.

“Mēs sazvanījāmies un es teicu, ka ir tāda lieta, ka diemžēl man pašam tādu līdzekļu nav, vai kaut ko varam domāt, vai ir iespēja lūgt palīdzību? Un visas meitenes “ziedot.lv” bija tik atsaucīgas un palidzēja arī jautājumos, kas man bija pēc tam, kad jau cilvēki bija saziedojuši naudu un bija jākomunicē ar slimnīcu e-pastos. Arī tur meitenes palīdzēja! Liels, liels paldies srī viņām.”

Vācijā atšķiras arī mediķu attieksme. Latvijā vēža slimnieks nereti jūtas bez vainas vainīgs. Viņam tā liek justies. 

“Vācijā es neesmu dzirdējis nevienu nopūtu, neesmu redzējis nevienu pārgrieztu skatienu, kad tu esi ko pajautājis. Latvijā es esmu saskāries ar tādām lietām, kad medicīnas personāls …kad tu jautā, skatās - ko tu jautā? Kāpēc tu man jautā? Šeit tā nav. Šeit cenšas palīdzēt pat vismazākajā sīkumā.” Pirmais piemērs, kas Valteram ienāk prātā, ir medicīnas māsu attieksme. Viņas vienmēr ienāk atvadīties, kad maiņu beidz. Un pavaicā, vai nevajag vēl kādu palīdzību, pirms iestājas nakts miers, kaut ko atnest padzeties, nolikt tuvāk.

Protams, palātā ir arī trauksmes poga un palīdzība pieejama uzreiz.

Televīzijā no bērnības

Latvijas televīzijā Valters strādā, kopš sevi atceras. Jau no četru, piecu gadu vecuma viņš kā dzeguzēns uzstājās koncertos un uzvedumos. “Dzeguzītes”  tā laika dziesmas atrodamas LTV arhīvos. Un kā nu bez nedarbiem!

““Saules zaķa” laikā ņēmām līdzi skrituļslidas un braukājām pa gaiteņiem. Kas nebija atļauts un dabūjām pa ausi no pieaugušajiem. Nebija atļauts arī ar liftu braukāties, bet tas 19., 20. stāvs vilināja ļoti un gribējās to Rīgu redzēt no augšas. Nu tad mazie ķipari arī braukājās. Tādas mazas lietas. Tādas lielākas blēņas pat neatceros. Bet droši vien televīzijas darbinieki dzeguzēnu blēņas atceras labāk," savas gaitas atceras mūziķis.

Piecus gadus viņš tandēmā ar Kasparu Ozoliņu vada vienu no iemīļotākajiem TV raidījumiem - “Gudrs, vēl gudrāks”. Kolēģu un žūrijas balsojumā Valters šogad par šo darbu ieguvis arī balvu kā labākais raidījuma vadītājs. Tagad viņa vietā “ielecis” Toms Grēviņš, kurš aizstās Valteru ārstēšanās laikā.

“Liels paldies Tomam, ka viņš ieleca principā jau braucošā vilcienā. Galīgi nav viegli ielekt jau ejošā projektā, kur visi visu zina, bet tu esi viens pats, kuram viss ir jauns. Jā, viņš bija tas, kurš teica - Valča, vienalga, tu būsi uz ierakstiem vai nebūsi, tu vari kaut pēdējā vakarā man piezvanīt un teikt, ka būs pats, viss ok. Es varu! Es izdarīšu! Es gan vēl neesmu redzējis nevienu viņa vadīto raidījumu, bet es mēģināšu šeit kaut kur tikt pie interneta un noskatīties, ko Toms ir sastrādājis manā vietā,” Valters smejas. 

"Patiesībā Latvijā mēs esam izlutināti ar bezmaksas internetu. Slimnīcā tas ir tikai ārstiem. Pacientiem jāpērk īpašas kartes, lai pievienotos tīklam," viņš apraksta savu ikdienu. 

Skolēni Valteru uzmundināja arī tad, ka uzzināja par saslimšanu: “No visiem bija tāds atbalsts. Gan no skolām, gan no, kā mēs sakām “mūsu bērniem”. Visi turēja īkšķus un arī "Facebook" sūtīja ziņas. Vakar vai aizvakar izgāju no palātas pastaigāties pa gaiteni un viens vīrietis ar puiku skaidrā latviešu valodā saka: Sveiks, Valter! Atnācām iedot tev vienu dāvaniņu. Bija redzējuši, ka esmu šajā slimnīcā. Un viņi te atbraukuši ciemos, blakus, un izdomājuši, ka jāatnes skolas bērnu plakāts.”

Valters gan godīgi atzīst: “Ir arī šeit labās dienas un ne tik labās dienas. Šodien ir labs garastāvoklis un pietiek spēka pastaigai. Bet ir dienas, kad gribas gulēt, ne ar vienu nerunāt. Lūdzu, tikai netraucējiet! “

Latvijas mūziķu plejāde "Arēnā Rīga" vāks līdzekļus 30 onkoloģijas pacientu ārstēšanai

Otrdien, 30. janvārī Latvijas mūziķi kāps uz skatuves "Arēnā Rīga", lai labdarības koncertā vāktu ziedojumus, kas 30 onkoloģijas pacientiem palīdzēs ārstēties ārvalstīs vai nopirkt nepieciešamās zāles, ko valsts neapmaksā vai apmaksā tikai daļēji. Latvijā jau gadiem trūkst politiskās gribas onkoloģijai piešķirt tik daudz līdzekļu, lai pietiktu jauniem medikamentiem un jaunām metodēm.

“Man draugi dara fenomenālu darbu, saistībā ar 30. janvāra koncertu. To viņi piedāvāja kā variantu, kā iespēju palīdzēt man, kamēr nebija saziedoti šie līdzekļi. Kad mēs ar “ziedot.lv” sapratām, ka vismaz šajā brīdī ir pietiekami daudz līdzekļu, lai es varētu ārstēties, bet ir daudzi citi onkoloģijas pacienti, kam Latvijas ārstēšana nepalīdz, bet ir iespējas ārzemēs kaut ko darīt," par koncertu stāsta Valters.   

Arēnā uzstāsies daudzi iemīļoti mūziķi. Grupas Musiqq, The Sound Poets, Astro’n’out, Iļģi, Tumsa, Pienvedēja piedzīvojumi, Dzelzs Vilks, Putnu balle, Franco Franco un Ipstens Kūns, Satellites LV, COLT, Flame and the Rolltones, Laime pilnīga, dziedātāji Jānis Stībelis, Aija Andrejeva, Fēlikss Ķiģelis, Ivo Fomins, GoranGora, ansis, Viņa, Annija Putniņa, Antra Stafecka, Miks Dukurs, un citi.

“Tik daudz “Jā!” reti kad var dzirdēt,” Valters stāsta par koncerta tapšanu.

“Piezvani, pasaki, ka ir tāda iespēja, palīdzēt, un cik tas maksās? Necik nemaksās! Mēs būsim! Uzliksim skatuvi, gaismas, spēlēsim. Izskatās, ka koncerts būs liels! Grandiozs. Es diemžēl pats nevarēšu piedalīties, jo tieši otrdien turpināsies mana ārstēšana, bet es gribētu būt klāt. Bet, ja es varētu kāpt uz skatuves, tas noteikti būtu kaut kas no Mārtiņa (Freimaņa), vai no “Putnu balles” laikiem. Vai no “Tumsas” repertuāra. “Spārni un vējš” noteikti būtu viena no tām dziesmām. Jo tā ir dziesma, kas ir piemērota jebkuram brīdim. Un arī šādam brīdim," stāsta mūziķis. 

“Jā, es esmu dabūjis šo saslimšanu. Bet ir veids, kā to ārstēt, kā ar to cīnīties. Pie tā es arī pieturos. Ka ir! Ka būs viss kārtībā! Un ka vasarā pateiks - jā, viņš ir vesels! Bet vai es gribu atlikušos gadus dzīvot, sevi ierobežojot? Laikam nē! Es gribu dzīvot, lai pats varu priecāties par katru dienu. Kā esmu to darījis pirms tam. Lai varu smaidīgs pamosties no rīta, smaidīgs aiziet gulēt. Un būt priecīgs par savu ikdienu. Un tā es arī dzīvošu. Turpmākos 10, 20, 30 vai cik nu tie gadi būs atvēlēti," viņš optimistiski raugās nākotnē. 

Kā ikviens var palīdzēt Valteram un pārējiem? Otrdien vakarā noliekot malā visus citus darbus un atnākot uz koncertu “Arēnā Rīga”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti