«Mūžīgajam bērnam» atsaka vietu Ogrē topošajos grupu dzīvokļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairākus gadus cīnoties par grupu dzīvokļu izveidi Ogrē "mūžīgajiem bērniem" jeb personām ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem, idejas autorei paziņots, ka viņas bērnam pakalpojumu nesniegs. Labklājības ministrija (LM) visu atbildību noveļ uz pašvaldības pleciem, skaidrojot, ka tā ir noteikts likumā, taču vienlaikus apzinoties, ka vietvaras mēdz likumu interpretēt pa savam.

«Mūžīgajam bērnam» atsaka vietu Ogrē topošajos grupu dzīvokļos
00:00 / 05:36
Lejuplādēt

"Skumīgi. Es vienkārši jau esmu nogurusi cīnīties. Jūs nevarat iedomāties, kā tas ir, ka tev visu laiku ir jācīnas!" tā šī brīža situāciju raksturo Agita Šulca, kuras 19 gadus vecajai meitai ir smagi garīgās attīstības traucējumi un viņai ir nepieciešama pastāvīga aprūpe.

Pirms vairāk nekā desmit gadiem Agita Šulca kopā ar domubiedriem izveidoja biedrību "Vecāki kopā". Un arī aptuveni tik ilgi tika strādāts pie projekta par multifunkcionāla centra izveidi, kur īpašo bērnu vecāki uz laiku varētu atstāt savas atvases speciālistu uzraudzībā, lai paši varētu atvilkt elpu, veltīt uzmanību viens otram, citiem tuviniekiem vai darbam.

Šī projekta realizācijai viesa cerības deinstitucionalizācijas reforma, kas ir vērsta uz neatkarīgas dzīves veicināšanu un sabiedrības radīto šķēršļu mazināšanu cilvēku ar invaliditāti pašnoteikšanās, līdzdalības un iekļaušanas iespējām. Citiem vārdiem sakot – ģimeniskai videi pietuvināti pakalpojumi bāreņiem, senioriem, personām ar invaliditāti.

Ogres pašvaldība projektu uzsāka. Agita Šulca cer, ka tas arī realizēsies, par spīti pretiniekiem, kas nevēlējās, ka viņu dzīvesvietas tuvumā uzturētos "mūžīgie bērni". Tomēr viņai skumjas raisa nupat saņemtās ziņas no pašvaldības.

"Šobrīd es no pašvaldības esmu saņēmusi atteikumu, ka manam bērnam, kuram ir smagi attīstības traucējumi, viņam šajā vietā nebūs pakalpojums.

Pamatā visu šo laiku mūsu biedrībā ir bērni ar smagiem attīstības traucējumiem. Šobrīd mans bērns atrodas Jelgavas ilgstošās aprūpes nodaļā, kur nodaļas vadītāja mēģina izprast situāciju. Ir problēma tā, ka tādam bērnam kā manam ir nepieciešams vairāk personāla atbalsts, atsevišķa telpa. Labklājības ministrija atbildēja, ka šajā pasākumā viņi nekā nevar palīdzēt. Nekādu papildu finansējumu viņi nepiešķirs, kas atkal šim pakalpojuma sniedzējam liek izsvērt, vai tas var sniegt šo pakalpojumu manam bērnam. Un uz ko tas virzās – ka tas nevar sniegt pakalpojumu manam bērnam. Kas atkal mūsu situāciju stipri sarežģī, jo manam bērnam šajā valstī pakalpojumu nevar sniegt," stāstīja Agita Šulca.

Personām ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem pakalpojums nav pieejams 

Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Dana Bārbale apstiprināja, ka personām ar tik smagiem garīgās attīstības traucējumiem, kādi ir Agitas meitai, vieta topošajā centrā nav paredzēta.

"Pakalpojums ir paredzēts personām ar viegliem un smagiem funkcionāliem traucējumiem, bet ne ar ļoti smagiem.

Pašvaldībā ir saņemti priekšlikumi no citām privātpersonām, kas sniedz līdzīgu pakalpojumu. Ar viņiem esam aizsākuši sarunas, kur tas varētu būt un kāds tas pakalpojums varētu būt, lai tas sabalansētos. Un, ja būs pieprasījums pēc grupu dzīvokļiem ļoti smagām personām, un to nevarēsim nodrošināt ar kādu sadarbības partneri, tad, protams, meklēsim iespēju to veidot Ogres novadā. Bet šobrīd personām ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem šis pakalpojums nav paredzēts," klāstīja Bārbale.

Pašvaldībā vēl piebilda, ka šādās situācijās personām nepieciešamos pakalpojumus piedāvā saņemt citos novados. "Tiek meklēts risinājums. Tas nav tā, ka, ja mēs nepiedāvājam, tad durvis aizveras," sacīja vietvaras pārstāve.

Taču Agitas Šulcas pieredze liecina pretējo. Pašvaldība nav piedāvājusi viņas meitai pakalpojumus saņemt kur citur. Kā arī mamma par sevi ir likusi manīt pašvaldībā, un ir arī citi vecāki, kuru bērniem šādi pakalpojumi būtu nepieciešami, līdz ar to Ogres novada dome par pieprasījumu ir informēta.

Ministrijas priekšlikums  noteikt pakalpojumus, kas pašvaldībai jānodrošina

LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš skaidroja, ka sabiedrībā balstītie pakalpojumi pamatā ir pašvaldību atbildība ar valsts līdzfinansējumu.

"Tiesību aktos nekur nav pateikts, ka grupu dzīvoklī būtu nepieciešamais pakalpojums piešķirams tikai kaut kādam noteiktam šauram cilvēku spektram. Pašvaldības pienākums ir nodrošināt iedzīvotājam nepieciešamos pakalpojumus," vērtēja ministrijas speciālists.

Dūdiņš gan pieņēma, ka nereti pašvaldības šīs likuma normas spēj interpretēt pa savam,

tāpēc ministrija ir sagatavojusi ziņojumu valdībai, kurā būtu ietverts minimālo pakalpojumu grozs – uzskaitīti pakalpojumi, kuri neizbēgami pašvaldībai jānodrošina.

Savukārt runājot par ilgstošo aprūpi cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, LM  pārstāvis stāstīja, ka visā valstī ir vairāk nekā 4000 vietu šim pakalpojumam, taču piebilda, ka uz to ir neliela rinda.

Kamēr vecāki vien cer uz šī pakalpojuma pieejamību, viņu dzīves ir apstājušās, atzina Agita Šulca.

"Es biedrību izveidoju kopā ar vienu fantastisku mammu. Diemžēl pagājušā gada decembrī viņa aizgāja [no dzīves], pilnīgi negaidīti. Viņai palika dēls, kurš ir ar tēti. Es ļoti ceru, ka vismaz viņam tiks iespēja dota, ka viņš varētu tikt šajā grupu dzīvoklī. Vismaz tētis ļoti cer, jo arī viņu dzīve šobrīd ir apstājusies. Šobrīd tētis ir apstādināts un nevar realizēt savus dzīves un karjeras plānus. Viņš šobrīd atrodas mājās ar šo puisi, jo nav neviena pakalpojuma, ko viņš varētu saņemt," stāstīja Agita Šulca.

Ogres pašvaldībā norādīja, ka pie grupu dzīvokļu projekta norit aktīvs darbs. Plāno būvniecības projekta iepirkumu izsludināt šīs nedēļas laikā.

Grupu dzīvokļos ar nodrošinātu atbalsta personālu paredzētas desmit vietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti