Panorāma

Vai notiks vērienīga augstskolu apvienošana?

Panorāma

Intervija ar ANO ģenerālsekretāru

Arī muzeji gatavi valsts svētkiem!

Muzeji gatavi valsts svētkiem

Latvijas dzimšanas diena ir svētku laiks arī Latvijas muzejos – it īpaši tajos, kas glabā mūsu valsts vēstures liecības. Iepriecinošā pēdējo gadu tendence, ka valsts svētkos muzeji piedzīvo pastiprinātu apmeklētāju interesi, muzeju darbiniekus mudina domāt par īpašu ekspozīciju izveidi un jaunām tradīcijām. Piemēram, Okupācijas muzejs 18. novembrī visus viesus cienās ar tēju, bet Kara muzejs īpaši parūpēsies par mazāko apmeklētāju iesaisti radošās un izzinošās darbnīcās.

Okupācijas muzeja gidiem bieži prasa – kad Latvija radusies un kas bijis pirms tam. Tieši tāpēc muzejā tieši svētku nedēļai par godu izvietotas kartes, kas stāsta par Latvijas teritoriju no Baltu cilšu ieceļošanas līdz neatkarīgas valsts atgūšanai 1991. gadā.

„Jā, šis ir īpašais stāsts, jo šo karogu, kas Latvijas Republikas laikā piederēja Rīgas 3.ģimnāzijai, pēc kara savā dzīvoklī saglabāja cilvēki, protams, viņš bija dziļi noslēpts. - Kur? - Viņš bija noslēpts speciālā slēptuvē sienā, un, tikai remontējot dzīvokli, atrada to un, lai gan viņi nevarēja izlikt pie mājas atklāti, cilvēki glabāja savā sirdī un glabāja tiem laikiem, kad Latvijas Republika būs atjaunota," stāsta Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieks Ritvars Jansons.

Okupācijas muzejā, arī Kara muzejā svētku nedēļā vērojams apmeklētāju pieplūdums. Šeit svētku laikam par godu izveidota fotogrāfiju izstāde, kas stāsta par latviešu karavīriem brīdī, kad ar ieročiem rokās nav jāaizstāv Latvija. Tās stāsta par godiem, mājas ikdienu un kāzām. Ap 1920. gadu uzņemtā fotogrāfija, kurā latgaļu virsseržants apņem sievu, parāda – arī kara laikā dzīve turpinās.

Latvijas Kara muzeja Izglītības nodaļas vadītājs Mārtiņš Mitenbergs: „Būtībā tā ir viena no retajām kāzu fotogrāfijām, kas apliecina, ka jau tajā brīdī cilvēki bija noilgojušies pēc attiecībām, pēc kaut kā cēla un skaista. Un tas varbūt lai liek mums aizdomāties, ka mēs jau patiesībā dzīvojam ārkārtīgi labā laikmetā, kad mums nekas netraucē veidot attiecības."

Vēl viens pierādījums tam, ka kara laikā cilvēki tiekušies pēc dzīvesprieka, ir iepazīšanās  sludinājums, kurā lasāms – 23 nacionālie kareivji sūta sveicienus godīgām mātes meitām.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir vēl viena vieta, kas glabā vērtīgu, plašu un aizraujošu krājumu par Latvijas vēsturi kopš pašiem pirmsākumiem. Taču jau daudzus mēnešus – kopš ugunsgrēka Rīgas pilī -, šie vārti un muzejs kopumā apmeklētājiem ir slēgts. Turklāt uz nenoteiktu laiku.

Kamēr īstās telpas turpina bojāties,  muzeja darbinieki saviem spēkiem dara ko var, piedāvājot vismaz mazu daļiņu no vērtībām aplūkot filiālē Dauderi, Sarkandaugavas ielā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti