Munkevica lieta vairāk nekā trīs gadus iztiesāšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pirmdien Jūrmalas pilsētas tiesa turpināja skatīt lietu, kurā par kukuļdošanu apsūdzēts bijušais Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics un kādreizējais Jūrmalas ātrās palīdzības valdes loceklis Normunds Pīrants. Kopš lietas nonākšanas tiesā pagājuši jau vairāk nekā trīs gadi. Tomēr prokurore Velta Zaļūksne cer, ka spriedums tiks nolasīts šogad. Nereti šī lieta medijos izskanējusi kā piemērs bažām, ka lietu skatīšanas termiņi tiesās varētu būt pārāk ilgi.

Pēdējā tiesas sēde Raimonda Munkevica un Normunda Pīranta krimināllietā notika 14.jūnijā, tad pratināja Munkevicu. Šodien - pēc gandrīz trim mēnešiem - lietas skatīšana atsākas un plānots, ka pratinās Pīrantu. Abus aizturēja pirms trim gadiem maijā aizdomās par 5000 latu kukuļa nodošanu, lai nodrošinātu toreizējam Jūrmalas mēram Munkevicam pozitīvu rezultātu neuzticības balsojumā. Lietu tiesai nodeva jau pēc pāris mēnešiem, taču nu pagājuši jau trīs gadi tiesā.

Vairākkārt tiesas sēdes atliktas, jo procesā iesaistītos vajājušas slimības vai viņus ierasties atturējuši citi kavēkļi. Par šā garā tiesas procesa norisi prokurore Velta Zaļūksne saka īsi: „Nu grūti gāja, grūti gāja, lielākā daļa no nozīmētajām sēdēm nenotika - dažādu iemeslu dēļ”.

Tomēr šodien tiesas sēdē ieradušies visi un sēde notiek, tāpat kā pēdējā - 14.jūnijā. Šodien tika nopratināts Normunds Pīrants. Par procesa gaitu tālāk prokurore Zaļūksne ir noskaņota optimistiskāk. Viņa šķirsta plānotāju, kur atzīmēti nākamie tiesas sēdes datumi, tie ir diezgan blīvi. Prokurore saka - ir cerības, ka, iespējams, lietu izskatīs, līdz novembra beigām. „Ja visas tiesas notiks, es domāju, pabeigsim iztiesāšanu, bet nevar prognozēt, vai notiks, nenotiks, tad jau redzēs”.

Kā var neapgrūtināt tiesas process - tā par ilgo skatīšanu saka arī apsūdzētais, bijušais Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics, kurš pēdējās pašvaldības vēlēšanās piedalījās, taču netika ievēlēts. Par lietas skatīšanas ilgumu Munkevics arī piebilst: „Nu, es nezinu, man nav tādas pieredzes, bet, cik es esmu dzirdējis, neviens process nav ātri beidzies pie mums Latvijā”.

Otrs apsūdzētais šajā lietā - kādreizējais Jūrmalas "ātrās palīdzības" valdes loceklis Normunds Pīrants par procesu runāt nevēlas: „Es neatbildu uz jautājumiem”.

Situāciju konkrētās tiesās, arī lietu skatīšanas termiņus, pētījusi Tieslietu ministrija. „Stāvoklis tomēr nav tāds, ka ir atsevišķas izņēmuma tiesas, kur ir kāds redzams negatīvs piemērs, un tad to vai nu mēs varam vai nevaram ietekmēt. Visā valstī stāvoklis ir diezgan līdzīgs, vienmēr ir vajadzīgs darbs pie tā, lai būtu vienāda tiesību piemērošanas politika, un nekad neapstāsies šis darbs,” par secinājumiem stāsta tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Taču Jūrmalas tiesa tomēr izceļas citu vidū. Tā medijos izskanējusi saistībā ar skandāliem pašā tiesā. Vēl šāgada pavasarī TV3 raidījums „Nekā personīga” atklāja, ka divas Jūrmalas tiesneses darba laikā bijušas alkohola reibumā. Viņas par to tika disciplināri sodītas. Viena no viņām - Solvita Glaudāne - iztiesā arī Munkevica lietu.

„Diemžēl, ir izskanējusi, un es domāju, ka darbs ar šo tiesu notiek no Tieslietu ministrijas puses un domāju, ka tur arī būs rezultāti. Šai tiesai bijušas arī konstatētas lielas problēmas ar reputācijas jautājumiem, tas ir jāatzīst. Bet mēs nevaram vienā dienā nomainīt, konstatēt, ka obligāti jāmaina tiesneši,” par Jūrmalas tiesas skandāliem saka Bordāns.

Ministrs arī norāda, ka tas ir Tiesu administrācijas, Tieslietu ministrijas un tiesnešu korpusa kopīgi risināms jautājums. Savukārt par tiesu termiņiem ministrs atzīmē - kopš krīzes laikiem tie kļūst īsāki. Ministrija te veikusi virkni uzlabojumu. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijas tiesu termiņi ir vidējā līmenī. Bordāns gan saka - darbs joprojām turpinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti