Dienas ziņas

Policijas kauss volejbolā vidusskolēniem

Dienas ziņas

Kaunatā skolu tīkla pētījumu vērtē kritiski

Mundigciems – pirmais nosiltinātais ciems Latvijā

Mundigciems – Latvijā pirmais ciems, kur nosiltinātas visas daudzdzīvokļu mājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mundigciems ir vieta Talsu novadā, un tur dzīvo vairāk nekā 300 iedzīvotāju – lielākā daļa kādā no piecām daudzdzīvokļu mājām. Mundigciems kļuvis par pirmo ciemu, kurā visas daudzdzīvokļu mājas ir nosiltinātas.

 

Daudzdzīvokļu māja "Saullēkti" ir pēdējā Mundigciemā renovētā dzīvojamā ēka. Ceļš līdz tam neesot bijis viegls, jo mājā ir 45 dzīvokļi.

Kā atzīst ilggadēja mājas iedzīvotāja, domas esot dalījušās, bet, runājot ar pārējo nosiltināto māju iemītniekiem, “Saullēktos” dzīvojošie sapratuši, ka ieguldījums atmaksāsies.

"Nu ir atbildība liela, jo tas nozīmē – kredīts ir bankā paņemts un zināms, ka tas ir jāatdod kaut kad pēc ilgāka laika posma. Remonta process, kā jau pie visiem lieliem remontiem, viņš bija smags," sacīja  mājas “Saullēkti” iedzīvotāja Inta Pope.

Mundigciemā pirmā ēka tika nosiltināta pirms pieciem gadiem. Pabeidzot renovāciju piektajai mājai, Mundigciems ir kļuvis par pirmo nosiltināto ciemu Latvijā. Prognozēts, ka “Saullēktu” ēkas kopējais enerģijas ietaupījums par apkuri, apgaismojumu un karstā ūdens sagatavošanu būs 55%.

"Šīs mājas, tās mazākās ir apmēram 1000 kvadrātmetri un patēriņš ir līdz 10 megavatstundām mēnesī uz māju. Tagad, rudens mēnešos ir 4-5, tas ir vēl uz pusi mazāk, tātad kādi padsmit eiro par dzīvokli," teica SIA "ADAX 2" enerģētiķis Atis Bērziņš.

Visas Mundigciemā esošās daudzdzīvokļu mājas ir celtas padomju laikā. Kā saka iedzīvotāji, tās bijušas tik sliktā stāvoklī, ka cauri sienām pūtis vējš un siltums istabās nav turējies.

Uzzinot, kādi rezultāti ir pirmajā renovētajā mājā, sekojis darbs arī pārējās. Četras Mundigciema ēkas renovētas ar Eiropas fondu līdzfinansējumu, viena bez, ņemot kredītu bankā.

"Iedzīvotājiem tās ir zināmas mokas. Visi tie darbi, demontēt vecās caurules, kuras bieži vien uz kaļķi un rūsu vien turas, kur metāls vairs ir maz palicis. Tādas ir visas tās mājas tanī laikā celtās," sacīja daudzdzīvokļu māju apsaimniekotājs Aivars Maķevics.

Šobrīd energoefektivitātes programmā Latvijā ir iesniegti 235 projekti, no kuriem apstiprināti 183. Atbalstu var sniegt 1030 mājām, lai gan valstī to ir vairāk nekā 20 000.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti