Muitas konferencē uzsver – kontrabanda Latvijā samazinās

Nākotnes izaicinājumi muitai būs saistīti ar jaunākajām tendencēm organizētajā noziedzībā. To konferencē „Vai muita ir gatava rītdienai” secināja eksperti. Kurām precēm būs lielāka cenu starpība un kur būs iespējama lielāka peļņa, tur zels kontrabanda. Tomēr šobrīd ar kontrabandu dienests tiekot galā labi, uzskata muitas vadība.

Muitas konferencē uzsver – kontrabanda Latvijā samazināsZane Mače

Cīņa ar kontrabandu dod rezultātus – runājot par muitas nākotni, tai veltītajā konferencē sacīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja Ieva Jaunzeme. Tomēr jārēķinās, ka ģeogrāfiskā stāvokļa dēļ Latvija vienmēr būs pievilcīga nelegālā rūpala darboņiem. “Tāpēc ka vieta ērta – osta, dzelzceļš ir. Mums jābūt modriem. Ne velti mums ir dienas, kad ir 4-5 aizturējumi dienā,” sacīja Jaunzeme.

Kontrabandu izskaust pavisam nekad neizdosies, uzskata VID vadītāja. Taču muitai jābūt soli priekšā noziedzība. Tāpēc dienests kļūst modernāks. Piemēram, ir ieviesta e-muitas pirmā kārta, un tai sekos otrā. Tas samazinās datu apstrādes tempus un atvieglos darbu uzņēmējiem. Notiek aktīva cīņa arī ar negodīgiem muitas darbiniekiem. Jaunzema saka, ka nelikumībā pieķertie darbā neatgriežas.

Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls piekrīt, ka kontrabandas apkarošana uzlabojas. Tam ir ieguldīti gan cilvēku resursi, gan arī tehniski dienests kļuvis viedāks:

“Es domāju, ka veicas tīri labi, jo rezultāti šobrīd Latvijai ir vēsturiski zemākajā līmenī pēc kontrabandas cigarešu patēriņa. Bet arī tādās jomās kā narkotiku ierobežošana vai skaidras naudas kontrole ir sasniegti būtiski un ievērojami rezultāti,” sacīja Zukuls.

Pirms pāris gadiem dienests sūkstījās, ka uz ārējās robežas trūkst iekārtu, ar kuru palīdzību uziet kontrabandas kravas. Nereti tika ziņots, ka arī esošajās mēdz iespert zibens, uz laiku tās sabojājot.

Zukuls norāda, ka šādas situācijas ir izskaustas: “Tā tēlaini atbildot uz jūsu jautājumu par zibeni, es varētu tikt tā, ka mēs šobrīd esam salikuši ļoti labus zibens novedējus, piemēram, ieviešot dažādas kontroles sistēmas. Bet pavisam nopietni - arī tīri fiziski zibens novedēji ir salikti. Otrs stāsts ir videonovērošanas sistēmas, iekšējās kontroles procedūras, riska analīzes rīki.”

Jautāts, kāda būs nākotnes kontrabandas seja, muitas priekšnieks atbild: “Tur, kur būs cenu starpība, kur būs tīri ekonomiski lielāka izdevība vai lielāka iespēja gūt peļņu šiem negodīgajiem darboņiem, tā joma arī būs kā kontrabandas prece.”

Lai ieskatītos nākotnē, Eiropas Komisija uzsākusi projektu „Muitas nākotne 2040. gadā”. Eiropas Komisijas viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis (“Jaunā Vienotība”), uzrunājot konferences dalībniekus, sacīja, ka projektā centīsies atvieglot darbu politikas veidotājiem. “Vienlaikus tas ļaus laikus atklāt nākotnes draudus un izaicinājumus, kuri var negatīvi ietekmēt muitas dienestu darbu,” sacīja Dombrovskis.

Vēl konferences dalībnieki pieminēja “Brexit” tēmu, sakot, ka muitai tas būs jauns izaicinājums. Tad uz Lielbritāniju attieksies tie paši nosacījumi, kas uz citām trešajām valstīm, piemēram, Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt