Panorāma

Margvelašvili: Eiropas stabilitātes pamatā ir Austrumu partnerības valstis

Panorāma

Vai Krievijas investīcijas transporta nozarē ir drauds?

Muitas un Robežsardzes amatpersonas iesaistītas kontrabandā

Muitā un robežsardzē atzīst – korupcija aizvien ir problēma

Šonedēļ Valsts ieņēmumu dienests publiskoja ziņas, ka vērienīgā cigarešu un alkohola kontrabandas lietā aizturētas arī divas muitas un divas robežsardzes amatpersonas. Nedz Muitas pārvaldē, nedz robežsardzē detaļas par šīm personām un lietas apstākļiem neatklāj, taču atzīst, ka pārkāpumi, tostarp – korupcija, šajās institūcijās joprojām ir problēma.  

14,5 miljoni dažādu marku cigarešu un 293 litri dažādu marku degvīna no Krievijas Latvijā caur Terehovas muitas kontroles punktu tika ievesti ar kravas auto. Par šādu, iespējams, nelegālu kravu, Drošības policija bija paziņojusi Valsts ieņēmumu dienesta Muitas policijas pārvaldei. Tā kriminālprocesa ietvaros aizturēja septiņas personas, no kurām par aizdomās turētām atzina piecas - tajā skaitā divas muitas un divas robežsardzes amatpersonas.

Izmeklēšanas interesēs plašākas ziņas par notikušo nesniedz. Taču no Muitas pārvaldē teiktā izriet, ka viens no aizdomās turētajiem muitniekiem varētu būt tas, kurš kravu ielaida, bet otrs - viņa tiešais priekšnieks.

Valsts robežsardzē atklāj, ka viens no aizdomas turētajiem robežsargiem dienestā bijis jau no 1999. gada, otrs – no 2011.gada. Abi profesionāli sagatavoti robežsargi.  

“Par iesaistīšanos kontrabandā  nevar izdarīt nevienu absolūtu secinājumu, jo tam nav tiesiska pamata. Papildus mēs veicam dienesta pārbaudi un attiecīgi no dienesta darbības organizācijas viedokļa viņu darbības tiks izvērtētas atsevišķi,” saka Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks Juris Martukāns.

2014.gadā robežsardzē ierosināti četri kriminālprocesi par kukuļņemšanu. Preventīvu apsvērumu dēļ no dienesta atvaļināti vēl seši cilvēki. Tā kā robežsardzē strādā 2500 darbinieki, uz kopējā fona tas neesot daudz, tomēr korupcijas risku problēmu robežsardzē atzīst. Tāpēc 2011.gadā ieviests pretkorupcijas plāns, bet pērn izveidota arī Valsts robežsardzes ētikas komisija.

Papildus jau robežsardzes skolā un koledžā ieviesta godprātības anketa “un jau,  pieņemot robežsardzē personas, kuras vēlas dienēt, mēs  pārbaudām godprātību”, stāstīja Martukāns.  

“Viens no aspektiem, kas skolā ir ieviests, programmās ir ielikti gan korupcijas novēršanas, gan ētikas jautājumi, lai katrs robežsargs būtu pienācīgi sagatavots un spētu pildīt pienākumus,” skaidroja Martukāns.

Atšķirībā no robežsardzes Muitas pārvaldē  nevar pateikt precīzus datus par nelikumībās pieķerto darbinieku skaitu. Taču to, ka korupcijas riski ir, atzīst arī Muitas pārvaldē un uzsver, ka  tiekot meklēti veidi, kā tos mazināt. Tomēr ne visu varot apkarot ar stingrāku kontroli.

“Šis gadījums liecina par to, ka tā bija apzināta un plānota rīcība. Un mēs varējām uzrakstīt jebkādas instrukcijas, bet, ja kāda no amatpersonām būs negodprātīga, tad šī instrukcijas netiks ievērotas un tiks meklēts veids, kā ielaist šādas kontrabandas preces,” norādīja Muitas pārvaldes direktora vietniece Sandra Kārkliņa–Ādmine.

2011. gadā Muitas pārvalde Latgalē bija ieviesusi vērienīgu darbinieku rotāciju. Vēl darba dienas rītā muitnieki nezināja, kurā muitas kontroles punktā strādās. Darbiniekus sapulcēja Rēzeknē un Daugavpilī un pēc tam izvadāja par tās dienas darba vietām.

“Bet jāsaka, no resursu ieguldījumu viedokļa šis pasākums bija ļoti dārgs. Daudz izmaksāja šo darbinieku vadāšana uz darbu, gan arī darbinieku ceļā pavadītais laiks bija ilgs, jo to arī skaitīja darba laikā, līdz ar ko mēs faktiski tādu plašu rotāciju pārtraucām,” atzina Sandra Kārkliņa–Ādmine.

Zinātāji teic, ka līdzi darbiniekiem rotējušas arī nelikumīgās kravas. Kontroles pasākumu pastiprināšana gan turpināšoties. Plānots pilnveidot gan videonovērošanu, gan ieviest kravu skenerus. Aprīļa sākumā pirmais tāds uzstādīts “Pāternieku” kontrolpunktā, bet līdz 2016.gdam ar tādiem tikšot aprīkoti visi kontroles punkti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt