Mudina pamestās ēkas ļaut lietot māksliniekiem un eksperimentālām iniciatīvām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Rīga ir pilna ar tukšām ēkām - par graustiem atzīti 375 objekti, bet vienkārši neizmantotas mājas ir vēl vairāk. Vienlaikus parādās daudz kultūras, sociālās un brīvā laika iniciatīvas. Daļa telpas nenonāk tirgū, bet izīrējamās ir pārāk dārgas, lai jauna nepelnoša iniciatīva varētu to atļauties. Šo problēmu izceļ kustība „Free Riga", kas strādā, lai savētu kopā ēku īpašniekus ar iniciatīvām.

„Man interesē kāpēc? Jo es neticu tiem lobijiem un  tām informācijām, kas tiek stāstīti par to, kāpēc tukšās mājas ir un ka tas ir neatrisināms jautājums," saka viens no „Free Riga" kustības biedriem Jānis Pešiks.

Kustība uzsver, ka Rīgā ir neapdzīvotas ēkas, kurās varētu attīstīt radošas kultūras un sociālās iniciatīvas. Aktīvisti cenšas apzināts tukšo vietu skaitu, veidot kontaktus ar īpašniekiem un meklēt iespējas telpās uzsākt dažādus projektus.

Kustības biedrs un Urbānā institūta direktors Jonas Buhelcs diskusijās ar rīdziniekiem atskārtis, ka idejas, ko darīt neapdzīvotajās platībās, ir daudz un dažādās: „Viņi, teica: „Mums ir idejas, mēs gribām darīt." Idejas bija dažādi studentu hosteļi, studentu kafejnīcas, diskusiju vietas, darbnīcas velosipēdiem un citi alternatīvi sociālekonomiski projekti, arī komerciāli orientēti. Kopumā pieteicās 70 līdz 100 iniciatīvas un mēs atskārtām - sabiedrībai ir kapacitāte. Cilvēki, ne tikai jaunieši, bet arī vecāki cilvēki sāk interesēties par savu apkārtējo vidi."

„Free Riga" biedrs un mākslas centra „Totaldobže" vadītājs Kaspars Lielgalvis stāsta, ka jādod jaunajām iniciatīvām iespēja sevi pierādīt, neprasot tām pilnu īres maksu par telpu lietošanu.Taču Lielgalvis piebilst - ja iniciatīvas nevar izdzīvot „siltumnīcas apstākļos", tad vaina ir pašā iniciatīvā: „Manuprāt, šobrīd ir ļoti labs mirklis, lai šīs iniciatīvas ielaistu kaut vai uz gadu, diviem, trim. Tāpat tās ēkas tuvākajā laikā stāvēs tukšās. Te nav cilvēku, kas baigi varētu gribēt viņas nopirkt un attīstīt. Tad mēs to varētu izmatot. "

Kustība atbalstu sagaida arī no pašvaldības. Pilsētai ir neizmantoti nami, kas stāv tukši un iet bojā. Viņi uzskata, ka cilvēkiem ir tiesības būt ieinteresētiem, kas notiek ar pašvaldības īpašumiem pilsētā, kurā viņi maksā nodokļus. Viens no piemēriem ir Tallinas iela 10. Iepriekš, diskutējot ar Īpašuma Departamentu, tika pausta vēlme tur veidot nozīmīgu kultūras un apkaimes centru. Vairāk nekā 70 nevalstiskās organizācijas un neformālas grupas apliecināja tūlītēju gatavību uzsākt darbu šajā vietā.

„Tallinas iela 10 ir īpaši vērtīga mākslas, kultūras un sociālo kustību aktivitātēm, jo tajā nav viena liela zāle, bet vairākas lielas un mazākas telpas. Tā ir kā norobežota pilsēta pilsētā. Teritorijai pat ir L forma un stiepjas no Tallinas ielas līdz pat Miera ielai. Tai var piekļūt no divām pusēm un veidot mākslas, kultūras un sociālo aktivitāšu pasāžu. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc Miera ielā ir attīstījies alternatīvās kultūras dzīve Rīga. Tā bija ideja kaut ko darīt tieši tur, un mēs uz to koncentrējāmies," skaidro Buhelcs.

Bet sarunas ar pašvaldību pārtrūka, un Rīgas dome nolēma īpašumu pārdot. Īpašumu Departamenta direktors Oļegs Burovs skaidro, ka ēka ir pārāk nedroša lai tajā atļautu patstāvīgas kultūra darbnīcas, bet piebilst - līdz pārdošanai ir iespēja tur rīkot atsevišķus pasākumus.

Pēc akcijas „Occupy me" atsaucās arī vairāki privātie namu īpašnieki. Viens no veiksmesstāstiem ir Līksnas iela 26. „Šeit tad ir tā multifunkcionālā telpa, pagaidām tās ir trīs telpas, bet tās tiks pārveidota kā viena. Plānā ir izveidot tādu, ka ir galdi. Students var atnākt, nolikts savu datoru un izpildīt to, kas viņa ir jāizpilda. Reizē būs arī projektors un ir iespējams to izveidot kā lekciju telpu," ar plāniem Līksnas ielā iepazīstina projekta veidotāja Paula Jansone. Viņa kopā ar domubiedriem no Latvijas Kultūras akadēmijas pašlaik kino, dzejas un mūzikas vakariem izmanto mājas pagalmu, bet līdz ziemai cer iekārtot iekštelpas.

„Kaut ko aizsākt. Kaut ko iekustināt, lai kaut kas iet uz priekšu. Kaut ko pārveidot. Manuprāt, tādā veidā arī tās iniciatīvas strādā, ka viņām ir ideja kaut ko realizēt un varbūt kaut ko drusku izmainīt, un kaut kādu kustību uzsākt. Piemēram, runājot par mūsu iniciatīvu, viens no maziem apakšmērķiem varētu būt uzsākt šī rajona pārveidošanu un pēc kāda laika rastos vēl kāds un vēl kāds, un drīz Maskavas forštarē būtu savs kinoteātris un kafūži, un viss pārējais," saka Tīna Treimane.

Mājas īpašniece ir gandarīta par jauniešu iniciatīvu, jo pašai nav līdzekļu un laika īpašumu sakopt. „Free Riga" šobrīd veido izpētes grupu, lai noskaidrotu tukšo ēku īpašnieku nodomus un izveidotu datubāzi turpmākai sadarbībai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti