Dienas ziņas

Pārbauda Krievijas aģentes saistību ar Latviju

Dienas ziņas

Attīstīs kultūras tūrismu Vidzemes piekrastē

Mācās izmantot kaņepes kā būvmateriālu

Mudina izmantot kaņepes būvniecībā, siltumizolācijā un kā kurināmo

Viļānu novada saimniecībā “Obelisk Farm” jau trešo gadu pushektāra platībā tiek audzētas kaņepes, kuras pēc tam var izmantot dažādos veidos, tostarp būvniecībā.

“Mēs šeit uzjaucam tā saucamo kaņepju betonu. Tur ir galvenās trīs sastāvdaļas. Mēs izmantojam kaļķi, ūdeni un kaņepju spaļus. To visu sajaucot, mēs beram veidnē un nosiltinām ēku. (..) Viņš elpo, nedeg, nekādi dzīvnieki tur nedzīvo iekšā,” stāsta saimniecības “Obelisk Farm” saimnieks Andris Višņevskis.

Lai arī šāda veida betons cietē teju 10 gadus, savu pamatuzdevumu – energoefektīvi un dabai draudzīgi pildīt siltumizolācijas funkciju – tas pilda arī cietēšanas laikā. Prakse lietot kaņepes kā vienu no būvmateriāliem ēku celtniecībā tikai sāk attīstīties, tāpēc speciālisti cits ar citu divu dienu apmācībās dalās pieredzē un uzzina vairāk arī par citām izejvielu pielietošanas iespējām.

“Runājot par kaņepju spaļiem, viņus var izmantot ne tikai kā siltumizolācijas materiālu, viņus var izmantot kā kurināmo. Briketes taisīt, vai arī kā pakaišus, un Latvijā jau tiek būvētas mājas no kaņepēm, ir cilvēki, kuri ar to nodarbojas profesionāli,” atzīmē “Obelisk Farm” saimnieks Andris Višņevskis.

Pēc kaņepju audzētāju domām, straujāku attīstību kavē informācijas trūkums un tas, ka narkotisko vielu dēļ pirms 50 gadiem kaņepju nozare bija praktiski iznīcināta. Šodien teju katrs zina, ka kaņepes tiek pārstrādātas pārtikā, bet par to izmantošanu būvniecībā vēl daudz jāmācās. “Nav pārāk daudz informācijas par kaņepju celtniecību Igaunijā. (..) Es zinu dažus būvniekus, kas specializējušies šāda veida būvniecībā, bet tie ir ļoti mazi uzņēmumi,” atzīst apmācību dalībnieks no Igaunijas Kaspers.

“Pieaug kaņepju pielietojums dažādos veidos Polijā un Eiropā, tās sāk atgriezties ASV,” norāda “Hemp Today” un “B2B mediju centra” dibinātājs Kerts Reiers no Polijas. “Kaņepju izmantošana būvniecībā Polijā attīstās pietiekami ātri, man ir daži draugi, kuri ir lauksaimnieki, un viņiem ir partneri būvnieki. Man ir projekts mūsu centrā, un mēs būvējam 250 gadus vecu māju, un tās mansardā iekšējās sienas ir no kaņepēm,” klāsta Reiers.

Lai veicinātu nozares izaugsmi reģionā un arī citviet, Viļānu novadā praktiskas starptautiskas mācības par kaņepēm kā būvelementu turpmāk iecerēts organizēt ik gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt