Mudina ievērot biodrošību, lai neievazātu Āfrikas cūku mēri

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ievērot biodrošības pasākumus, lai neievazātu saimniecībās Āfrikas cūku mēri (ĀCM).

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis par biodrošību Āfrikas cūku mēra laikāAnnija Petrova
  „Tātad, ir dezinfekcijas paklāji pie ieejas kūtī. Kūtī nevajadzētu laist cilvēkus, kam kūtī nav jāatrodas,” bilst Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis.

  “Tātad, tas cilvēks ir saimnieks, kas rūpējas par cūkām, cūkas kopj un baro. Tas būtu vienīgais, kas arī iet kūtī. Pirms kūtī iešanas viņam noteikti vajadzētu nomainīt apavus. Tos apavus, ar kuriem viņš staigāt citur, [labāk] atstāt ārā. Tad kūtī jau ir gan savi apavi, gan apģērbs. Protams, nekas nedrīkst nokļūt cūkas silē, kas ir no ārienes. Es vairāk runāju par to zaļo zāli, ko ļoti bieži kārojas un pēc ieraduma ir ierasts dot cūkām zaļu zāli, arī velēnus, lai cūkas varētu parakties. Tas ir kategoriski aizliegts tieši šī riska dēļ. Par virtuves atkritumiem. No virtuves nekas nedrīkst nokļūt cūku silē. Tas ir ļoti pierasts, bet diemžēl tas tomēr rada riskus, un arī tas ir kategoriski aizliegts,” saka Oļševskis.

  Tāpat dienestā atgādina aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, ievest un izvest cūkas un cūku gaļu ārpus aizsardzības zonas. Turklāt bez dienesta inspektora atļaujas nevar pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

  PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji;
  • Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
  • Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
  • Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi;
  • Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

  Šogad jau ir fiksēti daži saslimšanas gadījumi mājas cūkām. Par pēdējo no tiem bija ziņots vēl 18. jūnijā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti