«Mozaīkas» pārstāvis: Tiesas ceļā atzītas jau 16 viendzimuma pāru ģimenes

Latvijā 16 viendzimuma pāru savienības tiesas ceļā atzītas par ģimenēm, intervijā Latvijas Radio pastāstīja LGBT un viņu draugu apvienības "Mozaīka" pārstāvis Kaspars Zālītis.

Intervija ar “Mozaīka” pārstāvi Kasparu Zālīti
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdz šim Latvijā 16 viendzimuma pāru ģimenes atzītas tiesas ceļā. Tomēr šo ģimeņu aizsardzībai ar to nepietiek un nākas risināt arī virkni sadzīvisku jautājumu. "Nodokļu un nodevu jautājums, mantojuma, veselības jautājums. Un tos visus atkal diemžēl nāksies risināt tiesas ceļā," sacīja Zālītis.

Komentējot 13. Saeimas nespēju vienoties par Satversmes tiesas sprieduma izpildi, nosakot arī viendzimuma pāru ģimeņu aizsardzību, Zālītis atzina, ka LGBT kopienas cilvēkiem tas ir bijis bēdīgi. Vienlaikus viņš pauda apņēmību turpināt darbu pie šī jautājuma arī nākamās Saeimas sasaukuma laikā, un parlamentā jau iesniegta "Manabalss.lv" iniciatīva par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību.

Nedomāju, ka ceļš būs viegls, tomēr Saeimai jāapzinās, ka Satversmes tiesas spriedumi jāpilda, sacīja "Mozaīkas" pārstāvis. Viņaprāt, ja Saeima nevirzīs šo jautājumu, iniciatīvu pārņems tiesas.

Zālītis vērtēja, ka partnerattiecību regulējuma vilcināšana ir politiska spēle tiem spēkiem, kam esot vēlme atrast jaunu ienaidnieku un baidīt sabiedrību ar to, ka kādas vērtības tiks apdraudētas. Taču, pieņemot iekļaujošu regulējumu, vērtības netiek apdraudētas.

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Arī "Latvijas Senioru kopienu apvienība" (LSKA) atzinīgi vērtējusi piedāvāto regulējumu, norādot, ka noteikt kritērijus, pēc kādiem juridiski var formulēt, kas ir ģimene, un atbilstoši tam noteikt ģimenes sociāli ekonomisko aizsardzību un atbalstu, ir būtiski arī daudziem senioriem, jo Latvijā netrūkst gadījumu, kad dažādu iemeslu dēļ vecāka gadu gājuma cilvēki dzīvo kopā vienā mājsaimniecībā un rūpējas viens par otru, kamēr viņu juridiskie laulātie vai tuvākie radinieki par šiem cilvēkiem neliekas ne zinis.

Iepriekš ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam. Tomēr to pieņemt neizdevās. Tā rezultātā 28 viendzimuma ģimenes lūgušas ģimenes fakta konstatāciju tiesas ceļā, no kurām jau 16 atzītas. 

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā notika parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvāja noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Parakstu vākšana nebija veiksmīga. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti