Panorāma

Latvietis piecos gados izbrauc Londonas ielas

Panorāma

Siltināšanas dēļ apsaimniekošanas maksa pieaug 20 reižu

«Diagnoze – vēzis»: kāpēc vīrieši laikus neiet pie ārsta?

«Movember Latvija» palīdzēs vīriešiem arī atveseļoties no prostatas vēža

Vīriešu veselības kustība – fonds "Movember Latvija" – šogad paplašinās darbību un palīdzēs vēža pacientiem arī atveseļošanās procesā.

Analizējam saslimstību ar prostatas vēzi

Projektā "Diagnoze - Vēzis" esam analizējuši saslimstību ar prostatas vēzi un tā ārstēšanu. Pērn Latvijā tikai katrs ceturtais vīrietis no tiem, kam to vajadzētu darīt, veicis PSA testus, lai sekotu līdzi savai veselībai un agrīni diagnosticētu prostatas vēzi. Speciālisti norāda – par sevi nerūpēties līdz brīdim, kamēr nekas nesāp, nereti ir pārprasta vīrišķība.

Dati par saslimstību ar prostatas vēzi pieejami šeit.

Kā ierasts, fonds šomēnes aicinās uz veselības pārbaudēm un vāks līdzekļus, lai palīdzētu vīriešiem no attālākiem reģioniem nokļūt līdz analīžu nodošanas vietai.

Prostatas vēža profilaksei ik gadu nepieciešams pārbaudīt prostatas specifiskā antigēna jeb PSA līmeni asinīs. Vīriešiem, kuriem ģimenē ir bijušas onkoloģiskas saslimšanas, ārsti iesaka ikgadējas PSA pārbaudes veikt  jau no 40 gadu vecuma. Pārējiem – no 50 gadiem. Analīzēs tiek paņemts tikai asins paraugs, un tas daudz laika neprasa. 

Fonda "Movember Latvija" vadītājs Helmuts Bēķis novērojis, ka palīdzīga roka vīriešiem nepieciešama ne vien līdz kabineta durvīm, bet arī pēc tam. Jo, uzzinot par  paaugstinātu PSA līmeni, vīrieši nereti psiholoģiski sabrūk, ieslīgst bezcerībā un alkoholismā.

"Mēs gribam būt ar vīrieti no sliktās ziņas – diagnozes – līdz pat galam. Parādīt viņiem ceļu uz izveseļošanos," uzsver Bēķis. Tādēļ šogad "Movember Latvija" plāno paplašināt darbību, piedāvājot īpašu fizisko treniņu programmu onkoloģiskajiem pacientiem, psihologa konsultācijas un, iespējams, arī finansiālu palīdzību papildu izmeklējumu veikšanai.

PSA pārbaude maksā aptuveni 8 - 9 eiro. No tiem 1,42 eiro ir pacienta līdzmaksājums ģimenes ārstam par norīkojumu uz analīzēm un aptuveni 7 eiro laboratorijā par asins paraugu nodošanu. Vīriem virs 50 gadu vecuma PSA analīžu nodošanu reizi divos gados apmaksā valsts.

Vairākas laboratorijas vīriešu veselības mēnesī piedāvā kungiem īpašus nosacījumus.

Bezmaksas analīzes pieejamas arī bez ārsta norīkojuma, bet personu apliecinošs dokuments gan noteikti jāņem līdzi.

KONTEKSTS:

Prostatas vēzis ir visizplatītākā un viena no nāvējošākajām onkoloģiskajām saslimšanām Latvijas vīriešu vidū. Ik gadu tas tiek diagnosticēts aptuveni 1200 vīriešiem. Vairāk nekā 400 pacientu katru gadu tā dēļ mirst. Taču letālo gadījumu skaits varētu būt daudz mazāks, jo prostatas vēzis mūsdienās ir veiksmīgi ārstējams. Ar nosacījumu, ka tas tiek agrīni diagnosticēts.

Problēma ir tajā, ka prostatas vēzis ir asimptomātisks. Proti, vīrietis var justies pilnībā vesels un spēcīgs, bet sāpes un pirmos simptomus pamanīt tikai tad, kad audzējs jau sasniedzis trešo, ceturto stadiju. Un bieži vien tad jau ir par vēlu. Pērn tikai katrs ceturtais vīrietis Latvijā, kam to vajadzētu darīt, veicis PSA testus, lai sekotu līdzi savai veselībai un agrīni diagnosticētu prostatas vēzi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti