Mobilo sakaru operatoriem brīdināšanas paziņojumi iedzīvotājiem būs jāsūta vienlaikus; sistēmu cer ieviest gada laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mobilo sakaru operatoriem agrīnās brīdināšanas paziņojumi iedzīvotājiem būs jānosūta vienlaikus. To paredz ceturtdien, 12. janvārī, Saeimā otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstītie grozījumi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā. Jauno brīdināšanas sistēmu atbildīgā Iekšlietu ministrija cer ieviest gada laikā.

Lai iedzīvotājiem un atbildīgajām institūcijām agrīnās brīdināšanas paziņojumus varētu nosūtīt vienlaikus, noteikts, ka elektronisko sakaru komersantiem, kuri nodrošina balss pakalpojumus, būs jānodrošina savu tīklu savietojamība un sadarbspēja ar valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, izmantojot šūnu apraides tehnoloģiju. 

Kā darbojas šūnu apraide?

Pretēji īsziņai jeb SMS, kas tiek nosūtīta no punkta uz punktu – no operatora līdz konkrētam adresātam, informācijas saņēmējam, šūnas informācija tiek nosūtīta uz konkrētu potenciālas krīzes vai katastrofas skartu ģeogrāfisku teritoriju.

Šūnas apraides sistēma ir progresīva tehnoloģija, tas nozīmē, ka personas, kuras atrodas apdraudētajā teritorijā, vienlaicīgi tiks informētas par trauksmes iemesliem, kā arī saņems uz saviem mobilo telefonu displejiem informāciju par sagaidāmo rīcību, neatkarīgi no apdraudējuma skartās teritorijas lieluma un mobilo telefonu (abonentu) daudzuma konkrētajā teritorijā.

Ja valstī tiktu iedzīvināta šūnu apraide, tas nozīmētu, ka būtisko informāciju saņems visi mobilo tālruņu lietotāji neatkarīgi no mobilā operatora vai pieslēguma, tai skaitā arī citu valstu iedzīvotāji, kuri Latvijā ir "viesabonētāji".

Vēl viena priekšrocība pretstatā vienreizējam SMS šūnu apraides apziņošanā ir fakts, ka bīstamajā zonā paziņojums var būt "gaisā" ilgstoši un to lasīs tie, kas pietuvosies krīzes zonai.

Agrīnās brīdināšanas paziņojumu pārraide komersantiem būs jāīsteno bez maksas. 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, saņemot informāciju par dažāda rakstura apdraudējumiem vai katastrofas situācijām, šūnu apraidē varēs nodrošināt iedzīvotāju agrīno apziņošanu, izmantojot mobilo sakaru operatoru, paredz izmaiņas. 

Šūnas apraides tehnoloģijas risinājums ļauj apvienot divus funkcionāli nozīmīgus agrīnās brīdināšanas sistēmas elementus – brīdināšanu un informēšanu. Lai nodrošinātu nacionālās un sabiedrības drošības intereses dažādās apdraudējuma situācijās, apdraudējuma teritorijā esošajiem cilvēkiem vienlaikus tiks nosūtīta informācija uz viņu mobilajiem telefoniem par negadījumu vai apdraudējumu, tā iemesliem, kā arī informācija par sagaidāmo rīcību. 
To būs iespējams īstenot dažu minūšu laikā, neatkarīgi no apdraudējuma teritorijas lieluma un saņēmēju skaita teritorijā, teikts likumprojekta anotācijā. 

Izmantojot šūnu apraides sistēmu, informāciju iespējams nosūtīt vienlaikus lielam mobilo ierīču lietotāju skaitam. Tas attiecas uz visiem mobilo telefonu lietotājiem neatkarīgi no sakaru operatora un pieslēguma veida, tostarp tūristiem, kuri izmanto viesabonēšanas pakalpojumu. 

Informāciju šūnu apraidē var saņemt vairākās valodās, bez laika nobīdes, un to var nodrošināt atbilstošā veidā arī cilvēkiem ar dzirdes vai redzes traucējumiem. Nosūtītā informācija mobilajā telefonā parādās ar skaņas signālu.

Saeimas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijas priekšsēdētājs Igors Rajevs (“Apvienotais saraksts”) intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka šīs izmaiņas ir ārkārtīgi būtiskas, jo ļaus novērst tos trūkumus, kas iepriekš tika atklāti cilvēku apziņošanas sistēmā. 

Par jauno sistēmu Rajevs sacīja: “Jaunā šūnu tehnoloģiju izmantošana ļaus ātri un precīzi gan brīdināt cilvēku, gan informēt par to, kas jādara konkrētā situācijā.”

 Ņemot vērā, ka izmaiņās likumā nav noteikts cits termiņš, izmaiņas stāsies spēkā 14 dienas pēc to izsludināšanas.

Iekšlietu ministrija tikmēr strādājusi pie iepirkuma sagatavošanas un plāno tuvākā mēneša laikā uzsākt iepirkuma procedūru, lai nodrošinātu tehnisko risinājumu sistēmas ieviešanai.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs par sistēmas ieviešanu
00:00 / 03:59
Lejuplādēt

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dmitrijs Trofimovs skaidroja: " Tas nozīmē, ka šajā atklātajā konkursā varēs piedalīties visi, kas redz šo tehnisko risinājumu.

Atbilstoši iepirkuma procedūrai plānojam, ka līdz gadam varētu būt šīs te sistēmas ieviešanas termiņš. Šobrīd tam ir paredzēts finansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, tas ir aplēsts nepilni 3,3 miljoni eiro.

Skatīsimies, kāds būs piedāvājums iepirkumā, vērtēsim, kas ir labākais piedāvājums."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti