Mobilie telefoni un televizori ir gandrīz katrā Latvijas mājsaimniecībā

Pērn mājsaimniecībās visvairāk izmantotie ilglietošanas priekšmeti bija ledusskapji, televizori un mobilie telefoni, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veiktā mājsaimniecību budžetu apsekojuma dati.

2005.gadā mobilo telefonu izmantoja 73% mājsaimniecību, bet 2013.gadā - jau 95%. Arī vecāka gadagājuma iedzīvotāju mājsaimniecībās mobilais telefons kļuva par svarīgu saziņas līdzekli. Uz 100 mājsaimniecību, kurās ir viena persona, vecāka par 65 gadiem, 2005.gadā bija tikai 19 mobilie telefoni, bet 2013.gadā šis rādītājs bija pieaudzis četras reizes un mobilo telefonu lietoja 80 no 100 šādu mājsaimniecību. Visvairāk mobilo telefonu bija mājsaimniecībās, kurās ir bērni.

Televizori bija 97% Latvijas mājsaimniecību, bet radioaparāti - 62%. Radiopārraides visvairāk (75%) bija iecienītas vienas personas, kas vecāka par 65 gadiem, mājsaimniecībās. Pēdējā desmitgadē līdz ar datoru lietošanas pieaugumu attiecīgi samazinājās mājsaimniecību īpatsvars, kurās lietoja mūzikas centrus un videomagnetofonus.

Kopš 2005.gada visstraujāk palielinājies to mājsaimniecību īpatsvars, kuras lieto automātisko veļas mazgājamo mašīnu, trauku mazgājamo mašīnu, kā arī mikroviļņu krāsni. Vislielākais veļas un trauku mazgājamo mašīnu īpatsvars (gan 2013.gadā, gan 2005.gadā) bija tajās mājsaimniecībās, kurās ir bērni, bet vismazākais - mājsaimniecībās, kurās ir viena persona, kas ir vecāka par 65 gadiem.

Satelītantenu popularitāte 2013.gadā nedaudz samazinājās, un arvien vairāk mājsaimniecību deva priekšroku kabeļu vai digitālajai televīzijai. Vismazāk satelītantenu lietoja Rīgā - vien 1,3% mājsaimniecību, bet visvairāk - Latgalē (27%). Tajā pašā laikā Rīgā kabeļu vai digitālā televīzija bija gandrīz katrā mājsaimniecībā (92%).

No visiem privāto transportlīdzekļu veidiem mājsaimniecības visvairāk lietoja automašīnas, kā arī velosipēdus. Velosipēdus visvairāk lietoja Vidzemē un Pierīgā - šajos reģionos velosipēdu kā pārvietošanās līdzekli izmantoja katra otrā mājsaimniecība, bet Rīgā vien katra trešā mājsaimniecība. 2013.gadā gandrīz puse mājsaimniecību (47%) lietoja automašīnas. Visretāk izmantoja motociklus - vien 3% mājsaimniecību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti