Mobilā aprūpes brigāde laukos – palīgs vientuļajiem; Augšdaugavas novadā plāno ieviest vēl vienu

Pirms trim gadiem Augšdaugavas novadā ieviests jauns sociālā pakalpojuma veids – mobilā brigāde, kas dodas palīgā un aprūpē vientuļos pensionārus un cilvēkus ar invaliditāti, kas dzīvo attālākās lauku sētās. Novads kļuva par pirmo pašvaldību Latgales reģionā, kas ieviesa šāda veida pakalpojumu. Tagad novada Sociālā dienesta plānos ir vēl viena šāda brigāde.

Mobilā aprūpes brigāde laukos – palīgs vientuļajiem; Augšdaugavas novadā plāno ieviest vēl vienu
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

Mobilās aprūpes vienības bāze atrodas daudzfunkcionālajā centrā "Skrudaliena". Tieši no šejienes speciāli aprīkotā mašīnā ik dienas izbrauc mobilā brigāde triju cilvēku sastāvā, lai apciemotu vientuļos sirmgalvjus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām visā Augšdaugavas novadā.

Jau sešos rītā šoferis un mobilās brigādes darbinieks Dmitrijs Stolbovs sāk gatavot mašīnu, piepildot to ar ūdeni un pieslēdzot autonomo apkuri.

"Uz mašīnu tiek vests klients, uz grīdas sasedzam paklājus, te ir silti un ierīkota dušas kabīne," stāsta Stolbovs.

Šī mašīna kalpo gan kā duša, gan kā veļas mazgātava un pat skaistumkopšanas salons, stāsta sociālā aprūpētāja Oksana Sivačova: "Parasti viena darbiniece paliek mašīnā ar klientu, mazgā viņu dušā, griež nagus, matus, ko nu kuram vajag, vīriešiem – bārdu, pa šo laiku tiek iedarbināta veļas mašīna un mazgāta klienta veļa. Bet otra darbiniece kārto un tīra māju. Pirms braukšanas sastādām grafiku, tagad degviela dārga, tāpēc vienā maršrutā aptveram vienu apkaimi un apkalpojam trīs, četrus cilvēkus. Paši viņi par šo pakalpojumu neko nemaksā, pakalpojumus sniedzam vientuļajiem pensionāriem un invalīdiem."

Latvijas Radio brigādei devās līdzi vienā braucienā. Šajā reizē brauciens ir uz Višķu un Špoģu pagastiem, kur ir arī pirmais klients. Vientuļš, bet brašs vīrs, 86 gadus vecais Vladislavs Gāga, kurš brigādi sagaida ārā, atspēries uz kruķiem. Un pirmais, ko lūdz mobilajai brigādei, atvērt logu slēģus, ārā paliekot siltāks, un gribas vairāk gaismas, un ved rādīt savus dzīves apstākļus.

30 gadus viņš ir nostrādājis par pastnieku, ir vientuļš un pārcietis vairākas operācijas. Vīrietis stāsta: "Pastā strādāju un krājkasē, kopumā 30 gadus tam veltīju. Mobilā brigāde man ļoti palīdz, atnes mājā malciņu, veļu izmazgā un arī mani visu nomazgā tajā mašīnā. Jo man jau nav, kur nomazgāties, pirts nekur nav. Pēc operācijas vispār nevarēju pastaigāt, bet, redziet, tagad ar divām pagalēm – kruķiem turos."

Diena Vladislavam paiet, klausoties radio, mīļākais esot Latvijas Radio 3 – "Klasika", tur varot klausīties skaistu mūziku. Virtuvē uz plīts arī paša gatavots ēdiens.

"Mana četru dienu griķu putra, to pats gatavoju, putraimus pērku veikalā, līdz tuvākajam kāds kilometrs ir, bet uz Špoģiem, ja vajag, kaimiņi aizved. Malku gan tikai no mājas līdz krāsnij varu pienest, līdz šķūnītim jau netieku, tik tālu es nevaru aiziet. Mobilā brigāde ir ļoti labs palīgs," saka vīrietis.

Kamēr Latvijas Radio runājās ar veco kungu, mobilās brigādes darbinieki iztīrījuši celiņus pagalmā un Vladislava mājā sanesusi malku un ūdeni. Pie klientiem viņi ierodas reizi trijās nedēļās. 

Darbs nav viegls un ar savu specifiku, atzīst sociālā aprūpētāja Rita Piščika: "Protams, ka ir smagi. Tas ir darbs ar cilvēkiem, un mēs apkalpojam 76 klientus, izbraucam katru dienu. Mums ir grafiks, un mēneša laikā mēs apkalpojam visus šos klientus. Vajag gan māju sakārtot, gan virtuvi iztīrīt, pašus aprūpēt. Dienā tie ir 3–4 cilvēki. Katram veltam divas, trīs stundas, un cilvēki ir ļoti dažādi."

Dienas pirmais klients Vladislavs jau dodas uz mašīnu, lai izmantotu dušas pakalpojumus, ko pats dēvē par pirtiņu. Priekšā vēl divi klienti, un tā dienu no dienas šī mobilā brigāde dodas, lai apciemotu vientuļos sirmgalvjus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām visā Augšdaugavas novadā. 

Ja gandrīz 80 cilvēkiem šis pakalpojums ir svarīgs un palīdz dzīvot savās mājās, apstākļos, kādos tas ir radis, tas jau ir labi, uzsver mobilās brigādes darbinieki. Bet Augšdaugavas novada Sociālā dienesta plānos ir izveidot vēl vienu šādu mobilās aprūpes vienību, lai pakalpojumu darītu vēl efektīvāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti