Panorāma

A. Gobzems izslēgts no advokatūras

Panorāma

Atlicis pusgads cīņai ar naudas atmazgāšanu

K vitamīna trīs devas ir dzīvības cenā

Mirušā zīdaiņa ģimene: Ārsti nepastāstīja par K vitamīna nozīmīgumu

Trešdien ziņots par trauksmi, kuru ceļ Bērnu slimnīcā. Mēneša laikā miruši divi bērni, kuri nebija saņēmuši nepieciešamās vitamīnu devas un potes. Viena mirušā zīdainīša ģimene Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka ne bērna dzimšanas brīdī, ne pirmajā mēnesī mediķi nebija uzskatījuši par vajadzīgu bērnam dot K vitamīnu.

 

Mirušā bērniņa tētis uzsver – to, ka K vitamīna trūkums var būt iemesls asinsizplūdumam – uzzinājis tikai Bērnu slimnīcas reanimācijā. Piedzimstot mazulis K vitamīnu ne ar poti, ne pilienu veidā nesaņēma.

"Par K vitamīnu nebija runas. Reanimatologs bērnu slimnīcā teica, ka tā pote būtu glābusi. Nevajag koncentrēties uz to, ka netika dots uzreiz, pēc dzemdībām. Arī vēlāk var. To es gribu izcelt," stāsta mirušā zīdaiņa tētis.

Bērniņš dzima radību mājā “Harmonija”. Tā ir aprīkota tieši tāpat kā jebkura dzemdību nodaļa, un vienīgā lieta, ko tur neveic, ir pote pret tuberkulozi. Visu pārējo bērni saņem. To, vai mazuļa vecākiem skaidrota K vitamīna nozīme, dzemdības pieņēmusī vecmāte Aija Mikova atsakās komentēt. Līdz Veselības inspekcijas uzsāktās pārbaudes beigām viņa neko neteiks. Taču obligāti K vitamīnu te saņem tikai tie bērni, kas dzimuši smagi.
 

“Ja bērniņš ir dzimis priekšlaicīgi, ja ir zaļi augļūdeņi, ja nabassaite aptinusies, tajos gadījumos K vitamīnu saņem obligāti.

Pārējos gadījumos izrunā ar vecākiem. Ja vecāki atsakās, ar varu K vitamīns netiek dots! “ stāsta Mikova.

Savukārt mazuļa ģimenes ārste iedevusi nosūtījumu uz tuberkulozes poti, par K vitamīnu nav ieminējusies.

"Mēs zinājām, ka dzemdību namā dod. Mēs nezinājām to nozīmīgumu. Tieši tāpēc mēs bērna ģimenes ārstei jautājām. Viņa atbildēja – ja nav dots pēc dzemdībām, tad nav vajadzība!" skaidro mirušā bērna tētis.

Ģimenes ārste Zanda Oliņa-Putene praksē nav sazvanāma, atrodas kursos. Bet uz mobilā tālruņa zvaniem neatbild. 

Bērniņa tētis uzskata, ka par K vitamīnu būtu jāskaidro jau pirmsdzemdību kursos. Ģimene tos cītīgi apmeklēja.

"Cilvēkiem trūkst informācijas, cik tas ir svarīgi. Tas ir mediķu un medicīnas sistēmas ziņā. Informēt!" uzsver vīrietis. 

Vēl līdz trešdienai mājdzemdību mājaslapā internetā, kur ir norādes, kā piedzīvot harmoniskas dzemdības, bija aicinājums izvairīties no K vitamīna saņemšanas. Ceturtdien šī informācija pazudusi.  Tieši tāpēc Bērnu slimnīcas ārsti atklātā vēstulē vērsušies pie kolēģiem."Ja mēs runājam par K vitamīnu, tas ir vairākus desmitus gadus pierādīts, uz daudziem desmitiem tūkstošu gadījumu, ka šī K vitamīna profilakse samazina jaundzimušo mirstību,

līdz ar to mums nav tiesību pieņemt individuālus lēmumus un apdraudēt veselību un dzīvību. Un mēs esam atbildīgi visu vecāku priekšā. Vecākiem ir tiesības mums uzticēties un uz mums paļauties. Tāpēc mēs visus kolēģus mudinām – sekot līdzi visām vadlīnijām un neriskēt ar cenu, kas ir bērna dzīvība," uzsver slimnīcas virsārste Renāte Snipe.

Rīgas Dzemdību namā, kur dzimst visvairāk Latvijas mazuļu, uzsver, ka K vitamīnu mazulis saņem ar pilieniņiem pirmās apskates laikā. Zīdaiņa nāve pirms astoņiem gadiem ieviesusi vitamīna saņemšanu kā obligātu visā valstī. 

"Iepriekšējais tāds bēdīgs gadījums bija 2010. gadā. No tā brīža izstrādājām Latvijas Neonatologu asociācijas vadlīnijas. Un arī Ministru kabineta noteikumos tas ir iestrādāts, svarīgas ir tieši trīs devas, mēs [dodam] vienu uzreiz, vienas nedēļas un mēneša vecumā," norāda Rīgas Dzemdību nama galvenā neonatoloģe Inese Bļodniece.

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca

 
Nākamās divas devas mazulim jāsaņem nedēļas un mēneša vecumā. Pilienus pērk aptiekā ar ģimenes ārsta recepti. Vienas devas cena ir 48 centi. 

Tāpat esot svarīgi skaidrot, ka, barojot bērnu tikai ar krūti, viņš K vitamīnu ar mammas pienu nesaņem. Tas pievienots sausajiem piena maisījumiem. Protams, tas gan nenozīmē, ka jāatsakās no mazuļu barošanas ar krūti, vienkārši K vitamīns jādod tā, kā norādīts – nedēļu un mēnesi pēc dzemdībām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti