Dienas ziņas

KNAB veic procesuālās darbības

Dienas ziņas

E-nosūtījums pagaidām pusgatavs

No misijas atgriežas kuģis "Rūsiņš"

Mīnukuģa «Rūsiņš» karavīri: Dažās jomās Latvija ir pārāka par citām NATO dalībvalstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēc piecu mēnešu ilgas misijas trešdien, 12. decembrī, Liepājas ostā atgriezās mīnukuģis “Rūsiņš”. To svinīgi sagaidīja Jūras spēku vadība un karavīru ģimenes. Galvenie uzdevumi bija mīnu meklēšana un to likvidēšana ne tikai Baltijas jūrā, bet pat aiz Ziemeļu polārā loka, kā arī starptautiskas pieredzes gūšana. Secinājumi – Latvija ir konkurētspējīga ar citām NATO dalībvalstīm un ir jomas, kurās tā pat pārāka. 

Latvijas bruņotie spēki NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā darbojas jau kopš 2007. gada. Šī gada 21. jūlijā savā pirmajā šīs grupas uzdevumā devās mīnu kuģis M-08 “Rūsiņš”. 46 karavīru lielā kuģa apkalpe šajā misijā kopumā apmeklējusi 17 ostas, pat pabijusi aiz Ziemeļu polārā loka, piedalījusies četrās starptautiskās mācībās, atradusi un neitralizējusi piecas jūras mīnas no Pirmā un Otrā pasaules kara. 

“Vairākkārt ir dzirdētas uzslavas, ka mēs ar mūsu tehniku un mūsu sagatavotību esam spējuši atrast vairāk mīnu nekā pat citas vecākas NATO dalībvalstis,” pastāstīja Jūras spēku štāba priekšnieks, jūras kapteinis Valdis Stanka.

“Spējām piedāvāt vienu no tādām kapacitātēm kā mīnu pārvietošana, ko citi kuģi nevarēja. Līdz ar to bija nepieciešamība pārvietot zemūdens mīnas, lai varētu viņas pēc tam neitralizēt. Kopumā esmu ļoti apmierināts. Galvenais, ka komanda sveika un vesela atgriezusies, kuģis vesels un varam turpināt kuģot,” papildināja mīnukuģa M-08 “Rūsiņš” komandieris, komandleitnants Mārtiņš Cīrulis.

Misijā kuģi veic manevrēšanas vingrinājumus, kuģošanas treniņus, piedalās arī militārajās mācībās un operācijās, kurās atrod un iznīcina mīnas. Tā ir liela pieredze un nepieciešamība valsts aizsardzībai, tomēr aiz visa šī smagā darba ir cilvēki, kuri ilgstoši neredz savas ģimenes, un vienīgais, kas atliek, ir gaidīt, līdz atkal satiksies.

“Sagaidīt laikam ir grūtāk, nekā pavadīt, jo tas laiks, tās emocijas laikam ir sakrājušās, un pieci mēneši ir pieci  mēneši, kad sadzīve ir jāņem savās rokās, un tā tomēr ir liela atbildība, ka tev jātiek galā ar visu vienam pašam,” pastāstīja jūrnieka sieva Kristīne.

“Ļoti liels izaicinājums būt prom no mājām, ka tu nevari komunicēt ar savu ģimeni un bērniem, ar tuviniekiem, tas bija tas grūtākais,” atzina kuģa mediķe Svetlana Gailīša. 

“Grūti jau. Šaurāks ir viss. Katru dienu vieni un tie paši cilvēki. Ir jau ok, bet tas, ka tu izej ārā un tev visapkārt ir jūra... Tu nevari aiziet, kur tu vēlies, un darīt, ko tu vēlies,” skaidroja kuģa seržants Audris Kontrausks.

Karavīri pēc veiksmīgi padarītā darba varēs doties ikgadējā atvaļinājumā, tomēr pēc tam jau atkal gatavosies nākamgad paredzētajiem uzdevumiem un misijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti