Ministrs: Vienīgās pilsētas bez lauku teritorijām varētu būt Rīga un Jūrmala

Līdz ar administratīvi teritoriālo reformu, kuru Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) plāno publiskot 10. aprīlī, novadus koncentrēs ap attīstības centriem – pilsētām, un bez lauku teritorijām varētu būt tikai Rīga un Jūrmala, intervijā ziņu portālam LSM.lv pastāstīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”).

Iepriekš Pūce atklājis, ka viens no novadu reformas pamatkritērijiem varētu būt bērnu skaits pilnvērtīgas vidusskolas izveidei. Intervijā LSM.lv viņš skaidro, ka netiek skatīta konkrēta vidusskola ar konkrētu bērnu skaitu, bet gan attiecīgā vecuma iedzīvotāju skaits, lai vidusskolu varētu izveidot. “No tāda bērnu skaita ir diezgan viegli ekspertiem, demogrāfiem izrēķināt minimālo nepieciešamo iedzīvotāju skaitu, lai varētu veidot pašvaldību.

Un šāds modelis noved pie secinājuma, ka pašvaldībā ir jābūt no 11 līdz 14 tūkstošiem iedzīvotāju minimāli,” sacīja Pūce.

Jaunajā modelī novadus koncentrēs ap attīstības centriem – pilsētām. Taujāts par pilsētnovadu veidošanu, ministrs pauda, ka pieeja ar deviņām republikas pilsētām ir savu laiku pārdzīvojusi: “Un būtu jāveido vienota teritorija.”

Varētu gan būt izņēmumi – Rīga un Pierīga, arī Jūrmala.

Rīga un Jūrmala varētu būt vienīgie gadījumi, kur būtu pilsēta bez lauku teritorijas.

“Rīga ir daudz lielāks attīstības centrs nekā tikai piegulošie novadi. Faktiski tās vilkme ir desmitiem kilometru. Savukārt Pierīgā iedzīvotāju koncentrācija ir pietiekami liela, lai tur varētu pastāvēt arī pašvaldības, kas nav saistītas. Viņiem ir pietiekami daudz pašu jaudas, un tur arī veidojas pēc būtības jaunas pilsētas,” skaidroja Pūce.

Turklāt jebkāda novadu reforma novedīšot pie situācijas, ka citu pašvaldību atšķirība ar Rīgu saglabāsies, jo galvaspilsēta ir ievērojami lielāka. Tāpēc esot vieta diskusijai par vēl kādām funkcijām Rīgai un varētu būt atsevišķs likums tai. Pie šī jautājuma varētu strādāt pēc novadu reformas.

Lasi plašāku interviju ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci par atkritumu apsaimniekošanu, depozīta sistēmu, vides aizsardzības jautājumiem un reģionālo reformu!

KONTEKSTS:

Administratīvi teritoriālā reforma ir viena no Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības prioritātēm. Saeima martā akceptēja reformas turpināšanu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") atklāja, ka viens no kritērijiem novadu lielumam varētu būt bērnu skaits. Vienlaikus jau kopš iepriekšējās valdības tiek diskutēts un strādāts pie skolu tīkla sakārtošanas, lai uzlabotu vispārējās izglītības kvalitāti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti