Pēdējos gados Latvijas veselības sistēmā lielākais izaicinājums bijusi kovida pandēmija, bet no tās esam iznākuši stiprāki, norādīja Pavļuts.
Veselības ministrs sacīja: “Izdevies būtiski palielināt mediķu algas, nostiprināt slimnīcu infrastruktūru. Visas lielās slimnīcas strauji attīstās, notiek būvdarbi. Neraugoties uz pandēmiju, tuvākais gads, divi būs ļoti sarežģīti tieši kara [Ukrainā] dēļ.”
Tādēļ Pavļuts skaidroja, ka veselības aprūpes sistēmai nepieciešama gudra un labi finansēta attīstība.
“Pirmkārt, pakalpojumiem jābūt pieejamākiem, tas nozīmē rindas un pieejamās zāles, tas ir tas, kas cilvēkiem sāp visvairāk. Otrkārt, ļoti svarīgi ir, lai, un šī ir savā ziņā tā revolūcija, (..) veselības aprūpe kļūtu cilvēcīgāka, vērsta uz cilvēku – pacientu, cilvēku – ārstu, viņu mijiedarbību, pacientu tiesību aizsardzību. Protams, tam visam fonā milzīga digitalizācija,” atzīmēja ministrs.
Pavļuts atzina, ka veselības aprūpes sistēmas attīstībai nepieciešamais finansējums ir ļoti liels, tomēr valsts “nevienu nevar pārsteigt”, sakot, ka ir nepieciešams finansējums veselības aprūpei.
“To dara visas nopietnas valstis, finansējums pieaug, veselības aprūpes izdevumi pieaug. (..) Nevienai valstij šobrīd nav viegli plāni attiecībā uz nākamo gadu budžetu sastādīšanu, mēs šai ziņā galīgi neesam unikāli. Protams, ka īpaši priekšvēlēšanu laikā tās [budžeta] diskusijas būs ļoti smagas.”
Tomēr investīciju virzieni Latvijas veselības aprūpes sistēmas attīstībai turpmākajiem gadiem ir skaidri, piebilda Pavļuts.
KONTEKSTS:
Valdība apstiprinājusi Veselības ministrijas izstrādātās Sabiedrības veselības pamatnostādnes līdz 2027. gadam, kuru mērķis ir uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību, pagarinot labā veselībā nodzīvoto mūžu, novēršot priekšlaicīgu mirstību un mazinot nevienlīdzību veselības jomā.
Pamatnostādnēs noteikts, ka līdz 2027. gadam sasniedzams:
- par četriem gadiem vīriešiem un par trim gadiem sievietēm palielināt veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu (2027. gadā sasniegt 55 gadus vīriešiem un 57 gadus sievietēm);
- par 15% samazināt potenciāli zaudēto mūža gadu rādītāju (2027. gadā sasniegt 5700 uz 100 000 iedzīvotāju);
- jaundzimušo vidējo paredzamo mūža ilgumu vīriešiem palielināt par 1,8 gadiem un sievietēm par 1,2 gadiem.