Panorāma

Noras Ikstenas grāmata par Gruziju

Panorāma

"Točku" skandāls: policisti rīkojās atbilstoši savām iespējām

Ministrs: iedzīvotājiem nav naudas legālajam alkoholam

Ministrs: «Točkas» ir sociāli ekonomisks fenomens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Nelegāli tirgotā alkohola upuru skaits Jelgavā pieaudzis līdz astoņiem, un vēl četri turpina ārstēties slimnīcā. Policijai izdevies noskaidrot indīgās vielas - metanola - izcelsmes vietu. Tikmēr Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis norāda, ka alkohola iegādes „točkās" ir sociāli ekonomisks fenomens, jo šiem cilvēkiem legālam alkoholam naudas nepietiek.

Kā uzrāda ekspertīzes slēdziens, saindēšanās ar metanolu jeb tā saukto koka spirtu prasījusi nu jau astoņu cilvēku dzīvības. Toksikologi skaidro – letālam iznākumam pietiek ar 50 gramiem šī šķidruma.

Tas, ka Jelgavas točku piedāvājumā bijis gandrīz tīrs, 99% metilspirts, ir galvenais iemesls, kādēļ upuru skaits ir tik liels, skaidro speciālisti. Ķīmisko reakciju dēļ metilspirta un ierastās alkoholisko dzērienu sastāvdaļas – etilspirta – sajaukums atstātu mazāk postošu ietekmi. Toksikologs arī norāda, ka bez īpašām zināšanām abus sajaukt ir ļoti viegli.

„Pēc ārējā izskata tas ir tieši tāds pats kā etilspirts, pēc smaržas tas ir ļoti līdzīgs etilspirtam. Un, teiksim, tāds ierindas cilvēks nespēj atšķirt metilspirtu, to var izdarīt tikai profesionāls speciālists," norāda Tiesu toksikoloģijas laboratorijas vadītājs Dainis Tribis.

Tiesu medicīnas centrā stāsta, ka tik plaša saindēšanās ar metanolu ir liels retums, biežāk nelegāli tirgotajā alkoholā tiek konstatēts etilēnglikols, kas plašāk pazīstams kā tosols. Tā kaitīgā iedarbība gan ir līdzīga - aklums, nieru mazspēja un arī letālas sekas. „Tāds mazliet viskozāks, saldenu garšu, iespējams, ka šī viela tiek pielieta klāt kaut kādiem pašbrūvētiem alkoholiskiem dzērieniem, lai saldinātu vai to konsistenci tādu liķierim līdzīgu varētu panākt," stāsta Tribis.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis katru dienu pieaugošo upuru skaitu sauc par traģēdiju, bet noliedz policijas atbildību notikušajā, uzsverot likumsargu operatīvo rīcību, noskaidrojot notikušā apstākļus. Viņš skaidro – lai apkarotu nelegālā alkohola tirdzniecību, ar policijas spēkiem vien ir par maz, jāmaina sodu sistēma, jo līdz šim par nelegālā alkohola tirdzniecību cietumsods neesot piemērots ne reizi.

„Es pats biju Jelgavā, kur par vienu no konkrētajām adresēm man tika sniegta informācija, ka tur ir bijuši vairāki kriminālprocesi un administratīvie procesi un personas ir sauktas pie atbildības. Tad viens no sodiem, ko piespriež pārsvarā – prokurora priekšstats par sodu – tie ir sabiedriskie darbi. Šī persona paslauka ietvi desmit dienas un tad atgriežas pie esošā rūpala," saka ministrs.

Kozlovskis arī norāda - točku sistēmu stiprina iedzīvotāju nabadzība. „Klienti, kas apmeklē šīs točkas, tie nav tie paši, kas apmeklē veikalu, jo tas fenomens ir sociāli ekonomisks, kas ir reāli nabadzība, un visas problēmas tiek slīcinātas alkoholā, un legālam alkoholam naudas nepietiek."

Ministrs ir pārliecināts, ka cīnīties ar nelegālā alkohola tirdzniecību palīdzētu likuma grozījumi, kas paredz atbildību nekustamā īpašuma, kurā notiek nelegālā tirdzniecība, īpašniekiem. Tad viena „točka" nevarētu gadiem atrasties vienā un tajā pašā vietā. Viņš norāda – Iekšlietu ministrija šos grozījumus ierosinājusi jau pirms pusotra gada, bet tie iestrēguši Saeimā trešajā lasījumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti