Ministrs Pūce: Nevaram paļauties uz Rīgas domi atkritumu apsaimniekošanas sakārtošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nepaļaujas uz Rīgas domes spēju sakārtot situāciju atkritumu apsaimniekošanā pēc tam, kad beigsies ārkārtējā situācija, ko iecerēts pagarināt vēl līdz martam. Tāpēc ministrijā pašlaik tiek gatavots attiecīgs rīcības plāns, intervijā Latvijas Radio sacīja ministrs Juris Pūce.

ĪSUMĀ:

  • Decembra vidū beigsies ārkārtējā situācija Rīgā atkritumu apsaimniekošanas jomā.
  • Rīgas dome sarunās ar apsaimniekotājiem vienojās turpināt līdzšinējo kārtību.
  • Ministrija šādu soli uzskata par juridiski neiespējamu.
  • Tāpēc plāno līdz marta vidum pagarināt ārkārtējā situāciju.
  • Pūce arī neuzticas tam, ka Rīgas dome līdz martam sakārtos situāciju.
  • Tāpēc ministrija gatavo rīcības plānu, kā nodrošināt atkritumu izvešanu Rīgā.
  • Burovs: Pašvaldība jau izpilda rīkojumā par ārkārtējo situāciju prasīto.

Intervija ar ministru Juri Pūci par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

VARAM saņēma paskaidrojumu no Rīgas domes par esošo situāciju un iespējamo izeju no tās, pirms iepirkumā izvēlēti jauni atkritumu apsaimniekotāji. “Tas faktiski juridiski nav iespējams,” sacīja ministrs.

Viņš norādīja, ka dome sarunu procedūras rezultātā noslēdza līgumu pagarinājumu ar esošajiem atkritumu apsaimniekotājiem, kas ārkārtējā situācijā tika izraudzīti. Taču likums nosakot, ka nepieciešams ne tikai līgums starp pašvaldību un atkritumu apsaimniekotājiem, bet arī līgumi starp apsaimniekotājiem un visiem atkritumu radītājiem – fiziskām un juridiskām personām pašvaldībā. Šādu līgumu neesot, un neesot arī paredzēta kārtība, kā tos pašlaik slēgt.

“Tā faktiski ir apzināta nekārtības radīšana atkritumu apsaimniekošanas sistēmā pilsētā. Un šādu pieeju Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nevar atbalstīt. Šim nolūkam esam sagatavojuši Ministru kabineta rīkojuma projektu, ar kuru tiek pagarināta ārkārtējā situācija, caur to dodot iespēju Rīgas pašvaldībai tomēr izpildīt savu autonomo funkciju un organizēt atkritumu apsaimniekošanu pilsētā atbilstoši likumam,” skaidroja Pūce.

Likums nosaka, ka ārkārtējo situāciju nevar pagarināt vairāk nekā vienu reizi par trim mēnešiem. Līdz ar to šāds termiņš iecerēts valdības rīkojumā, par ko lems otrdien, 3.decembrī.

Ministrs pauda uztraukumu, vai pašvaldība pagūs trijos mēnešos rast risinājumu un jaunus atkritumu apsaimniekotājus. Tāpēc ministrijā pašlaik domā par citiem risinājumiem –

tiek gatavots rīcības plāns, kā nodrošināt, lai pēc 11. marta atkritumu apsaimniekošana notiktu ārpus ārkārtējās situācijas.

“Ministrijas secinājums pēc šiem trīs mēnešiem sadarbībā ar Rīgas domi ārkārtējā situācijā ir tāds, ka mēs nevaram paļauties, ka Rīgas dome izpildīs šo funkciju. Tā ka mēs plānojam šai situācijai organizatoriski pieiet pilnīgi citādāk,” sacīja Pūce.

Politiķis noliedza domes vadības apgalvoto, ka ministrs meklē iemeslu domes atlaišanai.

Savukārt Rīgas domē informēja, ka domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) ir nosūtījis vēstuli Ministru Kabinetam un VARAM vēstuli, informējot, ka iecerētajā rīkojumā par ārkārtējo situāciju uzskaitītais pašvaldībā jau ir izpildīts un tiek nodrošināta atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nepārtrauktība. Proti, sarunu procedūrā panākta vienošanās ar SIA „Clean R”, SIA „Eco Baltia vide” un SIA „Lautus” par atkritumu apsaimniekošanu arī pēc 11. decembra, kad beigsies ārkārtējā situācija.

Tāpat 26. un 27. novembrī ir noslēgti līgumi ar atkritumu apsaimniekošanas kompānijām. Tie stāsies spēkā 12. decembrī un darbosies līdz dienai, kad tiks noslēgti jauni atkritumu apsaimniekošanas līgumi ar komersantiem, kas būs izraudzīti jaunā atklātā konkursā, vai arī līdz brīdim, kad stāsies spēkā Konkurences padomes gala lēmums par starp Rīgas pilsētas pašvaldību un AS „Tīrīga” noslēgto koncesijas līgumu.

Noslēgtie līgumi paredz, ka atkritumu apsaimniekotājiem ir pienākums ar 2019. gada 12. decembri nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanu, nepasliktinot pakalpojumu sniegšanas būtiskos nosacījumus, kādi klientiem bija spēkā līdz 2019. gada 11. decembrim, informēja Rīgas domē.

KONTEKSTS:

Iepriekš rīdzinieku atkritumus apsaimniekoja četras dažādas kompānijas par dažādiem tarifiem. Taču Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā.

Vienlaikus konkurences uzraugi lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā. Tā ļauj līdz decembra vidum atkritumu apsaimniekotājiem strādāt arī bez līgumiem ar iedzīvotājiem.

Oktobra beigās Rīgas dome apstiprināja jaunos saistošos noteikumus, taču VARAM tos nesaskaņoja, iesakot 43 precizējumus. Novembra beigās dome pieņēma saistošos noteikumus jaunā redakcijā. Rīgas mēra ieskatā ar jaunajiem noteikumiem VARAM prasības ir izpildītas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti