Krustpunktā

Krustpunktā - Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jēkabs Straume

Krustpunktā

Tiešraide no Līvāniem. Ko līvānieši gaida no Latvijas pārstāvjiem Eiropas Parlamentā?

35 pašvaldības līdzšinējo 119 vietā. Diskutējam par jauno VARAM piedāvājumu

Ministrs atzīst – skeptisko pašvaldību vadītāju nostāju par novadu reformu diez vai izdosies mainīt

Tas, vai visiem noteikti jāpiekrīt novadu reformas piedāvājumam, ir diskutabls jautājums, un diez vai izdosies pārliecināt par nostājas maiņu skeptiskos pašvaldību vadītājus, intervijā Latvijas Radio diskusijā “Krustpunktā” atzina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”).

Šonedēļ prezentētā iecere par novadu reformu ir mēģinājums pašvaldību funkciju klāstam piemērot atbilstošākās teritorijas, diskusijā pauda bijušais reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns. Viņš arī atzinīgi vērtēja ieceri lielās pilsētas veidot par attīstības centriem un novadu motoriem. Politiķis atzina, ka to vēlējās izdarīt jau ar iepriekšējo administratīvi teritoriālo reformu, taču tas neizdevās.

Attiecībā uz iedzīvotajiem Zalāna ieskatā viņi novadu reformu būtiski nejutīs, jo iedzīvotājiem ir svarīgi tas, “kur sēž viņa administrators”, nevis tas, kur “sēž viņa politiķis”. Savukārt attiecībā uz vietvaru vadītājiem bijušais ministrs atzina, ka diskusijās salauzt skepsi ir grūti.

Arī pašreizējais ministrs Pūce neslēpa daļas vietvaru vadītāju pretestību. Tiekoties ar pašvaldību vadītājiem divpusējās sarunās, viņš novērojis, ka viņu nostāja dalās trijās daļās: daļa aktīvi atbalsta reformu, cita daļa pieņem to, bet vēlas korekcijas, bet vēl daļa aktīvi iestājas pret ieceri. Viņaprāt, iespējams mainīt tikai vidējās daļas nostāju, bet apšauba, ka izdosies mainīt skeptisko viedokli.

Turklāt esot diskutabls jautājums, vai obligāti visiem jāpiekrīt piedāvājumam, sacīja ministrs. Vienlaikus gan uzsverot, ka ministrijas piedāvātais reformas variants ir tikai sākuma piedāvājums un sarunās var tikt mainīts.

KONTEKSTS:  

Administratīvi teritoriālā reforma ir viena no Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības prioritātēm. Saeima martā akceptēja reformas turpināšanu.

Savukārt aprīļa vidū kļuvis zināms VARAM sagatavotais administratīvi teritoriālās reformas projekts - tas paredz pašvaldību skaitu Latvijā samazināt no 119 līdz 35. Veidojot teritoriju karti, ņemts vērā pašvaldībās dzīvojošo skaits un attālums līdz centram. Savukārt vietvaru plašās funkcijas nemainīs.

Samazinot pašvaldību administratīvo aparātu, izdotos ietaupīt 120 miljonus eiro, kurus varētu novirzīt citiem mērķiem, iepriekš LTV prognozēja ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!").

Diskusijas par VARAM piedāvājumu sāksies maijā un ilgs līdz rudenim, kad plānots valdībā pieņemt jau gala versiju. Tikmēr vairākas Latvijas pašvaldības, sekojot Ikšķiles novada domes piemēram, gatavojas savās teritorijās rīkot iedzīvotāju balsojumus par administratīvi teritoriālo reformu.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti