Ministrs atkārtoti prasa Caunes skaidrojumu par pārkāpumiem Jelgavas novada domē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) atkārtoti pieprasījis paskaidrojumus Jelgavas novada pašvaldības priekšsēdētājam Ziedonim Caunem (Latvijas Zemnieku savienība) par vairākkārtīgiem un sistemātiskiem normatīvo aktu pārkāpumiem un domes darba organizācijas neatbilstību normatīvo aktu prasībām, paziņojumā medijiem informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Ministrs Artūrs Toms par Ziedoni Cauni
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Tāpat ministrija informēja, ka iepriekš saņemtajos paskaidrojumos gūts apstiprinājums agrāk konstatētajiem pārkāpumiem. Turklāt vairākos iepriekš uzdotos jautājumos skaidrojumi neesot sniegti pēc būtības vai nav sniegti vispār.

Ministrs Artūrs Toms Plešs: “Domes darbu vada domes priekšsēdētājs, bet Jelgavas novada domes priekšsēdētāja rīcībā saskatāma izvairīšanās no šā pienākuma, kas savukārt nelabvēlīgi ietekmē domes darba nepārtrauktību un lemtspēju.''

“Ministrija konstatējusi deputātu tiesību ierobežošanu, apdraudot iespēju pilnvērtīgi pārstāvēt pašvaldības teritorijā dzīvojošos iedzīvotājus, tādējādi veicinot sabiedrības neuzticēšanos gan pieņemtajiem lēmumiem, gan pašai pašvaldībai. Tāpat ministrija pašvaldības darbā saskata labas pārvaldības principa ievērošanas pārkāpumus,” paziņojumā medijiem norādīja Plešs.

Tāpat ministrijai nav pārliecības par racionālu un lietderīgu pašvaldības kustamās un nekustamās mantas apsaimniekošanu, kā arī fiksēti citi iespējami pārkāpumi.

Piemēram, pašvaldība neesot ņēmusi vērā VARAM norādījumus attiecībā uz domes sēžu rīkošanu, turklāt domes priekšsēdētājs ierobežojis deputātu tiesības pilnvērtīgi iepazīties ar ārkārtas domes sēdes materiāliem. Tāpat pašvaldības priekšsēdētājs vairākkārt nav ievērojis noteikto domes sēžu un lēmumu pieņemšanas procesuālo kārtību.

Caune arī esot pametis kārtējo domes sēdi, ignorējot klātesošo deputātu norādes uz kvoruma esamību, savukārt paskaidrojumus par šo situāciju ministrijā normatīvo aktu noteiktajā kārtībā nav sniedzis. Tāpat VARAM atkārtoti pieprasa paskaidrojumus  par nelikumīgo lēmumu, ar kuru izpilddirektora vietnieci juridiskajos jautājumos pašvaldība aizvietoja ārpakalpojuma sniedzējs. Iepriekš par šo jautājumu saņemtie paskaidrojumi liecinot, ka, iespējams, komersantam ir tikusi uzdota tāda valsts pārvaldes uzdevuma veikšana, ko likums aizliedz deleģēt privātpersonai. 

Ministrija arī konstatēja, ka pašvaldības ārkārtas sēdē pieņemtais lēmums par juridisko pakalpojumu līguma izbeigšanu nav pienācīgi izpildīts, turklāt tā izpildē nav ievērots likums “Par pašvaldībām”.

Jelgavas novada dome neesot arī sagatavojusi ministrijas pieprasīto izvērtējumu par pašvaldībai nodarītiem zaudējumiem saistībā ar juridiskā nodrošinājuma pakalpojuma kvalitātes un apmēra kontroli. Ministrija norādīja, ka domes priekšsēdētājs ir atbildīgs par tiesiskas domes darbības nodrošināšanu un par pašvaldībai nodarīto zaudējumu izvērtēšanas un atlīdzināšanas pieprasīšanu iekļaušanu izskatīšanai domes sēdē.

VARAM, reaģējot uz decembra nogalē saņemtajiem pašvaldības domes deputātu iesniegumiem, secināja, ka domes komiteju un sēžu darba organizācijas kārtība neatbilst normatīvo aktu prasībām. Domes priekšsēdētājs pretēji normatīvajos aktos norādītajai kārtībai nav sasaucis domes ārkārtas sēdi pēc atbilstoša deputātu pieprasījuma saņemšanas, savukārt kārtējās sēdes darba kārtībā nav iekļāvis jautājumu par domes priekšsēdētāja atbrīvošanu no ieņemamā amata.

VARAM, iepazīstoties ar kārtējās domes sēdes darba kārtību, konstatēja, ka jautājums par domes priekšsēdētāja atbrīvošanu tajā nav iekļauts un ir pārkāptas likumā “Par pašvaldībām” noteiktās prasības.   Ņemot vērā minēto, ministrs pieprasījis iesniegt rakstveida paskaidrojumu par pieprasījumā minētajiem pārkāpumiem.

KONTEKSTS:

 Jelgavas novada domē faktiski koalīcija ir sabrukusi, un domnieki cenšas panākt uzticības balsojumu ilggadējam novada vadītājam Ziedonim Caunem (atvijas Zemnieku savienība). Domē opozīcija citu aiz cita domē virza jautājumus par "zemsaviešu" politiķu un pietuvināto ierēdņu atbrīvošanu. Pats Caune gan pēkšņi saslimis un esot nogādāts slimnīcā.

Tikmēr par vietvaru uzraudzību atbildīgais ministrs jau decembrī pieprasīja sniegt paskaidrojumus Caunem par domes darba organizācijas neatbilstību normatīvo aktu prasībām, patvaļīgi pārtraucot kārtējo domes sēdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti