Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Kādi ir patvēruma meklētāju un bēgļu pabalsti Latvijā?

Dienas ziņas

Telefonintervija ar Sandru Zalcmani

Ministrijas gatavojas patvēruma meklētāju uzņemšanai

Ministrijas gatavojas patvēruma meklētāju uzņemšanai

Aizvadītā gada novembrī valdība apstiprināja tā saucamo patvēruma meklētāju uzņemšanas plānu. Tajā starp Iekšlietu, Ekonomikas, Labklājības, Izglītības un Kultūras ministrijām sadalīti pienākumi un uzdevumi, kas jāpaveic, lai patvēruma meklētāju ierašanās un iedzīvošanās mūsu sabiedrībā noritētu iespējami gludi. Tagad, kad valstī ieradušies pirmie "kvotu patvēruma meklētāji", Latvijas Televīzija skaidroja, cik tālu tikts ar galvenajiem uzdevumiem.

Latvija divu gadu laikā apņēmusies uzņemt 531 patvēruma meklētāju, bet tam centrs "Mucenieki" pašreiz ir par šauru. Tādēļ Iekšlietu ministrijai jāpārbūvē esošā ēka un jāizremontē dzīvošanai vēl viens nams turpat Muceniekos. Patlaban rit plānošana un projektēšana, būvdarbi varētu sākties vasarā.

"No tā, vai mēs esam uz šo dienu izremontējuši Muceniekus, nemainās nekas patvēruma meklētāju uzņemšanā un pārvietošanā, jo esošā kapacitāte mums vēl vairākus mēnešus ļaus droši izmantot esošās iespējas," norāda Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane.

Kad esošajās telpās vietu sāks pietrūkt, jaunās būšot gatavas. Saņemot kādu no statusiem, Mucenieki jāpamet un cilvēkam jāmeklē sava dzīvesvieta. Ekonomikas ministrijai uzdots izveidot datubāzi, kurā atrodamas lētas dzīvesvietas. Ministrija apkopojusi pašvaldībās pieejamo brīvo dzīvojamo fondu un meklē arī privātos dzīvokļu īpašniekus. Noticis iepirkums par datubāzes izstrādi, tā varētu sākt darboties marta sākumā. Cita nelaime - dzīvokļu īpašnieki prasa iemaksāt drošības depozītu, kas bēglim sākumā var nebūt pa kabatai. Tāpēc tiek vērtēts ieviest aizdevumu šīs maksas segšanai.

"Privātais sektors nevēlas finansēt šos aizdevumus, viņi neredz nekādas peļņas iespējas. Acīmredzot ir ļoti augsti riski, ja pat nebanku kredītdevēji nevēlējās par šo jautājumu diskutēt. Ir skaidrs, ka tiem cilvēkiem vajadzēs kaut kur dzīvot un tā ir aktuāla problēma, neviens neizīrēs bez garantijas depozīta, tad mēs esam sapratuši, ka tomēr vismaz kaut kādiem priekšlikumiem ir jābūt," stāsta Ekonomikas ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktores vietnieks Mārtiņš Auders.

Konkrēts priekšlikums, kā šos aizdevumus varētu izsniegt valsts, varētu nonākt Ministru kabinetā tuvākajās nedēļās. Tikmēr Labklājības ministrija izstrādājusi noteikumus par sociālo darbinieku un mentoru algošanu, kas strādās tieši ar atbraukušajiem cilvēkiem.

"Ministru kabineta noteikumi tiks pieņemti nākamo otrdien, kas paredzēs iepirkumu gan sociālajiem mentoriem, gan sociālajiem darbiniekiem. Līdz iepirkuma beigām ir paredzēts, ka būs mazais iepirkums, jo tā kā šobrīd cilvēku nav tik daudz, tad ir paredzēts iepirkt vienu sociālo darbinieku un vienu mentoru," norāda Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

Tikmēr Kultūras ministrija gatavo patvēruma meklētājiem ievadkursus "Iepazīsti Latviju", savukārt Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi trīs mēnešu latviešu valodas kursus.

Kā ziņots, piektdien, 5.februārī, vēlu vakarā Latvijā ieradās pirmās divas bēgļu ģimenes, kuras Latvija brīvprātīgi piekritusi uzņemt un kuras pārvietotas saskaņā ar Eiropas Savienības valstu vienošanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt