Kā norāda EM, ministrijai sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, piesaistot Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) un ministrijas, kuru pakļautībā vai pārraudzībā ir izglītības iestādes, bija uzdots izvērtēt nepieciešamību normatīvajā regulējumā noteikt obligātu prasību ierīkot izglītības iestādēs mehānisko ventilācijas sistēmu, novērtējot pienākuma izpildei nepieciešamo pārejas periodu un finansējumu.
Lai izpildītu doto uzdevumu, EM 2021.gadā rīkoja vairākas sanāksmes ar ministrijām un LPS, kurās tika izvērtēti vairāki iespējamie risinājumi mehāniskās ventilācijas sistēmas ierīkošanai izglītības iestādēs, kā arī finansējuma piesaistīšanas varianti ventilācijas sistēmas izbūvei.
Vienlaikus jautājums par mehāniskās ventilācijas sistēmas ierīkošanas iespējām izglītības iestādēs tika skatīts Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā. Par iespējamiem konceptuāliem risinājumiem ventilācijas sistēmas ierīkošanai tika panākta vienošanās 2021.gada decembrī, un 2022.gada janvārī tā tika prezentēta Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā.
Koncepts pārejai uz mehānisko ventilācijas sistēmu tika apstiprināts 2022. gada 26. aprīļa Ministru kabineta sēdē, izskatot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas kopīgi ar EM sagatavoto atbildes vēstules projektu Saeimas Izglītības kultūras un zinātnes komisijai.
Vēstule Saeimai satur konceptuālo risinājumu ventilācijas sistēmām, kā arī iespējamo finansējumu ventilācijas sistēmu izbūvei. Šajā vēstulē ir sniegta informācija par gaisa kvalitāti izglītības iestādēs, ietverot jautājumus par īstermiņa gaisa kvalitāti uzlabojošu risinājumu ieviešanu izglītības iestādēs, kā arī par gaisa kvalitātes risinājumu ilgtermiņa plāna izstrādi, paredzot tam atbilstošu finansējumu. Vēstulē Saeimai noteikts, ka ne vēlāk kā 10 gadu laikā izglītības iestāžu infrastruktūra tiks sakārtota tā, ka gaisa kvalitāte visās telpās, kurās notiek izglītības process, būs atbilstoša Pasaules Veselības Organizācijas rekomendācijām.
Savukārt 2022.gada maija beigās visās Latvijas skolās noslēgusies oglekļa dioksīda gaisa kvalitātes mērītāju uzstādīšana, kas nodrošinās visaptverošas informācijas iegūšanu par gaisa kvalitāti izglītības iestādēs.
Gaisa kvalitātes mērierīces ir nodrošinātas visās valsts un pašvaldību vispārējās un speciālās izglītības iestādēs, kā arī profesionālās izglītības iestādēs.
EM norāda, ka 2020. gada 22. decembra valdības sēdē noteiktais uzdevums pēc būtības ir izpildīts, un lai nedublētu informāciju, kas sniegta atbildes vēstulē Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai par gaisa kvalitāti izglītības iestādēs, lūgts atzīt iepriekš noteikto uzdevumu par aktualitāti zaudējušu.