Ministrija trūkstošo naudu rezidentu apmācībai šī gada nogalei jau atradusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Balstoties šī gada rezidentūras uzņemšanas rezultātos, Rīgas Stradiņa universitāte konstatējusi, ka rezidentu apmācībai šī gada decembrim trūkst aptuveni 1 miljons eiro. Veselības ministrija šo naudu esot parādā universitātei. Raugoties nākamajā gadā – ja rezidentūras vietu skaits netiks mainīts, tad arī nākamajā gadā paredzētais finansējums ir nepietiekams. Veselības ministrija gan mierina – nākamajam gadam finansējumu rast izdosies, savukārt par decembrī nepieciešamo summu saistības esot jau nosegtas.

Ministrija iztrūkušo naudu rezidentu apmācībai šī gada nogalei jau atradusi
00:00 / 02:33
Lejuplādēt

Veselības ministrija Rīgas Stradiņa universitātei piešķīrusi mazāk naudas, nekā tai nepieciešams, lai apmaksātu rezidentu apmācību šī gada decembrī. Šobrīd trūkst miljons eiro - tā šorīt Latvijas Radio rīta programmā "Labrīt!” teica Rīgas Stradiņa universitātes Tālākizglītības fakultātes dekāne Ilze Grope. Viņa norādīja, ka nezina, kādēļ šāda situācija izveidojusies, tomēr kā iespējamu iemeslu min ministrijas pieļautu kļūdu, veicot aprēķinus.

"2018. un 2019. gadā diezgan strauji ir celtas rezidentu algas un, šķiet, ka tas nav ņemts vērā. Droši vien vēl viens faktors varētu būt reģionālo rezidentu skaita pieaugums, jo rezidentiem reģionos alga ir par 30% lielāka nekā tiem, kas mācās un strādā Rīgas slimnīcās. Šis reģionālo rezidentu skaits ir pieaudzis – jaunie ārsti izvēlas mācīties un strādāt reģionos, un arī tas  laikam nav pietiekami ņemts vērā," saka Grope.

Viņa arī norādīja, ka līdzīga situācija bijusi arī pagājušajā gadā. Grope teica, ka šobrīd ir zināmi aptuvenie aprēķini par to, kādu finansējumu rezidentu apmācībai universitāte saņems nākamajā gadā, un ir secināms, ka arī nākamgad būs līdzīga situācija. Tas nozīmējot, ka 2020. gadā uz reģioniem nebūs iespējams nosūtīt nevienu rezidentu. Tādēļ ir jāpārdomā veids, kā plānot finansējumu.

"Būtu jāskatās ilgtermiņā, nevis viena gada šķērsgriezumā uz rezidentu skaitu. Plānošana notiek piecu gadu šķērsgriezumā, bet diezin vai finanses tiek plānotas šādi. Droši vien būtu jānosaka arī reģionālo rezidentu skaits, lai gan paši jaunie ārsti saprastu, cik daudzi varēs doties uz reģioniem, gan [redzētu to], kāda ir valsts politika. Un iespējams, tas ieviestu zināmu skaidrību," uzskata Grope.

Veselības ministrijā tikmēr skaidro – rezidentu apmācībai šī gada nogalē nepieciešamā nauda jau atrasta un saistības nokārtotas. Savukārt, skatoties nākotnē, Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders skaidro – no 2021. gada budžetā tiks atvēlēti līdzekļi, lai šādas situācijas vairs neveidotos.

"Gan pagājušajā gadā, gan šajā gadā tas finansējuma apjoms, ar kuru tiek iesākts gads, ir mazāks nekā gada beigās. Katru gadu – gan 2018. gadā, gan šogad - plānota papildu  finansējuma novirzīšana rezidentu apmācībai. Ja mēs runājam par 2019. gadu, tad finansējums jau ir atrasts," norāda Šneiders.

Šneiders Latvijas Radio skaidroja, ka saistības rodas, jo pieaug rezidentu skaits un daļa aiziet uz rezidentūru reģionos, kur jāmaksā par 30% lielāks atalgojums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti