Ministrija rosina pirmās divas virsstundas neapmaksāt dubultapmērā

Labklājības ministrija piedāvā noteikt, ka pirmās divas darba virsstundas virs dienas normālā darba laikā jāapmaksā ne mazāk kā 50% apmērā, nevis 100%, kā tas ir pašlaik.

Ministrijas sagatavotie grozījumi Darba likumā paredz noteikt, ka darbiniekam par virsstundu darbu par pirmajām divām virsstundām jāizmaksā piemaksa ne mazāk kā 50% apmērā. Savukārt par katru nākamo virsstundu izmaksājama piemaksa ne mazāk kā 100% apmērā.

Savukārt nosacījums piemaksām par darbu svētku dienās nemainītos un būtu 100% apmērā no darbiniekam noteiktās dienas algas likmes.

Vienlaikus darbiniekiem un darba devējiem nav liegts darba koplīgumā vai darba līgumā noteikt lielāku piemaksu par virsstundu darbu vai darbu svētku dienā.

Tāpat ministrijas piedāvātas izmaiņas likumā paredz, ka par laiku, kad darbinieks atstādināts no pienākumiem reibuma dēļ vai gadījumos, kad viņa neatstādināšana var kaitēt viņa paša vai citu drošībai un veselībai, par visu atstādināšanas laiku jāsaglabā samaksa minimālās mēneša darba algas apmērā proporcionāli atstādināšanas laikam.

Savukārt, ja atstādināšana ir bijusi nepamatota darba devēja vainas dēļ, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam starpību starp vidējo izpeļņu un darbiniekam izmaksāto minimālo mēneša darba algu par visu piespiedu kavējuma laiku, kā arī atlīdzināt ar atstādināšanu radušos zaudējumus.

Bet, ja atstādināšana ir bijusi pamatota, darba devējam būs tiesības ieturēt no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas atstādināšanas laikā izmaksāto minimālo mēneša darba algu.

Tāpat ministrija rosina no likuma svītrot aizliegumu atlaist cilvēkus ar invaliditāti, saglabājot normu, ka štatu samazināšanas gadījumā, ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, tad par priekšrocību turpināt darbu tiek uzskatīta arī invaliditāte. Jaunā kārtība par invalīdu atlaišanu attieksies tikai uz līgumiem, kas būs noslēgti pēc šī likumprojekta stāšanās spēkā. Pašlaik likumā noteikts aizliegums uzteikt darbu invalīdiem, atjaunojot darbā citu darbinieku vai samazinot štata vietu skaitu.

Grozījumi Darba likumā ceturtdien, 23. februārī, izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt