Ministrija: Reemigrācijas projekts palīdzējis Latvijā atgriezties 163 ģimenēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pirms aptuveni gada sāktais reemigrācijas projekts palīdzējis Latvijā atgriezties 163 ģimenēm, bet 831 ģimenei sagatavoti 1813 piedāvājumi par atgriešanās iespējām Latvijā, informē ministrijā.

VARAM reemigrācijas projektu uzsāka pērn, tostarp izveidojot reģionālo reemigrācijas koordinatoru tīklu. Tas sastāv no pieciem reemigrācijas koordinatoriem, kas pārklāj Latvijas reģionus: Kurzemi, Vidzemi, Latgali, Zemgali un Rīgu. Koordinatori darbu uzsāka pērn martā, un savas darbības laikā ir sagatavoja 1813 piedāvājumus 831 ģimenei par atgriešanās iespējām Latvijā.

Sniedzot dažādu informāciju un pakalpojumus, pērn reemigrācijas koordinatori palīdzēja Latvijā atgriezties 399 cilvēkiem.

Tās bija 163 ģimenes, kas atgriezās, galvenokārt, no Apvienotās Karalistes, Īrijas un Vācijas, kā arī no Norvēģijas, Zviedrijas, Dānijas un citām valstīm.

Papildus vēl 463 cilvēki pēc konsultācijām ar reemigrācijas koordinatoriem ir norādījuši, ka plāno atgriezties Latvijā.

Lai arī lielākā daļa no reemigrantiem (79%) pēc ilgstošas prombūtnes ārvalstī izvēlas atgriezties pilsētās vai reģionālas nozīmes attīstības centros, daļa atgriežas arī attālākās teritorijās.

Visbiežāk uz dzīvi Latvijā atgriežas ģimenes ar bērniem, izšķirošais brīdis ir vecāku izvēle par bērna izglītības gaitām – kurā valstī tās uzsākt. Reemigranti kā vēl vienu nozīmīgu faktoru, kas sekmē atgriešanos Latvijā, min ilgas pēc ģimenes un draugiem.

Reemigrācijas projektā tiek sniegts finansiāls atbalsts reemigrantiem saimnieciskās darbības uzsākšanai vai īstenošanai Latvijā. Atbalsts saimnieciskās darbības idejai konkursa veidā bija viens no galvenajiem atgriešanās dzinuļiem.

Kopējais interesentu skaits par finansiālu atbalstu biznesa idejai visos piecos plānošanas reģionos pārsniedza 170. Lielākais interesentu skaits bija Kurzemes reģionā.

Konkursā biznesa uzsācēji un esošās saimnieciskās darbības īstenotāji savus projektus varēja pieteikt ar noteikumu, ka tie iedzīvotāju reģistrā bija norādījuši savas ārvalsts dzīvesvietas adresi. Finansējumu biznesa idejai saņēma deviņi projekti no 17 iesniegtajiem.

Atbalstītas idejas dažādās jomās - automobiļu remonta un apkopes pakalpojumi, viesnīcu serviss, ēdināšanas un tūrisma pakalpojumi, celtniecība un akmeņu mūrēšana, kā arī metālapstrāde. Reemigranti uzsverot, ka visbiežāk biznesa ideja ir noskatīta, esot prombūtnē no Latvijas.

Vēl reemigrācijas projektā desmit pašvaldībās ieviesti specifiski risinājumi, tādējādi stiprinātot pašvaldību lomu reemigrācijas procesā. 

VARAM radusi iespēju reģionālo reemigrācijas koordinatoru darbu nodrošināt arī 2019. gadā, kā to paredz arī Diasporas likums, kas ir spēkā no šā gada 1. janvāra, piebilst ministrijā.

KONTEKSTS:

Lai veicinātu aizbraukušo cilvēku atgriešanos atpakaļ uz Latviju, pērn uzsākts jauns pilotprojekts “Reģionālais koordinators reemigrācijas veicināšanai". Tā ietvaros katrā reģionā 2018. gada februārī darbu sāka reģionālie koordinatori, kuru galvenais uzdevums ir sazināties ar šobrīd ārvalstīs dzīvojošajiem cilvēkiem, lai noskaidrotu viņu vajadzības un problēmas, kas kavē pārcelšanos atpakaļ uz Latviju, kā arī iespēju robežās sniegtu nepieciešamo palīdzību.

Iepriekš plānots, ka pilotprojekts ilgs vienu gadu, kura laikā reģionālajiem reemigrācijas koordinatoriem jāuzrunā vismaz 500 aizbraukušie.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti