Panorāma

«Nordea» un DNB banka apvienosies. Telefonintervija ar Andri Fominu

Panorāma

Partijas skaidro reitingus

Valodas nezināšana Agafonova krēslu vēl nesašūpo

Ministrija: Par valsts valodas nezināšanu Zilupes mēru no amata atbrīvot var tikai tiesa

Lai arī Valsts valodas centrs ir konstatējis, ka Zilupes mēra Oļega Agafonova valsts valodas zināšanas ir nepietiekamas šim amatam, vēl nav skaidrs, vai viņam no tā būs jāatkāpjas un jānoliek deputāta mandāts. No amata viņu var atbrīvot tikai ar tiesas spriedumu, taču līdz tam ir jāizpilda vairāki nosacījumi. Līdz ar to domes priekšsēdētāja krēslā viņš var noturēties arī līdz nākamvasar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. 

“Ministrija neko labu par šādu darbu nevar pateikt. Tas ir ļoti nepatīkams Valsts valodas centra atklājums,” secina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība).

Valodas centrā gan arī uzsver, ka nevar pateikt, vai Agafonovs valodu nezina vispār, jo pārbauda tikai amatam vajadzīgo līmeni.

Ilgu laiku arī nebija skaidrības, kādā valodā notiek Zilupes domes sēdes, jo pašvaldība nepildīja likumā noteikto prasību par audioierakstu publicēšanu. Tagad Zilupes pašvaldības mājas lapā šie ieraksti ir ievietoti.

Taču audio ieraksti ļauj noprast – sēdes Agafonovs vada latviski, bet daudz ko, iespējams,  lasa no lapas. 

Par šādu nezināšanu Agafonovam var piemērot naudas sodu un arī lemt par atbrīvošanu no amata.

Taču pirms tam saskaņā ar likumu ir jādod sešu mēnešu laiks valodas apguvei un, ja tomēr seko tiesvedība, arī tā, īpaši pārsūdzību gadījumos, var būt ilga.

“Likums nosaka to, ka deputāta pilnvaras var anulēt tikai ar tiesas spriedumu. Savukārt tiesas spriedums stājas spēkā, kad tas nav pārsūdzēts pēc administratīvās lietas par lēmumu pieņemšanu. Šobrīd Valsts valodas centrs ir noformējis administratīvo protokolu, saskaņā ar normatīvajiem aktiem mēneša laikā tiks pieņemts lēmums,” skaidro Eglītis.

Viņš arī piebilst, ka, kandidējot uz domes deputāta amatu, netiek pārbaudīts, vai cilvēks zina valsts valodu. “Problēma jau nav tikai pašvaldībās. Mēs labi zinām Kravcova piemēru, kur pat Saeimas līmenī nevarēja rast risinājumu,” atgādina Eglītis.

VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

Šī ir pirmā reize, kad neatbilstošs valodas zināšanu līmenis konstatēts domes priekšsēdētājam. Taču Agafonovs nav vienīgais politiķis, par kura valsts valodas zināšanām Valsts valodas centrs  ir ieinteresējies. Šie gadījumi raisījuši diskusijas, un Saeimā ir iesākti likuma grozījumi, lai aizliegtu valodas neprasmē pieķertajiem deputātiem apmācības apmaksāt no nodokļu maskātāju naudas, kā tas nereti notiek.

Tāpat iesniegti priekšlikumi, lai šādu pārkāpumu gadījumā varētu saīsināt arī laiku līdz mandāta anulēšanai.

“Šie gadījumi pēc 25 gadiem ir tikai daži. Un es domāju, ka tas ir viens milzīgs solis, kur mēs redzam, ka situācija kopumā uzlabojas. Bet ir ļoti daudz vēl darba darāms, un tieši tāpēc arī šādiem gadījumiem, es domāju, jāpievērš pastiprināta uzmanība un likumdošanas praksei jābūt viennozīmīgai un skaidrai,” saka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība).

Likuma grozījumi uz deputātu darbgaldiem līdz vasaras brīvlaika sākumam gan vēl nebija nonākuši. Izmaiņu pieņemšanu var ietekmēt fakts, ka arī Saeimas deputātiem mēdz gadīties nepietiekamas valodas zināšanas.

Zilupes mēra Agafonova latviešu valodas zināšanas neatbilst nepieciešamajam līmenim
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Kā ziņots, pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem Valsts valodas centra speciālistiem beidzot izdevies Zilupes mēru sastapt un pārbaudīt Agafonova valsts valodas zināšanas. Pārbaudē secināts, ka tās ir neatbilstošas, par ko noformēts administratīvā pārkāpuma protokols. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt