Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar VUGD priekšnieka vietnieku Kristapu Eklonu

Rīta Panorāma

Pļavniekos un Ziepniekkalnā darbu atsāks kultūrtelpas «Strops»

Pašvaldību slimnīcas nav saņēmušas valsts solītās piemaksas mediķiem. Saruna ar Jevgēņiju Kalēju

Ministrija noraida Slimnīcu biedrības sūdzības par naudas trūkumu mediķu piemaksām

Mazāk nekā puse reģionālo slimnīcu ir samaksājušas Covid-19 piemaksas ārstiem, jo pārējām nav naudas, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs. Veselības ministrija (VM) to  noraida, un ceturtdien, 2. jūlijā, vakarā Finanšu ministrija paziņoja, ka piešķīrusi VM pieprasīto finansējumu mediķu piemaksām.

ĪSUMĀ:

 • Slimnīcu biedrībā norāda, ka nav saņemta nauda mediķu piemaksām.
 • Slimnīcām arī nepietiek naudas, lai pašas nodrošinātu piemaksas.
 • VM noraida, ka slimnīcām nepietiktu naudas, jo ir pieejams avanss.
 • VM norāda, ka naudu automātiski nepiešķirs, ir jāprasa kompensācijas.
 • Par martu un aprīli kompensācijas sola izmaksāt tuvākajā laikā.
 • FM: VM vairākkārt precizēja aprēķinus. Tagad mediķu piemaksām par diviem mēnešiem apstiprināti 3,6 miljoni eiro.
 • Finanšu ministrija ceturtdien piešķīra VM pieprasīto finansējumu mediķu piemaksām.

Kalējs stāstīja, ka, ja slimnīcām ir jāatrod nauda ārstu piemaksām, nauda ir jāatrauj citiem pakalpojumiem.

"Papildu līdzekļu slimnīcām nav. Tās nopelna tik, cik izmaksā Nacionālais veselības dienests," sacīja Kalējs.

Lielākā daļa slimnīcu gaida, kad valsts pārskaitīs naudu no budžeta līdzekļiem ārstu piemaksām, bet pagaidām nauda nav saņemta pat par darbu martā.

VM savukārt norādīja, ka slimnīcām ir pieejami līdzekļi piemaksu veikšanai Covid-19 izplatības novēršanā iesaistītajam personālam.

"Lai slimnīcām būtu pieejami brīvi finanšu līdzekļi un maksājumus būtu iespējams veikt,

slimnīcām ir pieejami avansa maksājumi katru mēnesi 1/12 gada finansējuma daļa, ko pārskaita Nacionālais veselības dienests.

Vienlaikus slimnīcām ir jāveic uzskaite par izmaksātajām piemaksām Covid-19 izplatības novēršanā iesaistītajam personālam. Pēc visu slimnīcu izmaksu apkopošanas šis finansējums tiks kompensēts atbilstoši Ministru kabinetā lemtajam," paziņojumā medijiem norādīja VM.

Āris Kasparāns: Par piemaksām slimnīcāmPaula Devica
  Preses konferencē VM pārstāvis Āris Kasparāns stāstīja, ka iepriekš minētā sistēma izvēlēta, jo ministrijā nezina, cik tieši naudas kompensācijām nepieciešams. Slimnīcām esot vairāki atbalsta mehānismi, lai būtu naudas piemaksām - proti, tiek avansēti visi aprūpes pasākumi.

  Pašlaik pieprasījumi liecina, ka martā piemaksām vajadzīgi 22 tūkstoši eiro, bet aprīlī 122 tūkstoši eiro. Par martu un aprīli aprēķinātais finansējums ir iesniegts Finanšu ministrijā, un plānots, ka slimnīcām finansējums būtu jāsaņem tuvākajā laikā.

  Kasparāns norādīja, ka iepriekš minētie avansi piemaksām pieprasītās summas nosedz. 

  VM pārstāvis uzsvēra, ka slimnīcām ir obligāti jāpieprasa piemaksām nepieciešamā nauda, automātiski nauda netiks pārskaitīta. Ja slimnīcām nav iespējams nodrošināt piemaksas arī ar naudu, kas saņemta avansā, tad jāgriežas Nacionālajā veselības dienestā.

  “Par šī gada martu un aprīli pašvaldību slimnīcas par ambulatorajiem pakalpojumiem šobrīd avansā ir saņēmušas 1,6 miljonus. Šim pamatojumam, ka finansējums nav pieejams, nav seguma šobrīd. Vēlos aicināt slimnīcas, kurām līdzekļi, neskatoties uz visiem pieejamajiem avansiem, tiešām nav bijuši pieejami, noteikti vērsties NVD. Šis jautājums tiks pārrunāts arī ar Slimnīcu biedrības vadību. Uzsverot, ka VM un NVD šo finansējumu nodrošinās. Jāsaprot, ka šobrīd par marta un aprīļa izmaksātajām piemaksām finansējums jau ir pieprasīts FM. Un tās slimnīcas, kas atskaites nav iesniegušas, aicinām to izdarīt, jo automātiski šis finansējums netiks piešķirts,” pauda Kasparāns.

  Tikmēr Finanšu ministrija (FM) informēja, ka VM pieprasījumu par attiecīgo finansējumu pirmo reizi sagatavoja un iesniedza 4. jūnijā, bet vēlāk to atsauca, jo konstatēja kļūdas aprēķinos par piemaksām ģimenes ārstiem. Precizētu pieprasījumā VM iesniedza 29. jūnijā, taču 2. jūlijā atkal veica precizējumus. Tos izskatot, FM sagatavoja rīkojuma projektu, lai

  mediķiem par marta un aprīļa mēnešiem varētu izmaksāt piemaksas 3,6 miljonu eiro apmērā.

  KONTEKSTS:

  Neviena Latvijas pašvaldību slimnīca līdz šim nav saņēmusi valsts solītās piemaksas mediķiem saistībā ar darbu Covid-19 izplatības mazināšanai. Nav saņemtas arī kompensācijas par individuālo aizsardzības līdzekļu iegādi.

  Covid-19 izplatības dēļ no 12. marta līdz 10. jūnijam Latvijā bija izsludinātā ārkārtējā situācija. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

  Covid-19 koronavīrusa
  izplatība Latvijā
  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti