Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Trīs mēnešu zāles jāizpērk vienā reizē

Ministrija: Izmaiņas e-veselībā vienas receptes kompensējamo zāļu iegādei pa daļām nav iespējamas

Lauku ģimenes ārstu asociācija lūgs Veselības ministriju mainīt e-receptes sistēmā, kas pašlaik liek pacientam trīs mēnešiem izrakstītu valsts kompensējamo zāļu devu izpirkt vienā reizē. Daudziem, it īpaši pensionāriem, tādu līdzekļu nav, un viņi visu ārsta izrakstīto zāļu kursu neizlieto. Taču ministrija jau tagad apgalvo, ka šādas izmaiņas nav iespējamas.

Ozolnieku ģimenes ārstes Evelīnas Beires doktorātā svelme netraucē. Bet nestrādājošā e-veselība gan. Sistēma izslēdzas ik pēc 30 minūtēm, un ārstei atkal jāpierāda, ka tā ir viņa, kas grib rakstīt receptes vai slimības lapas. 

Viņa arī kritizē sistēmu par to, ka pacientiem jāpērk triju mēnešu zāles vienā piegājienā, jo cilvēki bieži vien to nedara un zāles nelieto, kā norādīts.

“Tas ir ļoti bīstami! Īpaši asinsvadu, sirds un diabēta pacientiem! Tas var draudēt gan ar insultu, gan ar infarktu,” brīdināja Beire.

Lai veicinātu līdzestību un dotu iespēju tomēr nopirkt visas izrakstītās zāles, “Mēness aptieku” tīklā ieviests jauns pakalpojums – savā ziņā zāļu līzings. Maksājumu sadalot uz trim vai pat sešiem mēnešiem, cilvēki tiek pie zāļu kursa uzreiz.

Cilvēks slēdz ar banku līgumu, viss notiek aptiekā 15 minūšu laikā, noformē līgumu un saņem visas zāles uzreiz, bez procentiem un līdzmaksājumiem, risku uzņemas aptieka.

Šāda sistēma – zāles uz līzinga – ir kārtējais Latvijas ūnikums.

Taču Veselības ministrijas atbildīgajā departamentā neuzskata, ka trīs mēnešu kompensējamo zāļu recepte, kas jāizpērk vienā reizē, ir lielākā e-receptes problēma.

Un norēķinu kārtība ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) neļaujot kaut ko mainīt.

“Varu arī pateikt, kāpēc tas tā ir. Par kompensējamām zālēm ar aptieku NVD, lai varētu norēķināties, ir jāiesniedz apliecinošais dokuments. Tiklīdz aptieka izsniedz zāles, tas nozīmē, ka recepte ieiet NVD sistēmā un tiek izmantota aprēķina veikšanai,” skaidroja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Atkārtotas receptes beidzot drīkst izrakstīt arī ārstu palīgi un māsas. Un tas atvieglojot ārstu darbu.

“Atkārtotu recepti, nu, to, ko ārsts jau uzrakstījis, var atkārtot ārsta palīgs vai māsa. Jau esam darījuši, lai ārsts var tērēt laiku pacientam, lai netērē laiku tehniskam solim,” norādīja Kaupere.

Viņa piebilda, ka “e-receptes ir rakstīt ērtāk nekā ar roku un arī pacientam ir jānāk pretī un jāsaka, ka vajag trīs receptes”, jo e-veselība jau strādājot labāk.

Ozolniekos to stipri apšaubītu. Pēdējās divas dienas e-veselība atkal buksē.

“Vienu laiku nebija nekādu traucējumu, bet pēdējās dienās ir bijuši,” atzina Beire.

Zāles, kas nav kompensējamas, pacients var izpirkt pa daļām no vienas ārsta izrakstītas receptes triju mēnešu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti