Ministrija iecerējusi uzlabot asistenta pakalpojumu personām ar invaliditāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Labklājības ministrija iecerējusi valdībā virzīt izmaiņas cilvēku ar invaliditāti asistentu pakalpojumā. Valdībai tiks piedāvāti četri varianti, no kuriem finansiāli visietilpīgākais paredzētu ievērojami paaugstināt arī asistentu algas. Šādas izmaiņas prasītu papildu  aptuveni 40 miljonus eiro. To, ka sistēma ir jāmaina, atbalsta personu ar invaliditāti pārstāvošās organizācijas, kas norāda, ka sistēma pašlaik ir cilvēka cieņu un brīvību aizskaroša, proti, par katru darbību, kurā palīdz asistents, ir jāatskaitās.

Asistenta pakalpojums darbojas jau kopš 2013. gada. Tomēr šī pakalpojuma uzraudzība ir pārāk sarežģīta, un tas atzīts par neefektīvu. Tādēļ Labklājības ministrija ir iecerējusi to mainīt. Darbs pie šī jautājuma esot jau gadiem ilgs, jo grūti atrast kompromisu ar šī pakalpoja mērķa grupu pārstāvošajām organizācijām.

Ministrija iecerējusi uzlabot asistenta pakalpojumu personām ar invaliditāti
00:00 / 01:29
Lejuplādēt

"Šobrīd esam kopā ar dažām pašvaldībām izstrādājuši anketu, kas varētu būt nākotnē pamats, kā varētu noteikt nepieciešamību asistenta pakalpojumiem. To tad kopumā, ar dažiem nelieliem izņēmumiem, ir akceptējušas nevalstiskās organizācijas. Anketas būtība ir kā pamats šī pakalpojuma noteikšanai," stāstīja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

Plānots arī pārskatīt pieejamo stundu skaitu personām ar invaliditāti un arī atalgojumu asistentiem. Šādas izmaiņas jau kā sen nepieciešamas vērtē invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" vadītājs Ivars Balodis. Tomēr viņu bažīgu dara atsevišķas iespējamās izmaiņas.

"Tās lielākās problēmas pašreiz, kuras mēs mēģinām saskaņot, ir tas, cik liels stundu skaits katram cilvēkam varētu tikt piešķirts šajā jaunajā sistēmā, kur atskaites netiek prasītas. Mēs tādus reālus gadījumus iz dzīves skatāmies, un tad sanāk tā, ka tādiem aktīvākiem cilvēkiem, kuri piedalās gan dažādos pasākumos, gan aktivitātēs, viņiem sanāk, ka pēc jaunajiem variantiem asistentu stundu skaits varētu sarukt. Bet tas, ka atskaišu sistēma būs vienkāršāka un asistentus varēs saņemt vairāk cilvēku, skatoties kvantitatīvi... Mēs esam gatavi radikālām pārmaiņām, bet tām ir jābūt izskaidrotām, saprotamām, un katrā gadījumā tās nevar pasliktināt situāciju, kādā cilvēki ir pašlaik," norādīja Balodis.

Arī Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" politikas koordinatore Iveta Neimane atzīst, ka šādas pārmaiņas ir gaidītas jau sen.

"Mēs kā organizācija to vērtējam pozitīvi, jo šobrīd lielākā daļa cilvēku nav apmierināti ar esošo situāciju. Kā pozitīvāko redzam to, ka ir paredzēta daudz individuālāka pieeja asistenta pakalpojuma noteikšanai. Otrs, ko mēs vērtējam ļoti pozitīvi, ir tas, ka ir noņemta atskaišu sistēma, tātad cilvēkam piešķir stundas, atbilstoši novērtējot viņa aktivitātes un viņa vajadzību pēc palīdzības, un viņam par to nav jāatskaitās, viņš var asistentu izmantot pilnīgi brīvi tajā brīdī, kad viņam tas nepieciešams," sacīja Neimane.

Viņa gan norādīja, ka pastāv risks - ja projektam nepiešķirs pietiekamu finansējumu, tad situāciju uzlabot nebūs iespējams.

Labklājības ministrijā skaidroja, ka sākotnēji valdībā tiks iesniegts variants ar visapjomīgākajām izmaiņām. Ja tas atbalstu negūs, tad ministrija piedāvās citus variantus. Šo izmaiņu ieviešanas termiņš ir 2021. gads, kas saistīts ar normatīvo aktu grozījumiem. To grozīšana var aizņemt ilgu laiku, un ministrijā arī neizslēdz, ka asistentu pakalpojumu mehānisms tiks mainīts vēl vēlāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti