Pusdiena

Pusdiena 26.02.2017

Pusdiena

Pusdiena 28.02.2017

Valdības komiteja atbalsta Sv.Pētera baznīcas nodošanu LELB īpašumā

Ministri atbalsta Sv.Pētera baznīcas nodošanu luteriskās baznīcas īpašumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valdības komiteja pirmdien, 27.februārī, atbalstīja Svētā Pētera baznīcas nodošanu Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas īpašumā. Arhibīskaps Jānis Vanags norāda, ka tas atvieglos baznīcas apsaimniekošu un ļaus tai piesaistīt Eiropas fondu finansējumu. Baznīcas pašreizējais tiesiskais valdītājs - Rīgas pašvaldība - pret to iebilst, uzskatot, ka tiesības uz Svētā Pētera baznīcu ir arī domei. 

Pēc neatkarības atgūšanas Augstākā Padome lēma, ka reliģiskajām organizācijām jāatdod tām okupācijas laikā atņemtie īpašumi. Deputāti toreiz nosprieda, ka lielās Doma un Pētera baznīcas Vecrīgā jāatdod ar speciālu likumu.

Rīgas Doma baznīcu Saeima lēma atdot Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai 2005. gadā, taču Svētā Pētera baznīca joprojām nepieder nevienam. Tagad valdības komiteja atbalstījusi likumprojektu, kas arī Pētera baznīcu un visus tās ienākumus nodos Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai.

Par to gandarījumu pauž arhibīskaps Jānis Vanags, norādot, ka šī ir īpaši svarīga baznīca, tur sākās reformācija, tā ir identitātes lieta, lai tā nav izstāžu zāle vai koncertzāle, bet luteriskās baznīcas dievnams.

Vanags norāda, ka Pētera baznīcas pārņemšana ļaus vieglāk tai piesaistīt līdzekļus un celtni apsaimniekot.

Tikmēr pret Pētera baznīcas nodošanu LELB iebilst Rīgas dome, kuras paspārnē esošā Svētā Pētera baznīcas pārvalde līdz šim vadījusi kultūras dzīvi baznīcā. Pārvaldes direktora vietniece Una Jansone uzskata, ka Rīgas domei ir morālas tiesības iegūt Svētā Pētera baznīcu savā īpašumā.

“Šī baznīca veica savu garīgo funkciju laikā, kad konfesija bija novērsusies no šīs celtnes, vai vēsturiski aspektu dēļ viņa nevarēja ieņemt šeit sev pienākošos vietu. Un, kā piederas valsts simbolam, tam vajadzētu būt piederīgam mums visiem, pieejamam mums visiem, un tajā vajadzētu būt nodrošinātai ne tikai šai sakrālajai funkcijai, bet arī kultūras dzīves funkcijai, ko šobrīd Rīgas dome, es uzskatu, godam tiešām pilda,” pauž Jansone.

Arhibīskaps Jānis Vanags gan uzsver, ka, pārņemot baznīcu savā īpašumā, mērķis nav to slēgt dažādiem kultūras pasākumiem un koncertiem. Piemērs esot Rīgas Doma baznīca – tajā notiek aptuveni 400 koncerti gadā, uzsver Vanags.

Rīgas domes pārstāve Una Jansone gan min arī citus piemērus, piemēram, Jāņa baznīcu, kas ir avārijas stāvoklī, kur kultūras dzīvi nodrošina neatkarīgie producenti, bet draudze spiesta lūgt ziedojumus.

Diskusijas par baznīcas nodošanu Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas īpašumā turpināsies gan valdībā, gan Saeimā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti