Krustpunktā

Krustpunktā diskusija par reģionālo reformu

Krustpunktā

Sabiedrisko mediju finansējums, procesi Saeimā un citviet Latvijā

Krustpunktā - veselības ministre Ilze Viņķele

Ministre: VM izstrādā priekšlikumu «veselības nodoklim» visiem strādājošajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Veselības ministrija pašlaik izstrādā priekšlikumu ieviest veselības aprūpes līdzdalības maksājumu arī tiem strādājošajiem, kas nestrādā vispārējā nodokļu režīmā, Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” atzina veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

ĪSUMĀ:

  • Vispārējā nodokļa režīmā strādājošajiem pērn sociālo nodokli pacēla par 1 procentpunktu.
  • Šo naudu novirzīja veselības aprūpei.
  • Pagaidām valsts veselības apdrošināšanas ieviešanu atlika līdz jūlijam.
  • Viņķele: Ja veselības apdrošināšanai pacēla sociālo nodokli, neredzu, kāpēc to nevarētu attiecināt uz mikrouzņēmumiem, patentmaksājumiem, autoratlīdzībām.
  • Veselības ministrija pašlaik strādā pie šāda scenārija.

Sociālā nodokļa maksātājiem no pagājušā gada sociālais nodoklis palielināts par vienu procentpunktu, un šīs iemaksas novirzītas veselības aprūpes finansēšanai, bet nodokļu maksātājiem valsts solīja pilnu apmaksātu veselības pakalpojuma grozu. Visus valsts apmaksātus pakalpojumus saņemtu arī 21 īpaši valsts aizsargāta iedzīvotāju grupa, kā arī cilvēki, kas brīvprātīgi iemaksāja apdrošināšanas iemaksas. Pārējiem valsts apmaksātu tikai pamatpakalpojumus.

Taču izrādījās, ka informācijas tehnoloģiju (IT) sistēma nav gatava “sašķirot” pacientus, jo valsts datu bāzes nav saslēgtas kopā. Tāpēc divu grozu modeli Saeima atlika līdz 1. jūlijam.

Ilze Viņķele: Par veselības apdrošināšanas iemaksām
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Viņķele 7. februārī raidījumā “Krustpunktā” sacīja, ka “viens no risinājumiem, lai šo diskrimināciju pēc nodarbinātības veida izslēgtu ir -  ja vispārēja nodokļu režīmā strādājošiem tika palielinātas par 1 procentpunktu sociālās apdrošināšanas iemaksas, “es  neredzu nevienu iemeslu, kādēļ mēs to nevarētu attiecināt arī uz citiem nodokļu režīmiem, vai tas būtu mikrouzņēmumu nodoklis, vai patentmaksājums, vai autoratlīdzības līgums”.

“Un šis ir scenārijs, pie kā mēs šobrīd Veselības ministrijā strādājam – ja reiz vienādi nosacījumi, tad visiem,” sacīja ministre.

Viņa arī norādīja, ka šobrīd mēs esam situācijā, kurā viena daļa nodokļu maksātāju ir apdrošināta, bet citi, tikpat legāli nodokļu maksātāji, piemēram, mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, nav apdrošināti.

Viņķele arī atgādināja, ka veselības aprūpes budžets ir vairāk nekā miljards eiro, bet no papildu sociālās apdrošināšanas iemaksām plānots gadā iekasēt aptuveni 80 miljonus. Lauvas tiesa no veselības aprūpes budžeta nāk no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem, un no šī viedokļa nevar teikt, ka Latvijā ir cilvēki, kuri nemaksā nodokļus.

KONTEKSTS:

Topošās valdības deklarācijā paredzēts atteikties no diviem veselības aprūpes groziem. Viņķele jau iepriekš atzina, ka vēlas ieviest visiem nodokļu rezidentiem obligātu taisnīgu “ieejas biļeti” valsts veselības apdrošināšanas sistēmā, un valsts turpinātu apdrošināt aizsargātās grupas.

Savukārt attiecībā uz tiem vairāk nekā  5400 iedzīvotājiem, kuri līdz janvāra vidum iemaksāja brīvprātīgas apdrošināšanas iemaksas kopumā par vairāk nekā 780 000 eiro, tad būs atrasts risinājums, un viņu nauda nepazustu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti