Krustpunktā

Krustpunktā diskusija par reģionālo reformu

Krustpunktā

Sabiedrisko mediju finansējums, procesi Saeimā un citviet Latvijā

Krustpunktā - veselības ministre Ilze Viņķele

Ministre: VM izstrādā priekšlikumu «veselības nodoklim» visiem strādājošajiem

Veselības ministrija pašlaik izstrādā priekšlikumu ieviest veselības aprūpes līdzdalības maksājumu arī tiem strādājošajiem, kas nestrādā vispārējā nodokļu režīmā, Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” atzina veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

ĪSUMĀ:

 • Vispārējā nodokļa režīmā strādājošajiem pērn sociālo nodokli pacēla par 1 procentpunktu.
 • Šo naudu novirzīja veselības aprūpei.
 • Pagaidām valsts veselības apdrošināšanas ieviešanu atlika līdz jūlijam.
 • Viņķele: Ja veselības apdrošināšanai pacēla sociālo nodokli, neredzu, kāpēc to nevarētu attiecināt uz mikrouzņēmumiem, patentmaksājumiem, autoratlīdzībām.
 • Veselības ministrija pašlaik strādā pie šāda scenārija.

Sociālā nodokļa maksātājiem no pagājušā gada sociālais nodoklis palielināts par vienu procentpunktu, un šīs iemaksas novirzītas veselības aprūpes finansēšanai, bet nodokļu maksātājiem valsts solīja pilnu apmaksātu veselības pakalpojuma grozu. Visus valsts apmaksātus pakalpojumus saņemtu arī 21 īpaši valsts aizsargāta iedzīvotāju grupa, kā arī cilvēki, kas brīvprātīgi iemaksāja apdrošināšanas iemaksas. Pārējiem valsts apmaksātu tikai pamatpakalpojumus.

Taču izrādījās, ka informācijas tehnoloģiju (IT) sistēma nav gatava “sašķirot” pacientus, jo valsts datu bāzes nav saslēgtas kopā. Tāpēc divu grozu modeli Saeima atlika līdz 1. jūlijam.

Ilze Viņķele: Par veselības apdrošināšanas iemaksāmLatvijas Radio "Krustpunktā"

  Viņķele 7. februārī raidījumā “Krustpunktā” sacīja, ka “viens no risinājumiem, lai šo diskrimināciju pēc nodarbinātības veida izslēgtu ir -  ja vispārēja nodokļu režīmā strādājošiem tika palielinātas par 1 procentpunktu sociālās apdrošināšanas iemaksas, “es  neredzu nevienu iemeslu, kādēļ mēs to nevarētu attiecināt arī uz citiem nodokļu režīmiem, vai tas būtu mikrouzņēmumu nodoklis, vai patentmaksājums, vai autoratlīdzības līgums”.

  “Un šis ir scenārijs, pie kā mēs šobrīd Veselības ministrijā strādājam – ja reiz vienādi nosacījumi, tad visiem,” sacīja ministre.

  Viņa arī norādīja, ka šobrīd mēs esam situācijā, kurā viena daļa nodokļu maksātāju ir apdrošināta, bet citi, tikpat legāli nodokļu maksātāji, piemēram, mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, nav apdrošināti.

  Viņķele arī atgādināja, ka veselības aprūpes budžets ir vairāk nekā miljards eiro, bet no papildu sociālās apdrošināšanas iemaksām plānots gadā iekasēt aptuveni 80 miljonus. Lauvas tiesa no veselības aprūpes budžeta nāk no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem, un no šī viedokļa nevar teikt, ka Latvijā ir cilvēki, kuri nemaksā nodokļus.

  KONTEKSTS:

  Topošās valdības deklarācijā paredzēts atteikties no diviem veselības aprūpes groziem. Viņķele jau iepriekš atzina, ka vēlas ieviest visiem nodokļu rezidentiem obligātu taisnīgu “ieejas biļeti” valsts veselības apdrošināšanas sistēmā, un valsts turpinātu apdrošināt aizsargātās grupas.

  Savukārt attiecībā uz tiem vairāk nekā  5400 iedzīvotājiem, kuri līdz janvāra vidum iemaksāja brīvprātīgas apdrošināšanas iemaksas kopumā par vairāk nekā 780 000 eiro, tad būs atrasts risinājums, un viņu nauda nepazustu.

  5 komentāri
  Anonīms lietotājs 34037
  nu ko darīt...migrē tie mūsu neaizstājamie kadri no viena amata uz otru....ar vienaldzīgu ģīmi paziņo, ka tauta ir maldināta...mērķis ir sasniegts..ievēlēti, vai neievēlēti, bet uz nabaga nodokļu maksātāju kakla turpina dzīvot. Jauna politika? Kādas muļķības, tie daži jaunie, kas tur iekļuva uz kādu laiku pabaroties, ātri vien saprata, ka nevajag spļaut pret vēju, labāk saņemt iespējami daudz labumu no dotajām iespējām.....a tauta (vēlētāji) ko teiks, tas jau pie pakaļas...
  Zane Līvmane
  Varbūt lai Viņķele atrisina situāciju, kad valsts slimnīcām medicīnas piederumi tiek iepirkti par tirgus cenām, nevis par paaugstinātām, kamēr privātajām klīnikām tie paši tiek iepirkti par samazinātām cenām
  Anonīms lietotājs 6871
  Ticu, ka Viņķele ir spējīgāka par savējo lobisti čašku. Jautājums, cik stiprs ir nozares pretspars, - kā pašvaldības, tā farmācija un valsts maksas medicīna ir labi "sakārtotas" sistēmas, kurās apgrozās milzu nauda un veiklākie lieliski iedzīvojas. Lai saites izjauktu, piespiestu taupīt budžeta naudu un neliktu tautai pārmaksāt, bez kara neiztikt. Domāju, vienīgais veids, kā nodrošināt ārstu esamību, mediķu algu pieaugumu vismaz līdz igauņu līmenim, ir valsts pakalpojumu definēšana kā prioritāte, tarifu pārskatīšana un radikāls valsts apmaksāto kvotu samazinājums privātajai sfērai. Iesākumā, protams, pašizmaksas revīzija valsts slimnīcās, datu apkopošana, salīdzināšana, izmaksu un atalgojuma izlīdzināšana. Izpeldēs tādas nianses kā 32 stundu darbadiena (24 st dežūra plus, vienlaicīgi, 8 st pacientu pieņemšana), jo zemās stundu likmes spiež krāpties. Un vēl - ārstējošajam personālam pēc definīcijas būtu jāpelna vairāk, kā administrācijai.
  Anonīms lietotājs 34018
  Kur paliks mana iemaksātā nauda, nesaprotu. Vai atmaksās atpakaļ?
  Anonīms lietotājs 17776
  Viņķele aizmirst, ka Mikrozuņēmumu nodokļa likme jau tika celtas vairākas reizes un pašlaik atrodas tādā līmenī, kur tās izdevīgumu ir ļoti rūpīgi jāvērtē.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti