Ministre uzdod RAKUS padomei atrisināt saspīlējumu starp slimnīcas vadību un Onkoloģijas centru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta") uzdevusi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) padomei mēneša laikā atrisināt situāciju, kas izveidojusies starp slimnīcas valdi un Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) ārstiem, kur ārsti neapmierinātībā ar valdes attieksmi brīdinājuši iesniegt kolektīvo atlūgumu. 

ĪSUMĀ:

  • Nozares ministre uzdevusi padomei mēneša laikā īstenot plānu, kas līdzsvarotu abu pušu savstarpējās attiecības.
  • Ministre uzskata – galvenais ir nodrošināt ārstniecības pakalpojumu nepārtrauktību onkoloģijas pacientiem.
  • Veselības ministres ieskatā samilzušajai situācijai ir iespējams rast risinājumu.
  • LOC ārsti cer, ka viņiem izdosies atrast kompromisu ar RAKUS valdi, tādējādi darbu nepametot. 
  • RAKUS valde vēl nav sniegusi sabiedrībai solīto komentāru par radušos situāciju.

Padomei uzdots īstenot pasākumu plānu, kas līdzsvarotu saskarsmi un savstarpējās attiecības, kā arī nodrošinātu ārstniecības pakalpojumu nepārtrauktību onkoloģijas pacientiem, par paveikto reizi nedēļā informējot ministri, informēja Veselības ministrijā.

"Galvenais cietējs, neatrisinot sarežģīto situāciju starp RAKUS valdi un LOC ārstiem, būs pacients. Tāpēc uzskatu, ka jāpieliek visas pūles un pieejamie resursi, lai šo situāciju iespēju robežās atrisinātu. Abas puses – gan uzņēmuma valde, gan mediķi – ir ķīlnieki ilgstoši nepietiekamajam nozares finansējumam. Tomēr nevaram pieļaut situāciju, ka pacienti zaudē iespēju saņemt augsti kvalificētu ārstu konsultācijas un operācijas mūsdienīgā un drošā vidē," atzīmēja ministre. 

28. decembrī, apmeklējot RAKUS, veselības ministre tikās ar valdi, kā arī Latvijas Onkoloģijas centra vadību un vadošajiem speciālistiem, kur redzēta samilzušā situācija.

Meņģelsone norādīja: "Aicināju gan valdi, gan ārstus turpināt sarunāties un vienoties, jo ticu un esmu pārliecināta, ka atrisinājumu ir iespējams rast. Tomēr šajā brīdī, lai aktivizētu dialogu un risinājumu meklējumus, aicinu iesaistīties RAKUS padomi. Šonedēļ tikšos ar pacientu organizācijām un pārrunāšu izveidojušos situāciju arī ar nevalstisko sektoru. RAKUS priekšā ir ļoti nozīmīgs solis pretī mūsdienīgai un uz pacientu orientētai veselības aprūpei – Vēža centra sertificēšana, kas nesīs virkni uzlabojumu un izmaiņu onkoloģisko saslimšanu ārstēšanā. Šādu pārmaiņu virzība prasa dialogu ar iesaistītajām pusēm jau tagad. Taču to nav iespējams īstenot, ja tās nevis sadarbojas, bet pretdarbojas."

Tikmēr LOC ārsti cer, ka viņiem izdosies atrast kompromisu ar RAKUS valdi, tādējādi darbu nepametot. 

Onkoloģijas centra ārsti cer atrast kompromisu ar slimnīcas valdi
00:00 / 01:41
Lejuplādēt

Spriedze gan LOC pirmdien nav mazinājusies. Pretstāve vairākos jautājumos, kas kulminēja pagājušajā nedēļā ar draudiem iesniegt kolektīvo atlūgumu, dienas pirmajā pusē vēl nebija mazinājusies. Lai arī Veselības ministre Līga Meņģelsone slimnīcas valdei bija iepriekš lūgusi meklēt veidus, kā noturēt speciālistus, pagaidām risinājums nav rasts, tāpēc šobrīd no ārstu puses tiek gatavota atklāta vēstule, ko parakstīs LOC ārsti. 

Situācija RAKUS pirmdien ir visai ierasta, cilvēki dodas no un uz slimnīcu un mierīgi stāv rindās, gaidot savu kārtu pie ārsta. Grūti pat nojaust, ka kabinetos ir spriedze un daļa ārstu gatavojas aiziet.

Strīdos iesaistītā LOC Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš pusdienlaikā pēc operācijas vēl nebija saņēmis jaunu informāciju no valdes un apgalvoja, ka tā neuzklausa savus ārstus, nenovērtē to darbu un pašreiz ārstiem liek strādāt lielāku slodzi par mazāku atalgojumu.

Sīviņš norādīja: "Šodien tā situācija ir tāda, ka mēs gatavojam atklātu vēstuli. Nu jau to parakstīs ne tikai onkoķirurģijas ārsti, bet arī Latvijas Onkoloģijas centra ārsti. Principā viss kolektīvs ir novests līdz tādai kondīcijai, ka ārsti paši bija gatavi sanākt kopā un paziņot to, ko mēs paziņojām piektdien."

Sīviņš arī norādīja, ka pagaidām gan ārsti vēl cer, ka slimnīcas valde nāks pretī un problēmu būs iespējams atrisināt konstruktīvā veidā, jo tās pamatā tomēr ir pacients, un kaut kas ir jādara. 

"Tas nebija mans kaut kāds uzstādījums, es nevienam neesmu neko piespiedis, vienkārši visi redzēja, kā valde izturas pret ārstiem un ka valdei ir galvenais palaist šo milzu, vislielāko operāciju bloku Baltijā, realizēt savas ambīcijas, bet pamatā tur cietīs pacienti," atzīmēja Sīviņš.

Savukārt slimnīcas valdei pirmdien visas dienas garumā noritēja vairākas sēdes, kurās tika runāts par radušos problēmu, tāpēc arī plašākus komentārus sabiedrībai solīja sniegt vēlāk. Līdz pēcpusdienai tas vēl nebija noticis.

KONTEKSTS:

Novembra beigās par aiziešanu no LOC paziņoja trīs vadošie LOR ārsti. Kā iemesli izskanēja jaunu un modernu iekārtu trūkums, nepietiekamas algas un arī vadības attieksme. Tas draudēja ar veselas Onkoloģijas centra nodaļas slēgšanu. LOC operāciju zālē ārstu komanda esošajā sastāvā strādās vien līdz decembra beigām.

Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs un viņa kolēģe otolaringoloģe Elza Rāte, kuri kopā veikuši daudzas ārkārtīgi sarežģītas un unikālas operācijas, darbu pameta. Tomēr viens no trim Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas ārstiem, kas uzrakstīja atlūgumu, piekrita palikt. 

Tieši LOR speciālistu aiziešana no LOC nostrādājusi kā palaidējmehānisms pārējo LOC ķirurgu un citu speciālistu sašutumam par attieksmi pret personālu, kas novedis pie LOC ārstu brīdinājuma par iespējamu kolektīvo atlūgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti