Panorāma

ASV brīdina par jaunu Covid-19 uzliesmojumu

Panorāma

Ārkārtējo situāciju pagarinās un padarīs stingrāku

Trīs kvadrātmetri skolās atrasti

Ministre: Tikai 10 skolas stingro Covid-19 noteikumu dēļ atteikušās no mācībām klātienē

Līdz 30. novembrim skolām bija jāievieš visai stingri ierobežojumi: sejas maskas skolotājiem un lielāka distance, mācību telpās vismaz trīs kvadrātmetri katram skolēnam. Skolās uzsver, ka gatavi pielāgoties, lai varētu kaut daļu stundu noturēt klātienē. No 583 izglītības iestādēm Latvijā 10 ir izvēlējušās attālināto mācību procesu, bet vairāk nekā 500 ir atradušas iespēju noturēt mācības klātienē, vairāki desmiti – daļēji klātienē.

Skolas radušas dažādus risinājumus, lai ievērotu noteikumus Covid-19 ierobežošanai. Piemēram Bauskas pilsētas pamatskolā klasi sadala pa divām telpām un skolotājs staigā no vienas klases uz otru. Kamēr vieni pilda uzdotos uzdevumus, tikmēr otriem māca teoriju.

Skolotāji ir gatavi ievērot šīs prasības, un Latvijas Televīzijas uzrunātie atzīst, ka būtu gatavi vēl stingrākiem noteikumiem, lai saglabātu kaut daļēju apmācību klātienē. Mācības klātienē esot efektīvākas, it īpaši jaunāko klašu skolēniem, kuriem ļoti svarīgs ir cilvēcīgs kontakts, socializēšanās un palīdzība laika plānošanā.

"Maksimāli jāizmanto tas laiks ko mēs varam pavadīt klātienē, jo visi – gan vecāki, bērni, skolotāji – atzīst, ka klātienes darbs ir efektīvāks,"

uzsvēra skolas direktors Jānis Rumba.  

Arī Līvānu 1. vidusskolas direktors Gatis Pastars uzsvēra, ka ir jāizmanto iespēja noturēt mācības klātienē: "Ja mums tomēr ir iespēja būt skolā, tad mēs pilnīgi noteikti esam par to, ka paliekam skolā. Mēs baidāmies, ka ilgtermiņā mēs paši kodīsim pirkstos."

Ierobežojumi nav nesuši tikai negatīvas pārmaiņas.

Skolotāji atraduši jaunus veidus, kā uzlabot mācību procesu un saziņu ar vecākiem. Piemēram, Līvānu 1. vidusskolas video, kurā direktors ved ekskursijā pa skolas gaiteņiem un skaidro jaunos ierobežojumus, sasniedzis gandrīz 5000 skatījumus vietnē "Facebook".

Skolotāji izjūt satraukumu, skolēnu testu rezultāti ir kritušies salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem. Kamēr kaut daļēji mācības notiek klātienē, situāciju var kontrolēt, uzskata uzrunātie pedagogi.

Lielākajā daļā skolu – mācības klātienē

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka no 583 izglītības iestādēm Latvijā 10 ir izvēlējušās attālināto mācību procesu, bet vairāk nekā 500 ir atradušas iespēju noturēt mācības klātienē, vairāki desmiti – daļēji klātienē.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga pastāstīja, ka skolās izmanto dažādus variantus, kur tiek pārkārtotas telpas, lai varētu bērniem nodrošināt trīs kvadrātmetrus. Vienlaikus tā esot papildu slodze arī pedagogiem.

Šuplinska piekrita, bet norādīja, ka ir skolas, kurās meklēti risinājumi, lai daļai klases stundu varētu novadīt, piemēram, interešu izglītības skolotājs.

Vanaga sacīja, ka skolotāji gribētu iespēju lemt par to, vai viņiem stundu laikā jāvalkā maska. Uz to Šuplinska atbildēja, ka, ja Covid-19 saslimšanas apmēri nemazināsies, maskas būs jāvalkā arī mazāko klašu bērniem. Par tādiem ierobežojumiem gan šogad neplāno lemt.

Otrdien tiks izskatīts priekšlikums jau no nākamās nedēļas visiem jaunāko klašu skolēniem doties ziemas brīvlaikā. Tas tiktu kompensēts ar ilgākām mācībām vasarā. Šuplinska to neatbalsta. Pēc viņas domām, vajadzētu ļaut pašvaldībām pašām pieņemt lēmumus par to, kā organizēt mācības.

KONTEKSTS:

Covid-19 samazināšanai līdz 6. decembrim ir spēka ierobežojumi, kuri paredz, ka skolotājiem klasē jāvalkā maskas, kā arī vienam bērnam jābūt trīs kvadrātmetru vietai. Pašlaik līdz 6. decembrim ir ārkārtējā situācija, kuras laikā ir spēkā dažādi ierobežojumi. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš 29. novembrī, uzrunājot sabiedrību par Covid-19 izplatības situāciju Latvijā, paziņoja, ka rosinās pagarināt ārkārtas situāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt