Ministre: Samazinot Covid-19 izplatību, varēsim neieviest jaunus ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ja Latvijā izdodas 14 dienu kumulatīvās Covid-19 saslimstības rādītāju samazināt līdz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, tad varam neieviest nekādus papildu ierobežojumus un, iespējams, atgriezties to ierobežojumu apjomā, kas bija pirms 17. oktobra. Pirms dažām dienām, 16. oktobrī, šis rādītājs Latvijā bija 61,9. To intervijā LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

Vienlaikus viņa norādīja, ka ierobežojumi attiecībā uz amatiersportu, amatiermākslu nebūs atceļami ātrāk par 6. novembri, kā tas ir paredzēts pašlaik. Savukārt pulcēšanās skaita ierobežojums ir noteikts līdz gada beigām. 

Trīs nedēļas ir laiks, kad vai nu izdodas saslimstības līkni stabilizēt, vai būs jāskatās pēc striktākiem ierobežojumiem, atzina ministre.

Politiķe atzina, ka cikliskums cīņā ar vīrusu pastāvēs, bet jautājums ir par to, cik uzliesmojumu ''pīķi būs stāvi''. Ierobežojumu ievērošana ļauj attālināt striktāku ierobežojumu ieviešanu.

Ministre norādīja uz Čehiju kā piemēru, ko noteikti nedrīkstētu Latvijā pieļaut: “17. oktobrī viņiem dienā bija 8712 jauni inficēšanās gadījumi. Viņi ir piecas reizes lielāki par mums. Ja mēs pārrēķinām, tad Latvijā tie būtu 1700 jaunu inficēto dienā. Ja stacionē  kaut vai tikai 10% no inficētajiem, tad pieaugums ir 170 cilvēki dienā slimnīcā. Un tad tā ir absolūtā katastrofa Latvijas veselības sistēmas aprūpei.”

“Tas, cik ātri situācija var kļūt nekontrolējama, to mēs Čehijas gadījumā redzam,” piebilda Viņķele.

Attiecībā uz pieejamo gultu skaitu pacientiem ar Covid-19, Viņķele pastāstīja, ka augstākā robeža ir 250 gultas, pie kuras nav būtiski jāpārkārto visa pārējā veselības aprūpes sniegšana.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) darba apjoms pašlaik esot jau pāri centra kapacitātei, atzina politiķe. Turklāt šajā gadījumā “ar naudu vien nebūs līdzēts”.

“Ķezas sākas tad, ja vairāk par 20% ir neizsekojami gadījumi. Jo lielāks inficēto skaits, jo varbūtība, ka tie visi ir izsekojami, samazinās,” skaidroja Viņķele.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā – 300.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti